21.05.23, 19:38

60-lecie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Dużo wspomnień i mało znanych nazwisk

Zapowiedź Festiwalu, fot.: materiały prasowe

W tym roku przypada 60-lecie Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu –. W trzydniowym programie 60. KFPP, który odbędzie się w dniach 9-11 czerwca br., nie zabraknie przebojów sprzed lat, jak i najnowszych hitów. Z myślą o fanach muzyki alternatywnej i oryginalnych brzmień przygotowano także OFFPOLE. Festiwal zapowiada się dużo skromniej niż przed latami.

60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu otworzy „Wielka Gala – Od Opola do Opola” w reżyserii Konrada Smugi. Podczas koncertu, w piątek 9 czerwca, o godz. 20:15 na opolskiej scenie przypomniane zostaną najważniejsze muzyczne wydarzenia na przestrzeni minionych 60 lat, a wykonają je m.in.: Jolanta Darowna, Golec uOrkiestra, Zakopower, Lombard, Trubadurzy, Pectus, Wanda i Banda, Universe, Krzysztof Jaryczewski, Gromee, Dominik Dudek, MaRina, Viki Gabor. Koncert poprowadzą: Beata Chmielowska-Olech, Tomasz Kammel i Marek Sierocki.

Po gali, o godz. 22:30 TVP1 zaprosi na „Debiuty” w reżyserii Mikołaja Dobrowolskiego. W koncercie utrzymanym w konwencji talent show wystąpią młodzi artyści: Konrad Baum, Magda Bereda, Ewa Novel, Felivers, Jan Majewski, Ada Szulc, Klaudia Kowalik (laureatka opolskich eliminacji do koncertu Debiuty), Kamil Jachyra (laureat „Szansy na sukces. Opole 2023”), Martyna Wójcik (laureatka Festiwalu Zaczarowanej Piosenki) oraz laureat „Szansy na Sukces. Opole 2023” . Wykonawcy będą rywalizować o nagrodę imienia Anny Jantar, której zwycięzcę wyłoni Jury Konkursu – będzie ona przyznawana przez Miasto Opole oraz nagrodę widzów, której zwycięzca wyłoniony zostanie w drodze głosowania – będzie ona przyznawana przez Telewizję Polską. Podczas koncertu piątka jurorów – Marek Sierocki, Dominika Gawęda, Paweł Rurak-Sokal, Piotr Kupicha i przedstawiciel Miasta Opole – oceni młodych artystów. Debiuty urozmaici występ innych wykonawców, na scenie pojawią się: Doda, Gromee, Blue Cafe i Feel. Koncert poprowadzą Edyta Herbuś i Olek Sikora.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie koncert „Premiery” w reżyserii Cypriana Ziąbskiego. W konkursie premierowe utwory wykonają: Rafał Brzozowski – „W pokoju hotelowym”, Sara Chmiel feat. Gromee – „Ty i ja”, Łukasz Drapała – „Jeszcze jestem”, Iwaneczko – „Miłość”, Anastazja Maciąg – „Moment”, Mezo i Liber – „Jakie masz dziś plany”, Seibert – „Niby tak, niby nie”, Anna Sokołowska – „Jesteś przy mnie”, Tulia i Halina Mlynkova – „Przerwany”, Dominik Dudek – „Idę” (zwycięzca 13. edycji audycji „The Voice of Poland”). Podczas tegorocznej edycji KFPP głosy na piosenki prezentowane opolskiej publiczności oddadzą oddziały terenowe Telewizji Polskiej, a nagrodę im. Karola Musioła przyznają widzowie w głosowaniu SMS. Jako goście specjalni wystąpią: ubiegłoroczna zwyciężczyni „Premier” Karolina Lizer i Zakopower. Koncert poprowadzą Tomasz Kammel i Mateusz Szymkowiak. Emisja w sobotę 10 czerwca, o godz. 20:15.

Kolejnym sobotnim koncertem, o godz. 22:00 będzie „Czas ołowiu” w reżyserii Michała Bandurskiego, który ma zabrać widzów w muzyczną sentymentalną podróż. To hołd dla artystów, którzy już odeszli, a którzy przez lata zapisali najpiękniejsze karty w historii opolskich festiwali. W Amfiteatrze w Opolu wystąpią, m.in.: Tulia, Piotr Kupicha, Andrzej Lampert, Justyna Steczkowska, Kasia Moś, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Piotr Cugowski, Małgorzata Markiewicz, Jerzy Grunwald, Sławek Uniatowski, Halina Mlynkova. Koncert poprowadzi Agata Konarska.

W niedzielę, 11 czerwca, o godz. 20:15 zaplanowano koncert w reżyserii Beaty Szymańskiej-Masny pt. „Cała sala śpiewa z nami, czyli hity opolskiej publiczności”. Na scenie wystąpią m.in.: Robert Rozmus, Leszcze, Olga Szomańska, Lombard, Janusz Radek, Pectus, Sławek Uniatowski, Łukasz Zagrobelny. Koncert poprowadzą czterej bracia z zespołu Pectus: Tomasz, Marek, Mateusz i Maciej Szczepanikowie.

„Ale To Już Było. Jest. I Będzie! 60. KFPP, Opole 2023” to finałowy koncert, w niedzielę, o godz. 21:35, którego autorami są reżyser telewizyjny Bolesław Pawica i dziennikarz muzyczny Marek Sierocki. Piosenki prezentowane przez artystów będą przeplatane krótkimi felietonami „O‘polskiej Kroniki Festiwalowej”. Znajdą się w nich fragmenty kabaretonów, głośne wydarzenia z historii festiwalu, fragmenty najważniejszych opolskich koncertów i opowieści o modzie festiwalowej, anegdoty, romanse festiwalowe oraz powiedzonka. Koncert poprowadzą Agata Konarska i Tomasz Wolny. Na scenie zaprezentują się m.in.: Marek Piekarczyk, Czerwone Gitary, Danuta Błażejczyk i Andrzej Rybiński, Justyna Steczkowska, Ania Wyszkoni, Maryla Rodowicz, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Izabela Trojanowska, Halina Mlynkova, Edyta Górniak, Krzysztof Cugowski, Pectus, Halina Frąckowiak, Skaldowie, Sławek Uniatowski, Ryszard Rynkowski, Bogdan Kalus.

Dyrektorem artystycznym 60. KFPP jest Remigiusz Trawiński. Kierownictwo muzyczne objęli Zygmunt Kukla i Grzegorz Urban. Rzecznikiem prasowym festiwalu jest Agata Konarska.

Będzie OFFPOLE

W trakcie trwania festiwalu w Opolu TVP Kultura i TVP Kultura 2 zapraszają widzów na OFFPOLE, czyli towarzyszące festiwalowi koncerty, z których dwa będzie można zobaczyć na żywo, prosto ze sceny w Stegu Arena Opole, a wyreżyseruje je Małgorzata Kosturkiewicz. Jak zapowiada stacja, ma to być muzyczne święto dla sympatyków alternatywnej muzyki i oryginalnego brzmienia. W tym roku na scenie będzie można usłyszeć rock, jazz, rap i didżejskie kompilacje. Koncerty poprowadzą Katarzyna Sanocka i Mateusz Baran.

Pierwszego dnia festiwalu, 9 czerwca, o godz. 20:30 pojawi się „Tribute to Andrzej Nowak” – koncert poświęcony w całości opolaninowi Andrzejowi Nowakowi, na którym pojawią się Złe Psy, a Marek Piekarczyk zagra największe przeboje TSA akustycznie.

Z kolei drugiego dnia, w sobotę, o godz. 20:30 OFFPOLE otworzy się na jazz we wszystkich kolorach w koncercie ”Scena otwarta na jazz”. W ramach wydarzenia, Piotr Wyleżoł przygotował specjalnie przygotowany do Opola projekt Flying Fish. Patrycja Zarychta po raz pierwszy wykona utwory, które pojawią się na jej nowej płycie. Premierowo wystąpią też laureaci Jazz Juniors 2022 – zespół Ziemia oraz Dizzy Boyz Brass Band z gościnnym udziałem Marty Zalewskiej.

Podczas festiwalu wystąpią też raperzy oraz duet didżejski DJ Eprom i Mr Krime. Finałowy koncert „OFFPOLE Extra” został zaplanowany na trzeci dzień , w niedzielę, o godz. 22:05.

Komentarze

Powiązane

25.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Razem najlepiej. Castorama uruchamia autorski podcast
“Razem najlepiej” to nowy projekt Castoramy, który ma promować kluczowe dla marki wartości. Będą to rozmowy o sile relacji z drugim człowiekiem, naszych wyborach i codziennym życiu. W roli prowadzącej wystąpi Katarzyna Jaroszyńska.
25.09.23, 15:00
| telewizja / VOD » seriale
Kreskówki w ofercie telewizji Metro
od 2 października br., naziemna telewizja Metro wprowadza nowe pasmo rozrywki dla najmłodszych widzów. W ofercie kanału znajdą się najpopularniejsze kreskówki, m.in. „New Looney Tunes”, „Batwheels” oraz „Tom i Jerry Show”. Animacje emitowane będą od poniedziałku do piątku, o godz. 06:00.
25.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
MIXTAPE TV zmienia ramówkę i wprowadza nowe formaty
Od połowy września br. MIXTAPE TV wprowadza nowości programowe. Dodatkowo, 17 września br. uruchomiono nową stronę internetową. Stacja od niedawna stcja korzysta także z uproszczonej wersji logotypu.
21.09.23, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
TVP Nauka zaprasza do Fromborka z okazji 550. roczniy urodzin Mikołaja Kopernika
W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września br. TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. 
21.09.23, 14:02
| telewizja / VOD » informacje
Porażka nowości Polsatu. The Real Housewives. Żony Warszawy oraz Temptation Island Polska z późniejszą porą emisji
Od środy, 27 września br. w Polsacie pojawi się nowe pasmo filmowe. Tym samym dwa programy z jesiennej ramówki Polsatu - „The Real Housewives. Żony Warszawy” i „Temptation Island Polska” od przyszłego tygodnia będą miały nowe godziny emisji.
21.09.23, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
Powrót serialu Szadź. Premiera wiosną 2024 r.
Premiera finałowego sezonu „Szadzi” planowana jest na wiosnę przyszłego roku. W rolach głównych widzowie ponownie zobaczą Macieja Stuhra, Aleksandrę Popławską, Jowitę Budnik, Annę Cieślak, Karolinę Gorczycę, Bartosza Gelnera oraz Piotra Trojana.
21.09.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Netfliksowy Pan Samochodzik nie pomógł książkom Nienackiego
Wbrew pozorom, film z Panem Samochodzikiem, który zadebiutował niedawno na platformie Netflix nie spowodował „Samodzikomanii”. Książki Zbigniewa Nienackiego pozostają wciąż klasykami i są chętnie kupowane.
20.09.23, 20:26
| telewizja / VOD » informacje
Rytmy Dwójki. Autorski format TVP2 z udziałem Edyty Górniak i Rafała Brzozowskiego
W jesienniej ramówce TVP2 zadebiutował nowy muzyczny show „Rytmy Dwójki”, który będzie emitowany przez osiem tygodni,. W zaś programie pojawią się polskie przeboje w wykonaniu duetów, a publiczność wybierze swój ulubiony utwór.
20.09.23, 17:30
| telewizja / VOD » informacje
Love me or Leave me. Kochaj albo rzuć. Premiera formatu w TVP HD
W czwartek, 28 września br. o godz. 21:25 w TVP HD odbędzie się premiera reality show „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć”. W programie osiem zakochanych par, które wkrótce staną na ślubnym kobiercu, sprawdzi, czy ich związki są dobrze
dobrane.
20.09.23, 13:29
| telewizja / VOD » informacje
Bogdan Łazuka i Michał Milowicz gospodarzami programu Och! Kabaret w Kino Polska
W październiku br. Kino Polska zaprezentuje kolejną odsłonę swojego rozrywkowego show pod nowym tytułem „Och! Kabaret”. Program poprowadzi duet – Bogdan Łazuka i Michał Milowicz. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.