01.06.23, 10:01
Świadectwa pochodzenia energii – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?
W świecie coraz większej świadomości ekologicznej temat odnawialnych źródeł energii nabiera na znaczeniu. Wpływa to nie tylko na politykę energetyczną państw, ale również na strategie biznesowe przedsiębiorstw. Zrozumienie mechanizmów wspierających rozwój zielonej energii, takich jak świadectwa pochodzenia, staje się niezbędne dla każdego przedsiębiorcy. W tym artykule omówimy, jak te narzędzia funkcjonują, jakie korzyści przynoszą i dlaczego są tak ważne dla przyszłości energetyki.
Zielona energia zyskuje na znaczeniu
Nasza planeta boryka się z niepokojącym wzrostem emisji gazów cieplarnianych, co stawia przed nami zadanie zahamowania niekorzystnych zmian klimatycznych. Odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa, słoneczna, wodna, morska, geotermalna, a także biomasa i biopaliwa są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale także stanowią zrównoważoną alternatywę dla paliw kopalnych.
Te ekologiczne rozwiązania pomagają w ograniczeniu emisji szkodliwych gazów, wprowadzają różnorodność w dostawach energii i zmniejszają naszą zależność od niestabilnych rynków ropy naftowej i gazu ziemnego.
Rządy rozwiniętych państw nie pozostają obojętne na tę kwestię. Obowiązujące od kilku lat przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii wprowadzają różne mechanizmy promujące technologie o niskiej emisji. Należą do nich między innymi świadectwa i gwarancje pochodzenia energii. Sprawdź, co powinien wiedzieć o nich każdy przedsiębiorca, a w celu uzyskania dodatkowych informacji odwiedź stronę sprzedawcy energii E.ON Polska.
Co to są świadectwa pochodzenia energii?
Świadectwa pochodzenia energii stanowią element systemu wsparcia dla producentów energii elektrycznej. Ich głównym zadaniem jest promowanie OZE, a także stymulowanie działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej.
Certyfikacja przeprowadzana jest pod okiem Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i rozpoczyna się od złożenia wniosku przez producenta energii elektrycznej. Dokumenty te przekazywane są za pośrednictwem lokalnej firmy dystrybucyjnej, na której terenie znajduje się źródło energii.
Warto wiedzieć, że świadectwa pochodzenia przekładają się na konkretne prawa majątkowe. Po wpisaniu do Rejestru Świadectw Pochodzenia, stają się one częścią obrotu na Towarowej Giełdzie Energii i tworzą dodatkowe źródło przychodu dla producentów.
Nabywcami praw majątkowych, które wynikają ze świadectw pochodzenia, są przedsiębiorstwa dostarczające prąd elektryczny, gaz oraz ciepło do odbiorców końcowych.
Polskie prawo wymaga od wszystkich sprzedawców energii, aby posiadali oni odpowiednią liczbę tych certyfikatów. Jeżeli nie spełniają tego wymogu, są zobowiązani do uiszczenia tzw. opłaty zastępczej. Ta regulacja ma na celu zapewnienie odpowiednich funduszy na wsparcie rozwoju OZE.
Rodzaje świadectw pochodzenia (kolory)
Świadectwa pochodzenia są kategoryzowane na podstawie źródła, z którego produkowana jest energia. Certyfikaty potwierdzające efektywność energetyczną oznaczano kolorem białym. Kolor zielony reprezentuje certyfikaty pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł (wiatr, woda, geotermia, słońce, spalanie biomasy i współspalanie). Błękitne certyfikaty są wydawane dla energii pochodzącej z biogazu rolniczego, a certyfikaty z kogeneracji są oznaczone kolorami fioletowym i czerwonym.
Korzyści z posiadania świadectw pochodzenia energii
Czy poza dodatkowym źródłem przychodu, świadectwa pochodzenia energii mogą przynieść poboczne korzyści? Oczywiście. Dzięki certyfikatom Twoje przedsiębiorstwo może wykazać swoje zaangażowanie w działania na rzecz ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, taka postawa może znacząco wpłynąć na wizerunek przedsiębiorstwa i przyczynić się do budowy pozytywnych relacji z klientami, partnerami biznesowymi oraz lokalną społecznością.
Czy gwarancje pochodzenia i świadectwa pochodzenia są tym samym?
Gwarancje pochodzenia, obok tzw. kolorowych certyfikatów, są innym ważnym elementem systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Taki dokument gwarantuje końcowemu odbiorcy, że dostarczana energia elektryczna pochodzi z OZE. Wskazuje on na datę i miejsce produkcji energii, jak również na jej źródło, rodzaj i moc generującej jednostki.
Ważne jest, aby odróżnić gwarancje pochodzenia od świadectw pochodzenia, które są kluczowym elementem systemu wsparcia OZE. Zgodnie z projektem Ustawy o odnawialnych źródłach energii, gwarancje pochodzenia nie są związane z prawami majątkowymi.
Gwarancje pochodzenia wydawane są elektronicznie, a ich uzyskanie może zainicjować producent energii poprzez złożenie pisemnego wniosku do Prezesa URE. Są one ważne przez okres jednego roku od momentu zakończenia produkcji energii, jeśli dotyczy to energii z odnawialnych źródeł, lub do momentu, kiedy zostaną przekazane końcowemu odbiorcy.
W przeciwieństwie do zielonych certyfikatów, gwarancje pochodzenia są dobrowolne, co oznacza, że ich zakup nie jest obowiązkowy. Najczęściej z tej opcji korzystają duże przedsiębiorstwa, które chcą zwiększyć udział zielonej energii w swoim bilansie energetycznym i tym samym poprawić swój wizerunek. Gwarancje pochodzenia potwierdzają, że część energii zużywanej przez firmę pochodzi z OZE.
W czasie rosnącej wrażliwości na zagadnienia ekologiczne i zmieniających się realiów rynkowych, zrozumienie mechanizmów takich jak świadectwa i gwarancje pochodzenia energii staje się niezbędne dla każdego przedsiębiorcy. To nie tylko sposób na wsparcie rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale także szansa na pokazanie zaangażowania firmy w kwestie związane z ochroną środowiska. Pamiętajmy, że nasza przyszłość zależy od decyzji, które podejmujemy dziś. Chcesz działać z myślą o zrównoważonym rozwoju i przyszłych pokoleniach? W takim razie być może to pora na zieloną energię!
Komentarze