31.08.23, 12:00
84. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia. Specjalne audycje oraz transmisje
1 września br. przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Polskie Radio przygotowało okolicznościowe audycje oraz transmisje z obchodów upamiętniających tragiczne wydarzenia z września 1939 r. Publiczny nadawca zaprasza także do odwiedzenia specjalnych serwisów Polskiego Radia poświęconych II wojnie światowej.
W Programie 1 Polskiego Radia tematyka II wojny światowej będzie poruszana przez cały dzień, zarówno w audycjach publicystycznych jak i serwisach informacyjnych. W programie również relacje i transmisje z oficjalnych uroczystości. W „Sygnałach dnia” (godz.7.15) gościem specjalnym będzie minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak. Na specjalne wydanie „Ekspresu Jedynki” od 15.00 do 17.00 z Westerplatte zaprosi Aleksandra Jasińska. O godz. 17.30 gościem audycji „Więcej świata” będzie wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej – Mateusz Szpytma. Następnie w audycji „Eureka” o godz. 19.30 rozmowa z dr hab. Grzegorzem Bębnikiem - historykiem z IPN w Katowicach. Na ten dzień zaplanowana została także specjalna oprawa muzyczna.
1 września Dwójka również wprowadzi tematykę obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W „Poranku Dwójki” (godz. 7.00) pojawi się m.in. zapowiedź VIII Koncertu Niepodległości w Gdańsku, a także rozmowy z twórcami filmu „Raport Pileckiego", którego premierę zaplanowano na 1 września. O godz. 16.30 w „Wybieram Dwójkę” gościem będzie dr Marek Szymaniak - zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W audycji rozmowa o obchodach rocznicy organizowanych przez Muzeum. Z kolei wieczorem o 21.30 Dwójka zaprosi na „Rozmowy po zmroku”, w których zostanie przypomniane niezwykłe poświęcenie zwykłych ludzi, którzy trwali na radiowym posterunku podczas II wojny światowej.
Dziennikarze Programu 3 Polskiego Radia w rocznicę wybuchu II wojny światowej przygotowali specjalne relacje, podczas których reporter Paweł Turski przemierzy wschodnią oraz północną granicę, odwiedzi strażników granicznych oraz żołnierzy Wojska Polskiego i WOT, którzy na co dzień odpierają ataki podsycane przez reżimy obydwu krajów. Na antenie Trójki pojawią się również rozmowy z mieszkańcami terenów przygranicznych. O przebiegu wydarzeń związanych z obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie można usłyszeć również w „Serwisach Trójki”, w „Porze na Trójkę” (godz.6.00-9.00) oraz w „Zapraszamy do Trójki” między godz. 15:00-18:00.
W piątek, 1 września od godz. 4.30 Polskie Radio 24 zaplanowało specjalne wydanie, podczas którego transmitowane będą państwowe obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w tym przemówienia Prezydenta RP i ministra obrony narodowej. Na antenie Polskiego Radia 24 także emisja archiwalnych materiałów i dźwięków związanych z rocznicą. Tematyka związana z wybuchem II wojny światowej będzie poruszana przez cały dzień w audycjach publicystycznych, w których gościć będą historycy i eksperci ds. obronności, a także serwisach i magazynach informacyjnych. Radiowa Czwórka, 1 września zaprosi na audycję „Pierwsze słyszę” (godz. 6.00-09.00), której gościem będzie Rafał Sadowski - autor kanału Podcast Historyczny. W programie pojawi się rozmowa m.in. o tym, jak ciekawie mówić o wydarzeniach z przeszłości. W „Stacji Kultura” (godz. 10.00-12.00) zostanie wyemitowana rozmowa z organizatorami i ambasadorami kampanii społeczno – edukacyjnej BohaterON – włącz historię. Tematyka wybuchu II wojny światowej pojawi się także w audycjach: „Czwórka do piątej” (godz. 14.00-17.00) oraz „Reset” (godz. 17.00-19.00).
W dniu rocznicy wybuchu II wojny światowej o godz. 8.00 w Polskim Radiu Chopin wyemitowana zostanie audycja poświęcona sylwetce Witolda Małcużyńskiego – laureata III nagrody w Konkursie Chopinowskim (1937 r.). W programie zabrzmią, m.in. Nokturn c-moll op. 48 nr 2, Scherzo b-moll op. 31 Fryderyka Chopina oraz Sonatę f-moll op. 57 „Appassionatę” Ludwiga van Beethovena. O godz. 9.00 w audycji „ Paderewski i Chopin” Monika Mandau opowie o twórczości, a także działalności publicznej Ignacego Jana Paderewskiego. O godz. 11.00 cztery audycje z cyklu Dialogi muzyczne Jana Webera i Władysława Szpilmana. Przypomnimy także rozmowy z Władysławem Szpilmanem o muzyce, życiu i artystycznych doświadczeniach pianisty. Na specjalny odcinek „Szpilman gra Chopina” o godz. 17.00 zaprosi Magdalena Sawicka. O 18:00 i 22:00 audycja „Czarne na białych”, a w nich Jakub Puchalski przedstawi postać legendarnego pianisty Ignacego Jana Paderewskiego oraz jednego z najwybitniejszych wirtuozów fortepianu XX wieku – Artura Rubinsteina.
Polskie Radio Kierowców także włączy się w obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rocznicowe oraz relacje związane z 1 września pojawią się w serwisach informacyjnych. Nie zabranie także historycznych kartek z kalendarza. Na antenie Polskiego Radia Kierowców będzie można posłuchać o motoryzacji z tamtych lat, czy konstrukcjach i pomysłach na rozwój - przerwanych wybuchem wojny - polskiego przemysłu samochodowego. Dziennikarze będą przez cały dzień informować o zmianach w organizacji ruchu drogowego w całej Polsce, związanymi z zaplanowanymi uroczystościami.
1 września, tematyka 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie obecna także na pozostałych antenach Polskiego Radia.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze