21.08.23, 12:00
Jesień w TVP. Mało nowości, dużo kontynuacji. Stacja stawia na seriale historyczne
Polskie seriale historyczne, kryminalne i obyczajowe, serial dla młodzieży, programy rozrywkowe, filmy dokumentalne, programy publicystyczne – to główny trzon jesiennej oferty Telewizji Polskiej.
W jesiennej ramówce publiczny nadawca nie zaplanował dużej ilości nowych propozycji. We wtorki o godz. 22:20 (od 12 września) Jedynka pojawi się seria „Lokatorka”, oparta na prawdziwych wydarzeniach związanych z nieuczciwą reprywatyzacją w kraju. Z kolei w każdy piątek o godz. 20:35 (od 8 września) nadawany będzie II sezon serialu „Archiwista”, który wcześniej trafił do oferty VOD.
W kolejne niedziele od 17 września o godz. 20:20 emitowany będzie nowy serial kostiumowy „Dewajtis” oparty na jednej z najbardziej znanych powieści obyczajowych Marii Rodziewiczówny, a od 5 listopada w tym samym paśmie pojawi się serialowa wersja filmu „Kamerdyner” (dramat historyczny łączący losy Niemców, Polaków i Kaszubów).
Będą polskie dokumenty
W grudniu Telewizja Polska zaplanowała emisję dwóch dokumentów: „Konopacka. Walka o złoto”, opowieść o pierwszej polskiej złotej medalistce olimpijskiej Halinie Konopackiej, oraz „W Szachu. Ostatnia rozgrywka” – historię polskich szachistów, członków przedwojennej drużyny szachowej, która przez ponad dziesięć lat stanowiła światową czołówkę. Jesienią Jedynka przypomni losy artysty kabaretowego w filmie pt. „Bohdan Smoleń. W cieniu sceny”; pokaże historię dzieci niewidomych i niedowidzących pt. „Pisklaki” oraz dokument „Stańczak – złapać światło” – fascynującą opowieść o życiu i twórczości Juliana Stańczaka.
Przed wyborami wraca cykl „Reset” Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza (od 22 sierpnia, wtorki, godz. 21:10). W niedzielne późne wieczory pojawi się „Strefa starcia” Michała Adawczyka, która do tej pory gościła jedynie w TVP INFO.
Powracają seriale
Od 28 sierpnia na anteny wracają także premierowe odcinki polskich seriali. W TVP1 widzowie będą mogli ponownie śledzić „Leśniczówkę” (od poniedziałku do piątku, godz. 18:30), „Koronę królów. Jagiellonowie” (od poniedziałku do środy godz. 20:30), „Ojca Mateusza” (w czwartki od 21 września, godz. 20:35), a w soboty o godz. 20:35 „Komisarza Alexa” (od 8 września).
Z kolei na antenę TVP2 wracają inne popularne seriale: „Barwy szczęścia” (od poniedziałku do piątku, godz. 20:10), „M jak miłość” (od poniedziałku do wtorku, godz. 20:55), „Na dobre i na złe” (w środy, godz. 20:55) oraz „Na sygnale” (od poniedziałku do środy, godz. 21:55).
Jesienią nie zabraknie programów rozrywkowych. W Jedynce rolnicy będą szukać swojej bratniej duszy w programie „Rolnik szuka żony” (niedziele, od 17 września, godz. 21:20). Na antenie Dwójki od rana „Pytanie na śniadanie” (codziennie, godz. 7:30, a w weekendy, godz. 7:55). Z kolei Sławomir i Kajra poprowadzą premierowe odcinki „Tak to leciało!” (w niedziele, godz. 16:15). W ofercie stacji pojawi się kontynuacja spotkań muzycznych pod hasłem „Polskich biesiad” (piątki, godz. 20:50), oraz powróci format „The Voice of Poland” (soboty, godz. 20:00). W tym sezonie w roli trenerów będzie można zobaczyć Lanberry, Justynę Steczkowską, Marka Piekarczyka oraz Tomsona i Barona.
Osiem spektakli na żywo
Choć propozycje kulturalne wciąż są marginalizowane przez Telewizje Polską od wielu lat, to od września do grudnia br. widzowie Teatru Telewizji będą mogli obejrzeć aż osiem przedstawień realizowanych „na żywo” w warszawskim studiu przy ul. Woronicza, a także w TVP3 Lublin i TVP3 Wrocław.
Głównie kontynuacje w kanałach tematycznych
Publiczny nadawca wzmacnia również ofertę swoich kanałów tematycznych. W TVP Kobieta Edyta Herbuś poprowadzi drugi cykl programu lifestylowo-podróżniczego pt. „Tańcząca ze światem” (środy, godz. 23:10), Sandra Kubicka w programie „Love me or leave me. Kochaj albo rzuć” (piątki, godz. 21:30) będzie wspierać osiem par, które chcą sprawdzić przed ślubem, czy do siebie pasują, a Joanna Lewandowska udzieli porad florystycznych w „Kwiatach na warsztat” (niedziele, godz. 14:55).
W TVP Historia Maciej Kurzajewski i Przemysław Babiarz zaproszą na historyczny teleturniej „Giganci historii” (niedziele, godz.16:00), a Przemysław Semczuk na „Czarną wołgę” (czwartki, godz. 20:00) – program przybliżający pilnie strzeżone kryminalne tajemnice PRL-u. Natomiast Andrzej Kaczmarczyk poprowadzi program poświęcony wymarłym lub wymierającym zawodom i umiejętnościom pt. „Zaginione? Ocalone? Historie zawodów różnych” (niedziele, godz.14:25).
„Lokalsi” (środy, godz. 20:10) to serial dokumentalny dotyczący migracji ludności, który znajdzie się w ramówce TVP Dokument. Stefan Tompson poprowadzi cykl dokumentalno-historyczny pt. „Polskie dziedzictwo”, a Barbara Włodarczyk we wtorki o godz. 21:20 w swoim programie „Barbara Włodarczyk zaprasza” przedstawi cykl filmów dokumentalnych i rozmów z ekspertami.
Wśród premier TVP HD zaprezentuje serial kryminalny „Erynie” (soboty, godz. 21:00); dokumentalną opowieść o młodej piosenkarce pt. „Viki Gabor: mój świat” (czwartki, godz. 21:25) oraz „Koronę Gór Polski” – cykliczny program turystyczny prowadzony przez Martę Manowską (soboty, godz. 12:15).
Od 8 października w niedziele o godz. 15:00 w TVP Nauka w „Stacji Arktyka” emitowany będzie cykl filmów dokumentalnych poświęcony badaniom na Spitsbergenie. 30 września widzowie będą mogli zobaczyć pełnowymiarową produkcję dokumentalną TVP Nauka pt. „Nowe okno na Wszechświat”. W październiku stacja przeprowadzi transmisje ogłoszenia laureatów Nagrody Nobla.
TVP ABC w jesiennej ramówce zaprosi najmłodszych widzów do wspólnego gotowania w programie „Go-tu-jemy!” (niedziele, godz. 10:00) oraz na spotkania w ogrodzie ekscentrycznego muzyka w audycji „Przyjaciele” (soboty, godz. 19:00). Od 6 października pojawi się nowy autorski serial Telewizji Polskiej dla młodzieży „Tylko nie piątek!” (piątki, godz. 20:00 w Alfa TVP oraz w soboty, godz. 21:30 w TVP ABC), w którego rozrywkowej formule mieści się całkiem poważna opowieść o dojrzewaniu i wartościach, które w życiu liczą się najbardziej – przyjaźni, odpowiedzialności, miłości, relacjach i poświęceniu dla innych.
TVP Polonia wyemituje film dokumentalny „Przykazanie miłości. Rodzina Ulmów” (9 września, godz. 20:20) – ukazujący tragiczną historię rodziny pomagającej Żydom podczas drugiej wojny światowej (uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów – TVP1, 10 września, godz. 10:00). Na antenie nie zabraknie również programów informacyjno-publicystycznych: „Polonia 24” (pon.-pt., godz. 22:05, sob.-niedz., godz. 18:00) i „Amerykański kwadrans” (piątki, godz. 17:55, dwa razy w tygodniu).
Biełsat TV prezentować będzie podsumowanie wydarzeń tygodnia w programie „Tydzień” (niedziele, godz. 19:00) oraz analityczny tygodnik międzynarodowy pt. „Praswiet” (czwartki, godz. 20:30). Zimą antena zaprosi na swoją produkcję „Procesy” – serial o wydźwięku antywojennym i antyreżimowym.
„Imbir i cytryna” (niedziele, godz. 8:05) to program TVP Wilno propagujący zdrowy styl życia, natomiast „Unia kulinarna” (piątki, godz. 17:40), czyli wspólne gotowanie potraw polskich i litewskich, to okazja, by poszukać łączących oba narody kulinarnych doświadczeń.
Parafie i sanatoria w TVP3
esienią ofertę TVP3 wypełnią również tzw. pasma wspólne. Programy informacyjne TVP3 to „Express Regionów” (pon.-pt. o godz. 6:15, 07:45, 12:45, 14:45, 16:00, 16:45; sob.-niedz. godz.12:45 i 14:45), „TVP3 Info” (pon.-pt. o godz.10:00, 10:35, 11:00, 11:35, 12:00, 13:05, 14:00) oraz „Dziennik Regionów” (codziennie o godz. 22:10). W październiku na antenie pojawi się nowy program „Na plebanii” ukazujący życie parafian w trzech wybranych miejscach Polski. Z kolei w listopadzie Trójka pokaże „Sanatoria” – program o codzienności w uzdrowiskach na terenie kraju.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze