16.09.24, 10:09

Zmiany w jesiennej ramówce Dwójki

Polskie Radio Program Drugi wprowadza jesienną ramówkę, fot.: materiały prasowe

16 września br., rusza jesienna ramówka Drugiego Programu Polskiego Radia w której znajdą się nowe audycje autorskie, transmisje koncertów Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, poranki Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz kameralistyka w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”.

Od poniedziałku do piątku „Poranek Dwójki” o godzinę wcześniej niż zazwyczaj, czyli od godz. 6.00. Spotkania z polską kulturą tradycyjną, muzyką świata i folkiem będą emitowane w magazynie „Źródła” o godz. 12.00. Z kolei od godz. 13.05 w nowym paśmie o kulturze prezentowane będą autorskie audycje dziennikarzy Dwójki i ekspertów: Adrianny Prodeus i Piotra Goćka, Tomasza Mościckiego i Moniki Pilch, Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego, prof. Antoniego Dudka, Katarzyny Gardziny i Katarzyny Sanockiej, Moniki Zając, Aldony Łaniewskiej-Wołłk oraz Wacława Holewińskiego. Program 2 zaprasza także o godz. 15.00 na muzyczne autorskie audycje: „Nowa Polska”, „Płytomania”, „Chopin osobisty” i „Muzyka w kadrze”.
Na antenie Dwójki pojawi się również tradycyjnie muzyka jazzowa - od poniedziałku do czwartku od godz. 18.00 oraz w piątki w godz. 6.00 - 9.00 w „Jazzowym Poranku Dwójki”. Ponadto o godz. 18.00 koncerty (w tym cykl JAZZ.PL) oraz „Jam Session” (godz.23.00). Nie zabraknie także publicystyki. O godz. 19.10 niemal godzinna rozmowa „O wszystkim z kulturą”. Prozy będzie można posłuchać trzy razy dziennie o 9.30, 13.50 i 22.00. W czwartki o godz. 23.00 Piotr Matwiejczuk w swojej dwugodzinnej audycji „Piąta struna” będzie przedstawiał bliższe i dalsze zakątki muzycznego wszechświata. W audycji rozmaite style i gatunki muzyczne: folk i jazz, ambitny pop i piosenka z tekstem, muzyka dawna i współczesna. „Piąta struna” będzie kontynuacją audycji „Cztery struny świata”, emitowanej na antenie Dwójki w latach 2007–2015.

Program 2 Polskiego Radia, w każdy piątek w godz. 13.05 – 13.50 emitować będzie nową audycję, która powstała we współpracy ze Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. W programie tematem przewodnim będą ponadczasowe ludzkie historie. Nie zabraknie także klasyki gatunku, rozmów z gośćmi i kontekstu międzynarodowego. Tego samego dnia o godz. 14.00 audycja „A jak Archiwum”, a w niej ogrom radiowej fonoteki. Dziennikarze Dwójki zapraszają do wspólnego odkrywania zasobów Archiwum Polskiego Radia w sposób zorganizowany, gdzie kierunek będzie wyznaczać porządek alfabetyczny. W piątkowe wieczory o godz. 22.00 „Trybuna Kompozytorów” - czyli audycja, w której Joanna Grotkowska prezentuje nagrania zgłoszone przez radiofonie publiczne na Międzynarodową Trybunę Kompozytorów (International Rostrum of Composers).

Rozmowy o muzyce

„Duety w Dwójce” - to sobotnie spotkania dziennikarzy Dwójki, którzy będą rozmawiać o muzyce - problemach muzycznego środowiska, aktualnych wydarzeniach oraz prawach rządzących rynkiem muzycznym w Polsce i za granicą. Z kolei o godz. 11.00 będzie emitowana godzinna audycja Klaudii Baranowskiej „Znalezione w dźwiękach”, której głównym założeniem jest wykorzystanie archiwów Polskiego Radia (wypowiedzi artystów, nagrań koncertowych i studyjnych) do stworzenia muzycznych portretów znanych postaci ze świata muzyki.

Nowe miejsce zyskuje „Czytelnia”, którą Dwójka będzie nadawać o 12:00. Andrzej Sułek w sobotnie popołudnie zaprosi na audycję „88 klawiszy” (godz.18.00). Na swoją stała porę, czyli godz. 23.00 wracają „Rachunek myśli” i „Mediewanna”. Z kolei o północy pojawiać się będzie audycja Marka Horodniczego „w_IDM_o”.

W niedzielę po „Poranku” i „Cafe Muza” rozpocznie się godzinna audycja „Strefa Literatury” (godz. 11.00). W samo południe Marcin Majchrowski zaprosi na program „Beethoven 2027”, który będzie przeglądem twórczości kompozytora. O godz. 13.30 emitowana będzie „Droga przez mąkę” na zmianę z „Rozbitkami Pacyfiku”, na które zapraszają prof. Damian Leszczyński i Michał Nowak. Od godz. 14.00 na antenie Programu 2 „Giganci” - czyli cykl audycji o postaciach pomnikowych. Z pomocą historyków, muzykologów, ale również dyrygentów i solistów dziennikarze przyjrzą się życiorysom niekwestionowanych geniuszy. O godz. 15.00 po wakacyjnej przerwie powraca „Płytowy Trybunał Dwójki”, a tuż po nim o 17.00 „Słuchaj świata” na zmianę z audycją „Za słońcem”.

Komentarze

Powiązane

04.04.25, 14:00
| radio / audio » informacje | prasa » informacje
Odkryć ukryte i niedopowiedziane. Rozmowy Iwony Kutyny z finalistami Nagrody Woyciechowskiego 2024
W podcaście „Odkryć ukryte i niedopowiedziane” Iwona Kutyna, dziennikarka Radia ZET, rozmawia z finalistami konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2024.
03.04.25, 23:10
| radio / audio » informacje
RMF FM po latach przerwy poszerza program o lokalne treści
Od 1 kwietnia br., Radio RMF FM wprowadziło emisje lokalnych treści w sześciu miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz Trójmieście.
03.04.25, 18:24
| radio / audio » informacje
Nowy septet Marka Pospieszalskiego na żywo w Dwójce
Program 2 Polskiego Radia przygotował koncert w wykonaniu multiinstrumentalistów i improwizatorów - nowego septetu Marka Pospieszalskiego. W piątek, 4 kwietnia br. o godz. 18.00 w cyklu „Jazzowy Klub Polskiego Radia” muzycy zaprezentują premierowe utwory znanego saksofonisty. 
02.04.25, 18:15
| radio / audio » informacje
270 km na rowerach. Charytatywna wyprawa rowerowa dziennikarzy Radia VOX FM
Radio VOX FM organizuje charytatywną wyprawę rowerową, w której prezenterzy porannego programu „Pierwsza zmiana”: Julina Chren, Konrad Piwowarski i Paweł Pawelec pokonają w sumie aż 270 km na trasie Białystok-Lublin.
01.04.25, 15:30
| radio / audio » informacje
Nowy wymiar radia. RMF ON w odświeżonej odsłonie
Internetowa platforma audio RMF ON pojawiła się w odświeżonej odsłonie. Serwis ma wyróżniać się intuicyjnym layoutem oraz rozwiązaniami technologicznymi poprawiającymi komfort użytkowników. Nową wersję platformy promuje hasło „Nowy wymiar radia”. 
31.03.25, 13:00
| radio / audio » informacje
Marcin Wojciechowski przechodzi z Radia Zet do Jedynki. Zmiany w ramówce
1 kwietnia br. do zespołu Programu Pierwszego Polskiego Radia dołączy dziennikarz Marcin Wojciechowski, który wspólnie z Ulą Kaczyńską poprowadzi w nowej formule audycję „Folder Ulubione”. Zmienia się także wieczorne pasmo publicystyki i informacji.
31.03.25, 10:11
| radio / audio » ludzie
Awanse w redakcji Radia TOK FM
Tomasz Krzemiński awansuje na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego Radia TOK FM, Olga Tanajewska zostanie sekretarzem redakcji, a z kolei Krzysztof Woźniak szefem anteny.
31.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Żądza pieniądza powraca do Radia ZET. Zmiany w ramówce stacji
31 marca br. rozpoczyna się antenowa zabawa, którą Radio ZET przygotowało na wiosnę dla swoich słuchaczy. Pula nagród wynosi 1,5 mln zł, a finał każdej rozgrywki będzie odbywał się w nowym popołudniowym paśmie – „Razem lepiej”.
30.03.25, 12:00
| radio / audio » informacje
Ćwierćnuta – nieregularnik muzyczny i Pomiędzy w Radiu Nowy Świat
„Ćwierćnuta – nieregularnik muzyczny” i „Pomiędzy” to dwie nowe propozycje programowe, które zadebiutują na antenie Radia Nowy Świat.
27.03.25, 12:00
| radio / audio » informacje
Antyradio zamiast Rock Radia w Opolu
Od 30 marca br. mieszkańcy Opola i części województwa na częstotliwości 106,6 FM będą mogli słuchać Antyradia z portfolio Grupy Eurozet.
Subskrybuj RSS działu radio / audio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.05.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.