12.12.24, 10:44

Diabły w deszczu. Premiera słuchowiska Marka Hłaski w RDC

Zapowiedź słuchowiska "Diabły w deszczu", fot.: Mateusz Zelnik

Z okazji 90. rocznicy urodzin Marka Hłaski, Polskie Radio RDC nada słuchowisko na podstawie ostatniego i nieukończonego opowiadania tego pisarza i scenarzysty. Premierowa emisja „Diabłów w ogniu” została zaplanowana w niedzielę, 15 grudnia br. po godz. 20.00.

W słuchowisku „Diabły w deszczu” wystąpili: Jerzy Radziwiłłowicz (Tragik), Mirosław Baka (Narrator), Wiktoria Gorodeckaja (Dziewczyna), Mirosław Zbrojewicz (Anderson), Przemysław Bluszcz (O’connor), Stefan Friedmann (Smithson), Janusz Kukuła (Muller) oraz gościnnie Jerzy Kisielewski (recepcjonista). Za adaptację tekstu i reżyserię odpowiada Aleksandra Głogowska – Dyrektor Literacka i Zastępca Redaktora Naczelnego Polskiego Radia RDC. Reżyserią dźwięku zajął się Andrzej Brzoska, a muzykę napisał Piotr Moss.

„Diabły w deszczu” to tekst wyjątkowy - opowiadanie stanowi prawdopodobnie ostatni ślad twórczy pozostawiony przez Marka Hłaskę. Zostało napisane w Ameryce w 1968 r., w języku angielskim. Prawdopodobnie opowiadanie „Diabły w deszczu” („Devils in the rain”) było przeznaczone do sfilmowania. Wiadomo, że Hłasko na emigracji próbował pisać scenariusze dla „Hollywood”.

Napisane tuż przed wylotem do Europy opowiadanie to historia wielowątkowa, w której splatają się skomplikowane losy naznaczonego traumą wojenną Starego Kontynentu. Los dziennikarza opisującego historie niemieckich kapo po wojnie łączy się z życiem detektywa badającego sprawę tajemniczych samobójstw we Francji i w Niemczech.

W książce sportretowane są również organizacje syjonistyczne tropiące obozowych nadzorców; są romanse, są trupy. Jest wszystko to, z czego pisarz „robił” świetną prozę. Na krótko przed śmiercią pisarza, Roman Polański zamówił u niego scenariusz na film. Z wyznań Hłaski wynika, że reżyser „Noża w wodzie” wystawił go do wiatru. Do dziś nie ma odpowiedzi na pytanie, czy chodziło własnie o „Diabły w deszczu”?

Słuchowisko powstało przy współpracy takich partnerów jak: Poczta Polska, ZAiKS oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Zdjęcia podczas nagrań wykonał Mateusz Zelnik.

Kim był Marek Hłasko?

Marek Hłasko urodził się 14 stycznia 1934 r. w Warszawie. Był jednym z najsłynniejszych polskich powojennych pisarzy, prozaików i scenarzystów. Szybko zyskał sławę najzdolniejszego pisarza młodego pokolenia. Był legendarną postacią, symbolem nonkonformizmu. Rok 2024 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Marka Hłaski.

Komentarze

Powiązane

04.04.25, 14:00
| radio / audio » informacje | prasa » informacje
Odkryć ukryte i niedopowiedziane. Rozmowy Iwony Kutyny z finalistami Nagrody Woyciechowskiego 2024
W podcaście „Odkryć ukryte i niedopowiedziane” Iwona Kutyna, dziennikarka Radia ZET, rozmawia z finalistami konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2024.
03.04.25, 23:10
| radio / audio » informacje
RMF FM po latach przerwy poszerza program o lokalne treści
Od 1 kwietnia br., Radio RMF FM wprowadziło emisje lokalnych treści w sześciu miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz Trójmieście.
03.04.25, 18:24
| radio / audio » informacje
Nowy septet Marka Pospieszalskiego na żywo w Dwójce
Program 2 Polskiego Radia przygotował koncert w wykonaniu multiinstrumentalistów i improwizatorów - nowego septetu Marka Pospieszalskiego. W piątek, 4 kwietnia br. o godz. 18.00 w cyklu „Jazzowy Klub Polskiego Radia” muzycy zaprezentują premierowe utwory znanego saksofonisty. 
02.04.25, 18:15
| radio / audio » informacje
270 km na rowerach. Charytatywna wyprawa rowerowa dziennikarzy Radia VOX FM
Radio VOX FM organizuje charytatywną wyprawę rowerową, w której prezenterzy porannego programu „Pierwsza zmiana”: Julina Chren, Konrad Piwowarski i Paweł Pawelec pokonają w sumie aż 270 km na trasie Białystok-Lublin.
01.04.25, 15:30
| radio / audio » informacje
Nowy wymiar radia. RMF ON w odświeżonej odsłonie
Internetowa platforma audio RMF ON pojawiła się w odświeżonej odsłonie. Serwis ma wyróżniać się intuicyjnym layoutem oraz rozwiązaniami technologicznymi poprawiającymi komfort użytkowników. Nową wersję platformy promuje hasło „Nowy wymiar radia”. 
31.03.25, 13:00
| radio / audio » informacje
Marcin Wojciechowski przechodzi z Radia Zet do Jedynki. Zmiany w ramówce
1 kwietnia br. do zespołu Programu Pierwszego Polskiego Radia dołączy dziennikarz Marcin Wojciechowski, który wspólnie z Ulą Kaczyńską poprowadzi w nowej formule audycję „Folder Ulubione”. Zmienia się także wieczorne pasmo publicystyki i informacji.
31.03.25, 10:11
| radio / audio » ludzie
Awanse w redakcji Radia TOK FM
Tomasz Krzemiński awansuje na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego Radia TOK FM, Olga Tanajewska zostanie sekretarzem redakcji, a z kolei Krzysztof Woźniak szefem anteny.
31.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Żądza pieniądza powraca do Radia ZET. Zmiany w ramówce stacji
31 marca br. rozpoczyna się antenowa zabawa, którą Radio ZET przygotowało na wiosnę dla swoich słuchaczy. Pula nagród wynosi 1,5 mln zł, a finał każdej rozgrywki będzie odbywał się w nowym popołudniowym paśmie – „Razem lepiej”.
30.03.25, 12:00
| radio / audio » informacje
Ćwierćnuta – nieregularnik muzyczny i Pomiędzy w Radiu Nowy Świat
„Ćwierćnuta – nieregularnik muzyczny” i „Pomiędzy” to dwie nowe propozycje programowe, które zadebiutują na antenie Radia Nowy Świat.
27.03.25, 12:00
| radio / audio » informacje
Antyradio zamiast Rock Radia w Opolu
Od 30 marca br. mieszkańcy Opola i części województwa na częstotliwości 106,6 FM będą mogli słuchać Antyradia z portfolio Grupy Eurozet.
Subskrybuj RSS działu radio / audio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.05.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.