18.04.23, 12:46

Czym jest język XHTML i jak różni się od HTML-a?

Fot.: materiały prasowe

XHTML i HTML są podobne nie tylko ze względu na nazwę. To języki wykorzystywane do budowania stron internetowych i to z nimi przeważnie można się spotkać w witrynach. Co oznaczają te skrótowce? Czym różni się język XHTML od HTML?

XHTML i HTML – wyjaśnienie pojęć

XHTML to skrótowiec od ang. Extensible HyperText Markup Language, czyli rozszerzalnego języka znaczników hipertekstowych. Służy do budowy stron WWW ogólnego przeznaczenia. Jego specyfikację przygotowuje organizacja W3C. Konsorcjum pracowało nad scaleniem podstawowego języka HTML z formatem XML, aby wyeliminować często pojawiające się w przeglądarkach problemy ze zgodnością. XHTML/1.0 nie jest jednak następcą standardowego HTML-a. Ma dużo podobieństw do HTML 4.01, ale obowiązują w nim bardziej rygorystyczne zasady.

HTML jest natomiast skrótowcem od HyperText Markup Language. W tym przypadku chodzi o standardowy język znaczników dla dokumentów, które mają być wyświetlane w przeglądarce internetowej. Korzystając z niego, buduje się strukturę witryny – jej zawartość.

Zatem XHTML i HTML to różne języki znaczników, chociaż mają podobne zastosowanie. Oba są bardzo popularne, przy czym pierwszym był HTML. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co je różni.

Czy XHTML różni się od HTML-a?

Języki te sporo dzieli, ale nie są to bardzo istotne różnice. Skupmy się na tych, które są najważniejsze:

  • Cała zawartość strony w HTML-u może się znaleźć w znaczniku <body>, natomiast w XHTML-u musi się pojawić w odrębnych sekcjach.
  • W języku XHTML znacznik zamykający jest konieczny, a w HTML-u już nie. Co za tym idzie – w przypadku pierwszego z języków element może wyglądać następująco <p>Akapit</p>.
  • Wartość znaczników w XHTML-u musi być dodana w cudzysłowie, np. <td rowspan=”4”>. W HTML nie ma takiej konieczności.
  • W HTML-u wielkość liter nie ma znaczenia, natomiast w XHTML-u nazwy znaczników i tagów muszą być zapisane małymi znakami.
  • Jeśli chodzi o język XHTML, to typem zawartości jest application/xhtml+xml.
  • W XHTML nie można minimalizować atrybutów.
  • W HTML znaczniki, które nie obejmują innych, mogą być zamykane za pomocą />. Należą do nich m.in. img i br. W XHTML nie ma pod tym względem ograniczeń.
  • W XHTML nie można stosować pustych atrybutów.

Na podstawie powyższych można wysunąć następujący wniosek: język XHTML jest bardziej rygorystyczny pod względem składni. Wymaga większego przyłożenia się do zawartości kodu. XHTML łączy cechy znaczników XML i HTML. Do zalet tego języka należą: szybkość, łatwość konwertowania i precyzja. Oczywiście wszystkie popularne przeglądarki radzą sobie ze stronami napisami w XHTML.

Czy XHTML cieszy się dużą popularnością? Biorąc pod uwagę, jak długo jest dostępny, raczej niewielką. Według w3techs.com korzysta z niego 6,5% analizowanych witryn. Jeśli chodzi o popularność poszczególnych typów XHTML, to najczęściej użytkowanym jest podstawowy (Transitional) – korzysta z niego blisko 80% z tych serwisów. Kolejną pozycję zajmuje XHTML Strict z wynikiem 19,1%.

XHTML czy HTML – jaki język znaczników dla strony WWW?

Który z nich jest lepszym rozwiązaniem? Celem powstania XHTML było m.in. wyeliminowanie pewnych problemów, które pojawiały się w przypadku języka HTML. Cel ten udało się osiągnąć poprzez wdrożenie cech XML. Warto pamiętać, że XHTML jest rygorystyczny, a nieodpowiednie korzystanie z niego może przynieść więcej problemów niż korzyści. Jeśli decydujesz się na ten język, to budową strony powinien się zająć specjalista. XHTML jest bardzo elastyczny pod względem modyfikacji, ale trzeba go dobrze znać. Więcej na temat tego języka dowiesz się z tego artykułu: https://responsywnie.pl/jezyk-xhtml-a-html/.

Od czego zacząć naukę tworzenia stron WWW? Przeważnie pierwszym językiem jest HTML, dzięki któremu poznajesz te same znaczniki, których używa się w XHTML-u. Rozpoczęcie przygody z tym drugim wymaga przede wszystkim poznania zasad obowiązujących w jego przypadku. Oczywiście oba są do opanowania nawet przez osoby, które nie miały z nimi do czynienia. Wszystko jest kwestią czasu.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.