11.05.09, 20:40

Nagrody w konkursie na Książkę Audio Roku 2008

Znana jest już lista nagrodzonych książek do słuchania w konkursie Książka Audio 2008. Wyróżnienia zostały przyznane sześciu najlepszym książkom audio wydanym do końca 2008 roku.

Znana jest już lista nagrodzonych książek do słuchania w konkursie Książka Audio 2008. Wyróżnienia zostały przyznane sześciu najlepszym książkom audio wydanym do końca 2008 roku. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się podczas uroczystej gali 11 maja 2009 r. w Pałacu Prymasowskim w Warszawie. Organizatorami konkursu są Nexto.pl oraz Biblioteka Analiz, firma badająca rynek wydawniczy.

11 maja 2009 r. na uroczystej gali wieńczącej pierwszą edycję wydarzenia, ujawnione zostały wyniki głosowania jury. Wręczono łącznie sześc nagród dla najlepszych tytułów, które otrzymały największą liczbę głosów w poszczególnych sześciu kategoriach tematycznych. W kategorii Oprawa graficzna docenione zostały również dwa dodatkowe tytuły, które otrzymały wyróżnienia.

Książki Audio nagrodzone w I edycji konkursu Książka Audio Roku 2008

Lista zwycięzców według kategorii:

Dla dzieci i młodzieży:
„Księga Dżungli: - Rudyard Kipling (Promatek Audio) – Lektorzy: Adam Hutyra, Marcin Nowakowski

Kryminał i sensacja:
„Zły” - Leopold Tyrmand (Agora S.A.) – Lektor: Marek Kondrat

Literatura faktu i reportaże:
„Astor Piazzolla. Moja historia” - Natalio Gorin (Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A.) – Lektor: Waldemar Malicki

Literatura piękna:
„Folwark zwierzęcy” - George Orwell (Muza S.A.) – Lektor: Tadeusz Sznuk

Poradniki/Inne:
„Praktyczne metody osiągania sukcesu cz.1 Zdobywanie fortuny” - M.R. Kopmeyer (Audioclub Sp. z o.o., Bellona S.A.) - Lektor: Jan Wilkans

Oprawa graficzna:
„Imperium. Postscriptum” - Ryszard Kapuściński (Agora S.A.) oraz dwa wyróżnienia w tej kategorii dla książek: „Folwark zwierzęcy” – George’a Orwella (Muza S.A.) i „Merde! Rok w Paryżu” - Stephena Clarke’a (Biblioteka Akustyczna)

Pierwsza edycja konkursu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wydawców, mediów i wszystkich osób zainteresowanych książkami audio w Polsce. Konkurs rozpoczął się w drugiej połowie lutego trzytygodniowym etapem zgłoszeń, w którym wszyscy polscy wydawcy książek audio mogli nadsyłać najlepsze ich zdaniem produkcje własne poprzez formularz, który udostępniony był na stronie konkursu. W wyniku dużego zainteresowania wydarzeniem, do nominacji zostało zgłoszonych aż 116 tytułów, które wydane były kiedykolwiek przed 2009 rokiem. W pierwszej edycji w konkursie wzięło udział aż 23 wydawców, a więc znaczna część podmiotów, których głównym obszarem działalności jest oferowanie audiobooków. Wśród produkcji biorących udział w konkursie znalazły się między innymi tytuły wydawnictw takich jak: Agora S.A., Auditus, Muza S.A., Znak, Bellona S.A., Harbor Point Sp. z o.o. (Media Rodzina), Audioclub.pl Sp. z o.o., Biblioteka Akustyczna, Promatek Audio czy Złote Myśli Sp. z o.o.

Spośród wszystkich zgłoszeń nominowanych zostało po osiem tytułów w ramach pięciu kategorii merytorycznych oraz 14 tytułów w kategorii „Oprawa graficzna”. Przez 4 tygodnie kolejnego etapu konkursu 9-osobowe grono jurorów oceniało wszystkie nominowane tytuły, aby ostatecznie oddać indywidualne głosy na trzy najlepsze w ramach każdej kategorii (po 5, 3 i 1 punkt).

Skład jury stanowili uznani eksperci, którzy od lat prywatnie lub zawodowo związani są z książkami audio. Zarówno wyróżnione jak i nominowane nagrania to znane i bestsellerowe produkcje ostatnich lat, które są adaptacjami polskiej i światowej literatury. Imponujące jest również grono lektorów, którzy brali udział w ich realizacji . Wśród czytających nominowane audiobooki można znaleźć między innymi takie sławy jak: Marek Kondrat, Tadeusz Sznuk, Jerzy Stuhr, Jan Englert, Jerzy Trela, Piotr Fronczewski czy Krystyna Czubówna. Z drugiej strony, oprócz wspomnianych pozycji bestsellerowych, na liście nagrodzonych i nominacji znalazły się tytuły nieco mniej popularne, wydane przez mniejszych wydawców. Te również wyróżniają się jakością produkcji, prezentują wysoki poziom literacki i w konsekwencji zasługują na uwagę odbiorców.

Komentarze

Powiązane

05.07.24, 14:30
| kultura » książki
Lista nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wyróżniono zaledwie trzy powieści
28 czerwca br. ogłoszono 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są cztery tomy poetyckie i tylko trzy powieści.
04.07.24, 10:59
| kultura » muzyka
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
29.06.24, 08:00
| kultura » informacje
Kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem Jesteśmy na wczasach
Od lipca br. w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”, rusza kino plenerowe. W wybrane soboty będzie można zobaczyć ciekawe filmy z różnych dekad, takie jak “Rejs”, “Hydrozagadka” czy “Jak żyć?”. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny. 
27.06.24, 20:00
| kultura » informacje
Kinga Zaborowska laureatka nagrody CineEurope Gold Award 2024
Kinga Zaborowska, dyrektorka działu filmbookingu w sieci kin Helios, otrzymała wyróżnienie CineEurope Gold Award. To nagroda przyznawana profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie. 20 czerwca br. podczas ceremonii rozdania nagród CineEurope w Barcelonie, złote statuetki odebrało osiem osób z całego świata. 
26.06.24, 17:45
| radio » informacje | kultura » informacje
XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024. Lista laureatów w kategorii słuchowisko
Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
11.06.24, 13:04
| kultura » muzyka
Wolne Duchy. Męskie Granie Orkiestra prezentuje tegoroczny singiel promujący trasę Męskie Granie. Obejrzyj teledysk
Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór „Wolne Duchy”, promujący tegoroczną, 15. edycję trasy Męskie Granie. Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów – podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa – przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
08.06.24, 07:00
| kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerską monetę „Superman”'
3 czerwca br. swoją premierę ma nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z Supermanem. Moneta wykonana jest z czystego srebra próby 999, waży 2 uncje (62,2 g) i ma wartość nominalną pięciu dolarów.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.