24.12.24, 08:00
Święta z Polskim Radiem
Polskie Radio przygotowało na tegoroczne święta specjalną ramówkę. Każda antena zaproponuje unikalne audycje, od klasycznych kolęd po jazzowe interpretacje i nowoczesne brzmienia.
Jedynka
Świąteczna ramówka Jedynki to dużo kolęd, świąteczny nastrój i spotkania z gośćmi. Gośćmi świątecznych „Sygnałów Dnia”, 24 grudnia, będą Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak i prof. Ewa Marciniak. Od 16:00 do 19:00 program „Wigilia z Jedynką”, poświęcony tradycyjnym kolędom polskim i światowym, w klasycznych wykonaniach. W drugiej części wieczoru, od 19:00 do 20:00, pojawią się kolędy na ludowo.
W specjalnym wigilijnym wydaniu „Eureki” goście Katarzyny Kobyleckiej rozmawiać będą o dzieciństwie i młodości Jezusa przywołując historyczne źródła i apokryfy.
O godz. 21:00 na radiową Wigilię zapraszają „Spotkania w Jedynce – Motywy”. Gośćmi Agaty Passent i Rafała Sławonia będą aktorka Katarzyna Dąbrowska, pisarz Mariusz Szczygieł i lekarz Piotr Marianowski – w ten szczególny wieczór, rozmawiać będą o cudzie narodzin, wspomnieniach przy wigilijnym stole, o nieudanych prezentach i udanych spektaklach teatralnych, bardziej o radościach, niż o smutkach.
Między 22:00 a 23:00 Jedynka zabierze słuchaczy w świąteczną podróż do Czeremchy na Podlasiu, gdzie tradycje katolickie i prawosławne splatają się w wyjątkowy sposób. Gośćmi będą muzycy z zespołu Czeremszyna, którzy zaprezentują wschodnie pieśni świąteczne.
Od 16.00 do 18.00, w Boże Narodzenie, Jedynka zaprasza na spotkanie z Justyną Dąbrowską, psycholożką, Grzegorzem Kasdepke, pisarzem, Ludwiką Włodek, dziennikarką i aktorem Przemysławem Stippą. Martyna Podolska będzie rozmawiać z gośćmi o tym, jakie były Święta Bożego Narodzenia w ich rodzinnych domach, w dzieciństwie i jakie są dziś. I o tym jak przeżyć Święta z bliskimi w radości i spokoju.
Od 18:00 do 19:00 pojawią się kolędy w wyjątkowych aranżacjach Zbigniewa Preisnera, w audycji Macieja Szajkowskiego, czyli kompozycje będące kontynuacją głośnego albumu „Moje kolędy na koniec wieku”. „W poszukiwaniu dróg”, album wydany przez Polskie Radio, zawiera nowe kolędy, powstałe do tekstów Ewy Lipskiej i Jana Nowickiego, w interpretacjach Edyty Krzemień, Beaty Rybotyckiej, Macieja Balcara i Jaśka Karpiela Bułecki z zespołem, a także małych kolędników z Kielc i Krakowa. Przy realizacji całości pracowała także Orkiestra Sinfonia Varsovia, Leszek Możdżer na fortepianie i Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej.
W drugi dzień Świąt Jedynka zaprasza na spotkanie wokół świątecznego stołu. Od 12:00 do 14:00 o tradycjach kulinarnych i wyjątkowych świątecznych smakach i potrawach, Tomasz Prange i Martyna Podolska rozmawiać będą z Tessą Capponi Borawską, szefem kuchni Adamem Chrząstowskim, a o jaroszy zadba autorka Kukbuka Natalia Mętrak-Ruda.
W prezencie dla słuchaczy Jedynka przygotowała dwa wyjątkowe spotkania muzyczne z Mattem Duskiem (w środę 25 grudnia od 14:00 do 16:00) i z Katarzyną Cerekwicką (w czwartek 26 grudnia o 17:00).
Święta Bożego Narodzenia w Programie 1 Polskiego Radia, to także audycje Redakcji Katolickiej, czyli „Familijne Jedynki” o poranku i transmisja Pasterki z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie.
Dwójka
O poranku, od 6:00 do 9:00, Katarzyna Hagmajer-Kwiatek poprowadzi „Poranek Dwójki” poświęcony tematyce spotkań wigilijnych. Gościem będzie Mikołaj Rykowski, pomysłodawca akcji „Wigilia dla Samotnych”. Po 8:00 „Poranek Dwójki” połączy się także z Karoliną Sierakowską, dyrektorką Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju, by porozmawiać o skutkach powodzi, która dotknęła ten region oraz o potrzebach związanych z odbudową.
O godz. 13:05 na antenie Dwójki zabrzmi koncert Rafała Blechacza i Orkiestry Filharmonii NDR pod batutą Alana Gilberta. W programie usłyszymy dzieła Fryderyka Chopina, Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela, które będą wprowadzać słuchaczy w atmosferę świątecznego spokoju i radości.
Wieczorem, o 19:00, zapraszamy na „Koncert Kolęd”, który poprowadzi Agata Kwiecińska. W tym nagranym wydarzeniu Orkiestra Polskiego Radia oraz Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Michała Klauzy wykonają znane polskie kolędy w nowych, oryginalnych opracowaniach Macieja Małeckiego. Słuchacze będą mieli okazję posłuchać zarówno klasycznych melodii, jak i mniej znanych pieśni bożonarodzeniowych, takich jak „Niemowlątko na słomie”.
O 22:00 stacja zaprasza do „Rozmów po zmroku”, w których Michał Nowak porozmawia z prof. Piotrem Domerackim z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika o znaczeniu spotkań wigilijnych w kontekście filozoficznym. Będą to rozważania na temat sensu spotkania, które w polskiej tradycji jest głęboko zakorzenione i pełne emocji – od tych zaplanowanych, po nieoczekiwane.
Nocne godziny wigilijne, od 23:00 do 1:00, zapełni „Nocna strefa” pod przewodnictwem Hanny Szczęśniak. W tym czasie słuchacze Dwójki będą mieli okazję zanurzyć się w dźwiękach muzyki. Gościem specjalnym będzie Raphael Rogiński, gitarzysta i kompozytor. Program będzie pełen refleksji o wspólnocie, szacunku i odrębności, które w okresie świąt nabierają szczególnego znaczenia.
W Boże Narodzenie Dwójka o godz. 13:00 zapraszamy na spotkanie z wybitnym scenografem Allanem Starskim, który w rozmowie z Moniką Zając opowie o swojej karierze, współpracy z wielkimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland czy Steven Spielberg, a także o tajnikach pracy scenografa oraz o wpływach rodzinnych – jego ojciec, Ludwik Starski, był znanym scenarzystą i autorem tekstów piosenek.
Po południu, o 15:00, w „Filharmonii Dwójki” zabrzmią utwory Henry’ego Purcella w wykonaniu kontratenora Tima Meada oraz zespołu Les Musiciens de Saint Julien pod artystycznym przewodnictwem François Lazarevitcha. Koncert wprowadzający w bożonarodzeniowy nastrój to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki barokowej.
Wieczorem, o 19:00, specjalne spotkanie z Marią i Maciejem Wojtyszko. Ojciec i córka, którzy przez lata związani byli z teatrem, opowiedzą o swojej pasji do pisania dramatów i scenariuszy. Ich twórczość zawsze była bliska tradycjom teatralnym, które wciąż są dla nich inspiracją.
W nocne godziny, od 22:00, w „Królewskim Flecie” Róża Światczyńska zaprosi słuchaczy na rozmowę z Emmanuelem Pahudem, jednym z najwybitniejszych flecistów współczesnych, który opowie o swojej pracy artystycznej i niezwykłym świecie muzyki klasycznej.
Na zakończenie dnia, o 23:00, w audycji „Kolędowanie w Dwójce” Ewa Szczecińska zabierze słuchaczy w podróż po tradycjach kolędowych z różnych zakątków świata. Wspólnie z Marianą Krill, specjalistką od ukraińskich tradycji świątecznych, usłyszymy zarówno znane polskie kolędy, jak i te mniej popularne, z różnych krajów, które wzbogacą wigilijną atmosferę.
W drugi dzień Świąt, o godzinie 13:00, Dwójka zaprasza na spotkanie z Kazimierzem Orłosiem, pisarzem, którego twórczość pełna jest wrażliwości na losy zwykłych ludzi. W audycji Jakuba Kukli, Orłoś opowie o swojej pracy, miłości do literatury i o tym, jak przez lata tworzył w obrębie realizmu, dając głos tym, którzy nie trafiają do głównych narracji historycznych.
Po południu, o 18:00, w „Jazzowym Klubie Dwójki” słuchacze będą mieli okazję wysłuchać retransmisji koncertu z festiwalu Kraków Jazz Week 2024. Anja Lechner i François Couturier, mistrzowie muzyki jazzowej i improwizowanej, wystąpią w wyjątkowym duecie wiolonczeli i fortepianu.
Na 22:00 zaplanowano premierę słuchowiska. „Zsunęła się z krzesła. Ciennik” Krzysztofa Bieleckiego to kameralna opowieść o niezwykle silnej więzi matki i syna. Autorem adaptacji i muzyki oraz reżyserem spektaklu jest Michał Zdunik. Wystąpią Wiktoria Gorodecka i Oskar Hamerski. Koprodukcja Państwowego Instytut Wydawniczego i Programu 2 Polskiego Radia. Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
Trójka
Wieczór Wigilijny w Trójce to tradycyjne spotkanie przy radiowym stole, które prowadzi Barbara Marcinik. W atmosferze bliskości i życzliwości, audycja będzie okazją do złożenia świątecznych życzeń, podzielenia się wspomnieniami oraz posłuchania wyjątkowych głosów. W tym roku w gronie zaproszonych gości znajdą się m.in. aktorki Magdalena Zawadzka, Krystyna Janda, Maria Seweryn i Olga Sarzyńska, a także Paweł Sztarbowski, współautor cyklu „Królestwo roślin”, oraz pisarz Cezary Harasimowicz. W programie nie zabraknie również specjalnej, „eksperymentalnej” wersji „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, którą będzie można usłyszeć ok. godziny 21:00.
Muzyka tego wieczoru to połączenie tradycyjnych kolęd z nowoczesnymi aranżacjami. Dla spragnionych spokoju i piękna przygotowano także poezję – m.in. wiersz Czesława Miłosza „Dar” w autorskim wykonaniu.
A o 23:00 na antenie pojawi się audycja Jacka Hawryluka „Tomasza Beksińskiego portrety subiektywne” – refleksyjna opowieść o jednym z najważniejszych głosów w historii radia.
Pierwszy dzień świąt w Trójce rozpocznie się od nocnych audycji poświęconych Tomaszowi Beksińskiemu. Niezwykłe archiwalne nagrania z lat 90. zabiorą słuchaczy w podróż przez muzykę i literaturę, której towarzyszyły poetyckie teksty Edgara Allana Poego i T.S. Eliota.
Poranek wypełnią „Muzyczne Rozmowy” oraz świąteczne spotkania z gośćmi. W audycji „Przy Stole” Renata Grochal porozmawia z prof. Antonim Dudkiem o historii polskiej polityki po 1989 roku, roli kobiet w życiu publicznym oraz o dziedzictwie przeszłości.
W południe Tomasz Żąda poprowadzi „Świąteczną Pocztę UKF”, a po niej Michał Matus zabierze słuchaczy w podróż przez historię filmu „Potop”, który obchodzi swoje 50-lecie. Audycja przybliży kulisy powstawania tej produkcji oraz jej znaczenie w polskiej kinematografii.
Popołudnie to czas na świąteczne historie medycznych cudów. Agnieszka Trzeciakiewicz w audycji „ONKO STORY” opowie o przełomowych operacjach transplantacyjnych w Polsce, prezentując rozmowy z lekarzami i pacjentami, których życie zmieniło się dzięki medycynie.
Wieczorem, o 20:00, słuchacze będą mogli posłuchać rozmowy wokół książki „Ostatni bal. Listy od i do Agnieszki Osieckiej” z udziałem Hanny Bakuły i Artura Andrusa.
Dzień zakończy Anna Dudzińska, która zabierze słuchaczy w dźwiękową podróż, by poznać rdzenne narody i ich losy.
Drugi dzień Świąt w Trójce rozpoczniemy od archiwalnych, refleksyjnych audycji Tomasza Beksińskiego, które tym razem będą wspomnieniem jego matki, Zofii Beksińskiej.
W południe Mariusz Owczarek poprowadzi „Świąteczną Pocztę UKF”, a Katarzyna Borowiecka spotka się z Ireną Santor, by porozmawiać „Przy Stole” o jej życiu artystycznym, najpiękniejszych wspomnieniach i planach na przyszłość.
Popołudnie to czas na refleksje filozoficzne i rozmowy o wartościach. Maciej Wasielewski, także w cyklu „Przy Stole” zaprosi do studia prof. Tadeusza Gadacza, by porozmawiać o moralności i uniwersalnych prawdach, które warto pielęgnować zwłaszcza w świątecznym czasie.
Wieczorem słuchacze będą mogli posłuchać retransmisji urodzinowego koncertu Trójki z 1 kwietnia 2024 roku w wykonaniu Artura Andrusa, który w duecie z Joanną Kołaczkowską zapewni odpowiedni nastrój z nutą humoru.
Dzień zakończy rozmowa z Janem Englertem – legendą polskiego teatru i kina. Artysta opowie o swojej pracy, refleksjach na temat życia i nowych projektach, nad którymi obecnie pracuje.
Czwórka
W Wigilijny poranek, o godzinie 7:00 audycja „Karp też ryba”, w której Małgorzata Bartas-Witan wraz z ekologiem i teologiem zgłębią symbolikę świątecznych tradycji, takich jak karp czy choinka, przybliżą ich chrześcijańskie korzenie oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, co naprawdę kryje się za tymi rytuałami.
Od godziny 8:00 Michał Witak, znany jako Numer Raz w audycji „Numer sam w kuchni” zaprosi słuchaczy do kulinarnych eksperymentów.
Muzyczną podróż do „Krainy Świętego Mikołaja” zaproponuje Duże Pe od 10:00 do 12:00. Audycja „Granie z Krainy Mikołaja” to nieoczywisty zestaw świątecznych piosenek z Finlandii i innych zakątków świata. Następnie Damian Sikorski w audycji „Świąteczne piosenki inne niż wszystkie” (12:00–14:00) pokaże mniej znane, ale piękne bożonarodzeniowe utwory, z udziałem wyjątkowego gościa – wokalistki młodego pokolenia, Gree, która zaprezentuje swój świąteczny utwór „Znów kolęda gra”.
Popołudnie wypełni audycja „LastChristmaserska 4” (14:00–16:00), podczas której Kamil Jasieński przeniesie ducha „Hejterskiej 4” w świąteczne klimaty, pełne życzeń, wspomnień i humoru.
Od godziny 16:00 Norbert Borzym w audycji „Pierwsza gwiazda klubowa” wprowadzi słuchaczy w elektroniczne brzmienia.
Pierwszy Dzień Świąt Czwórka rozpocznie o 7:00 audycją „Moc kolęd” Przemka Goławskiego, w której usłyszymy opowieści o najbardziej popularnych kolędach i ich znaczeniu jako łącznika między pokoleniami i kulturami.
Popołudnie i wieczór wypełni wyjątkowe spotkanie za mikrofonem – o 16:00 Bert i Lex w audycji „Goście Goście! Czyli z Lexem do Berta” porozmawiają o rynku festiwalowym i klubowej scenie muzycznej w Polsce i na świecie. Dyskusja dotknie tematów społecznych, takich jak ageizm i feminizm w środowisku artystycznym oraz przyszłości muzyki klubowej w 2025 roku.
Drugi dzień świąt w Czwórce to czas rozmów z niezwykłymi osobowościami i odkrywania nowych perspektyw na święta. O godzinie 7:00 w audycji „Święta w podróży” Agnieszka Kozłowska-Łysko porozmawia z gośćmi, którzy spędzają Boże Narodzenie za granicą. O 8:00 rozpocznie się wyjątkowa świąteczna seria spotkań pod wspólnym tytułem „Czwórka się gości”, pełna inspirujących rozmów. Ula Kaczyńska zaprosi Anię Iwanek – wokalistkę łączącą pasję do muzyki ze sztuką cukierniczą. O 9:00 Bartek Koziczyński przeprowadzi rozmowę z Mariuszem Dudą, liderem Riverside, który opowie o świętach w trasie, a także o projekcie Lunatic Soul. Następnie, o 10:00, Kasia Dydo przedstawi Rad Duet – projektantów mody, którzy przybliżą trendy w polskim designie. Od 11:00 Piotr Galus spotka się z Tomaszem Kammelem, by omówić siłę słowa i jego wpływ na życie. W południe Jędrzej Rosiewicz zaprosi na „Dymy z Michałem Polem”, a o 13:00 Jacek Paśnik przeprowadzi wywiad z Krzysztofem Tubilewiczem, który opowie o swojej radiowej drodze i pracy z głosem. Popołudnie należeć będzie do Marty Hoppe, która o 14:00 przeprowadzi rozmowę z Klaudią Leclercq ASMR na temat trendów na TikToku, oraz do Kacpra Zembrzuskiego, który o 15:00 zaprosi Wiktora Dydułę na rozmowę o jego twórczości i świątecznych inspiracjach.
Wieczór (16:00–19:00) wypełnią rozmowy z gwiazdami polskiego kina – o 16:00 Marta Zinkiewicz spotka się z Iną Sobalą, a o 17:00 Marcin Radomski - z Vanessą Aleksander.
Kuba Jamrozek o 18:00 poruszy ważny temat pierwszych wspólnych świąt w rodzinie adopcyjnej, rozmawiając z Maciejem Liziniewiczem. Serię „Czwórka się gości” zakończy o godz. 19.00 rozmowa Alicji Michalskiej z Kamą Wojtkiewicz o psychologii i świadomym życiu.
Na świąteczne wieczory i noce (20:00–7:00) Czwórka przygotowała specjalne playlisty, które umilą święta tym, którzy świętują po swojemu – w domu, w trasie lub na parkiecie.
Polskie Radio Chopin
Polskie Radio Chopin zaprasza na świąteczne spotkania z muzyką łączące duchowość Bożego Narodzenia z mistrzostwem wielkich kompozytorów.
W Wigilię o godzinie 16:00 Klaudia Baranowska zabierze słuchaczy w podróż do muzycznego świata Półwyspu Iberyjskiego, prezentując Oratorio sacro al Nacimiento de Cristo Señor Nuestro Pedro Martíneza de Orgambide w wykonaniu The Harp Consort pod batutą Andrew Lawrence-Kinga. Wieczór dopełnią bożonarodzeniowe kantaty Dietricha Buxtehudego.
O godzinie 18:00 Małgorzata Pęcińska zaprosi na wyjątkowy wieczór wigilijny, podczas którego zabrzmi zarówno delikatna muzyka pastoralna, jak i świąteczne arcydzieła skomponowane na chwałę Najwyższego. W programie znajdą się polskie kolędy oraz fenomenalne interpretacje sekstetu The King’s Singers. Osobnym wątkiem będzie wybór świątecznych utworów Johna Eliota Gardinera, oparty na jego wspomnieniach z rodzinnych przedstawień bożonarodzeniowych.
Wieczór zakończy retransmisja koncertu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Marina Alsopa. O godzinie 21:00 zabrzmią utwory takie jak Uwertura na orkiestrę Grażyny Bacewicz, VIII Symfonia „Podróż” Einójuhaniego Rautavaary oraz IX Symfonia „Z Nowego Świata” Antonína Dvořáka.
W Boże Narodzenie o poranku Grzegorz Dąbrowski wypełni antenę tradycyjnymi polskimi kolędami w mistrzowskich wykonaniach, zaś Klaudia Baranowska o godzinie 9:00 zaprezentuje utwory takie jak Magnificat Mikołaja Zieleńskiego czy Ave Maria… virgo serena Josquina Desprez. O godzinie 11:00 Małgorzata Pęcińska zaprosi na muzyczne spotkanie z dziełem Oratorio de Noël op. 12 Camille’a Saint-Saënsa oraz polskimi kolędami w interpretacji Chóru Filharmonii Narodowej.
Na zakończenie dnia, o 19:00, Magdalena Łoś przybliży muzykę z czasów Fryderyka Chopina i dawnych świątecznych tradycji, w tym bożonarodzeniowe dzieło Hectora Berlioza Dzieciństwo Chrystusa.
W Drugi Dzień Świąt o godzinie 14:00 Adam Rozlach przedstawi archiwalną rozmowę z Ewą Rubinstein, córką legendarnego pianisty Artura Rubinsteina, która podzieli się wspomnieniami o rodzinnych świątecznych tradycjach. O godzinie 16:00 Kuba Borysiak w audycji „Chopin na ludowo” odkryje przed słuchaczami zapomniane tradycje kolędowania w Małopolsce, wzbogacając program nagraniami Kapeli Brodów i Adama Struga.
Polskie Radio Dzieciom
Wigilia – „Poranek na słodko” (9:00–12:00) W poranek wigilijny Martyna Chuderska zaprosi najmłodszych do wspólnych przygotowań do kolacji wigilijnej. W programie znajdą się opowieści o świątecznych tradycjach – zarówno tych, które pielęgnujemy dziś, jak i tych, które kiedyś miały szczególne znaczenie. Razem będziemy ubierać choinkę, przypominać sobie zwyczaje związane z wieczerzą wigilijną i rozmawiać o potrawach, które pojawiają się na świątecznym stole. To czas, by odkryć, jak bogata i różnorodna jest nasza tradycja, oraz przygotować się na wyjątkowe chwile z rodziną.
Boże Narodzenie – „Święta na świecie” (9:00–12:00) W pierwszy dzień świąt Marta Powałowska zabierze słuchaczy w niezwykłą podróż dookoła świata, by odkryć, jak Boże Narodzenie obchodzi się w różnych krajach. Radiowe sanie przeniosą nas do Australii, Łotwy, Japonii, Wenezueli i na Ukrainę. Goście z tych zakątków globu opowiedzą o swoich zwyczajach, potrawach i sposobach na spędzanie świąt. Czy wszędzie obchodzi się Boże Narodzenie? Jak wyglądają te dni w miejscach, gdzie zamiast śniegu świeci tropikalne słońce? Dowiemy się, co łączy, a co różni tradycje w różnych kulturach.
Drugi Dzień Świąt – „Strefa świąteczna” (9:00–12:00) W drugi dzień świąt Marcin Perfuński i Karina Terzoni zaproszą do wspólnego zastanowienia się nad tym, czym jest rodzina i jak zmienia się jej obraz na przestrzeni lat. W audycji nie zabraknie rozmów o tym, jak świąteczne tradycje pomagają budować relacje oraz jak w dzisiejszych czasach coraz częściej świętujemy w gronie przyjaciół zamiast rodziny. Prowadzący podpowiedzą, jak spędzić święta w sposób spokojny i radosny, ciesząc się wspólnymi chwilami z bliskimi. Wieczorem o 18:00 wyemitowana zostanie retransmisja koncertu laureatów V Naszego Muzycznego Źródełka – przeglądu młodych talentów, które zachwyciły jurorów swoją pasją i muzycznym talentem.
Polskie Radio Kierowców
W Święta Bożego Narodzenia będzie towarzyszyło wszystkim kierowcom, pomagając bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Słuchacze mogą liczyć na komunikaty pogodowe oraz na informacje o zdarzeniach drogowych utrudniających jazdę, o wypadkach i objazdach.
Polskie Radio 24
Podczas świąt na antenie Polskiego Radia 24 pojawią się życzenia świąteczne od gości, którzy na co dzień komentują ważne wydarzenia na naszej antenie - polityków, ekspertów, ekonomistów, dziennikarzy. W okresie świątecznym będą także materiały redakcji katolickiej, wybrane reportaże Studia Reportażu z 2024 roku, a także specjalne wydania flagowych audycji stacji. Niezmiennie będzie można także usłyszeć najnowsze informacje i komentarze dotyczące wydarzeń w kraju i za granicą.
Polskie Radio dla Zagranicy
Rozgłośnia zaprasza na świąteczne wydania magazynów, rozmowy o świątecznych tradycjach i zwyczajach w różnych regionach Polski i świata. Polskie Radio dla Ukrainy zaprasza na audycje specjalne, poświęcone bożonarodzeniowym zwyczajom w różnych regionach Polski i Ukrainy. W audycji „Skrzynia” ojciec profesor, trirytualista Marek Blaza SJ przybliży obrzędowość Bożego Narodzenia w kontekście wschodniej i zachodniej tradycji. W magazynie „Polska wielu kultur” w wieczór wigilijny dowiemy się o tym, jak obchodzą święta na Łemkowszczyźnie, pograniczu polsko-ukraińskim oraz jak tradycje, wyniesione z rodzinnego domu w Donbasie, dziś są kontynuowane w Warszawie. Święta w rodzinnym gronie, na stoku narciarskim czy pod palmą? Jak Polacy będą obchodzili Boże Narodzenie w tym roku, a także o wigilijnych specjałach polskich regionów dowiemy się z audycji „O podróżach”. O tym, jak kolędują w różnych regionach Ukrainy, w audycji „Wytoky” opowie założyciel i lider ukraińskiego zespołu „Bożyczi”, etnomuzykolog Illya Fetysov.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze