07.10.09, 22:13

Jak pozycjonować sklep internetowy?

Polski handel elektroniczny cieszy się dobrą i ustabilizowaną kondycją. Rośnie liczba nowych sklepów internetowych. Co za tym idzie, przybiera na sile rywalizacja o zainteresowanie klientów. Wobec takiej sytuacji, dla sklepów internetowych, promocja w sieci nabiera szczególnego znaczenia - pisze w artykule Grzegorz Skiera (www.wysokapozycja.pl).

Polski handel elektroniczny cieszy się dobrą i ustabilizowaną kondycją. Rośnie liczba nowych sklepów internetowych. Co za tym idzie, przybiera na sile rywalizacja o zainteresowanie klientów. Wobec takiej sytuacji, dla sklepów internetowych, promocja w sieci nabiera szczególnego znaczenia.

W trakcie spowolnienia gospodarczego na dobre przyjęła się już strategia redukowania wydatków na działania promocyjne. Znaczna ilość firm liczy na to, że ich znana i ustabilizowana już marka, popracuje w tej chwili sama na siebie. Okazuje się, że sytuacja na rynku e-commerce wygląda zupełnie odwrotnie. Tu systematycznie rośnie świadomość istoty działań marketingowych. Sieć WWW to bowiem medium wyjątkowe. Z jednej strony zapewnia dotarcie do ogromnej ilości odbiorców, z drugiej strony, ze względu na niewyobrażalną ilość informacji, wymaga stałego dbania o dobry wizerunek. Sklepy internetowe wciąż poszukują więc najbardziej skutecznych dla nich metod reklamy.

„Co naprawdę działa”
Najnowszy raport przygotowany przez Biznes 2.0, Conditum, Divante oraz Instytut Badania Rynku i Opinii społecznej IMAS International potwierdza, że już od momentu wejścia na rynek sklepu internetowego, właściciele i menadżerowie decydują się na promocję z wykorzystaniem narzędzi SEO. Działania takie, jak optymalizacja serwisu i jego pozycjonowanie podejmowane są przez 63% sklepów. SEO postrzegane jest również, aż przez 62,7 % badanych, jako działanie, które ma największe przełożenie na konwersję. Ponadto, według opinii 51% ankietowanych SEO daje również sklepom internetowym największy zasięg. Warto jednak przy tym zauważyć, że nie są to wciąż te same rozwiązania SEO. One systematycznie ewoluują. Zmieniają się także mechanizmy działania samych wyszukiwarek. Pojawiają się również coraz to nowsze i atrakcyjniejsze narzędzia, wspierające pozycjonowanie. Okazuje się więc, że obecnie celem zagwarantowania sobie skutecznej promocji, nie wystarczy sięgnąć po narzędzie, powszechnie uważane za efektywne. Tutaj potrzeba zdecydowanie czegoś więcej. Decydując się na pozycjonowanie, należy wybrać odpowiednią technikę, a także zadbać o aspekty, które skutecznie wspomogą prowadzone działania SEO.

Skuteczne metody
Dla działań związanych z pozycjonowaniem sklepów internetowych doskonale można wykorzystać fakt, że posiadają one zwykle dużą liczbę podstron. Mogą być więc pozycjonowane metodą "long-tail". W tym momencie można liczyć na ruch wygenerowany przez wyszukiwarki na frazy związane z treścią na podstronach. Są to przeważnie frazy wieloczłonowe, generujące większą konwersję niż frazy ogólne. Aby jednak pozycjonowanie szerokie okazało się skuteczne, należałoby w pełni zoptymalizować internetową witrynę sklepową pod kątem wyszukiwarek. Istotną rolę odgrywa tu technologia wykonania sklepu, w tym min. kod strony, adresy URL oraz odpowiednie ułożenie struktury kategorii oraz produktów w sklepie. Ułatwiają one robotowi wyszukiwarki dotarcie do podstron sklepu. Będzie on również bardziej wyczulony na frazy związane z kategoriami oraz produktami. Warto przy tym postawić na indywidualne i niepowtarzalne opisy towarów oraz kategorii. Pozwoli to uniknąć zjawiska "Duplicate Content" (powielaniu identycznych treści na kilku stronach internetowych). Co więcej, oryginalna treść zapewni szybszą indeksację sklepu w wyszukiwarkach, dzięki czemu jego pozycja w wynikach wyszukiwania może być automatycznie wyższa.

Z myślą o użytkownikach
Promując sklep internetowy warto jednak pamiętać przede wszystkim o jego użytkownikach. Celem, do którego powinien dążyć każdy sklep internetowy jest to, aby był on przyjazny zarówno dla wyszukiwarek, jak i samych Internautów. Na uwagę, jak i zaufanie tych ostatnich, z pewnością zapracuje przyjazny i prosty graficznie layout. Ponadto każdy sklep internetowy powinien posiadać dobrą wyszukiwarkę produktów i kategorii. Sam użytkownik w każdym momencie powinien orientować się, w której części sklepu się znajduje. Nie należy również zapominać o maksymalnym uproszczeniu procesu zakupu towaru. Powinien on być łatwy, szybki i w pełni komfortowy dla klienta. Jednocześnie warto pomyśleć o zdobyciu dodatkowego wsparcia w serwisie związanym z tematyką sprzedawanych przez dany sklep produktów. Rekomendacje produktów na blogach, serwisach i forach internetowych stają się bowiem coraz bardziej popularne wśród Internautów.

Konkurencja w sieci dynamicznie wzrasta. Pojawiają się przy tym coraz to nowsze metody reklamy. Dobrze wiedzieć, jakie możliwości daje nam marketing w wyszukiwarkach i wybierać najlepsze i najbardziej skuteczne rozwiązania. Tajemnica efektywnej reklamy w sieci to przede wszystkim umiejętność promowania witryny sklepowej zarówno pod kątem wyszukiwarek jak i potencjalnych klientów. Warto o tym pamiętać.

Grzegorz Skiera
wysokapozycja.pl

Grzegorz Skiera - z branżą internetową związany jest od roku 2000. Początkowo jako twórca stron internetowych oraz prezentacji Flash.
Od 2004 roku specjalizuje się w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach internetowych.
W latach 2005-2009 jako właściciel firmy Silence! prowadził działalność związaną z reklamą w wyszukiwarkach, usługami internetowymi oraz eventami z muzyką elektroniczną.
Od marca 2009 szef działu e- marketingu w cyberstudio sp. z o.o. - właściciela marek abeon oraz wysokapozycja.
Grzegorz Skiera jest absolwentem wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach na kierunku "Zarządzanie i marketing". Do tej pory publikował swoje teksty w "PC World Komputer - Linux Extra".
Po godzinach miłośnik gór, nart, aktywnego spędzania czasu.


cyberstudio to firma nowych technologii od 1994 działająca na rynku e-commerce oraz internetu w szerokim ujęciu. cyberstudio zajmuje się projektowaniem aplikacji oraz rozwiązań informatycznych dla Internetu, promocji i reklamy on-line.
Agencja posiada szeroką ofertę usług dotyczących tworzenia serwisów i portali internetowych, internetowych kampanii reklamowych, projektowania graficznego, hostingu.
cyberstudio to agencja kreatywna zbudowana przez zespół profesjonalistów tworzących nowoczesne rozwiązania internetowe oraz ekspertów w dziedzinie e-marketingu.
Rozwiązania cyberstudio kompleksowo obsługują relacje z Klientami i optymalizują działania operacyjne oraz procesy biznesowe. Firma jest właścicielem marek abeon.pl i wysokapozycja.pl


ul. Raciborska 24/1, 40-074 Katowice
telefon: +48 32 / 781-41-41
telefon / fax: +48 32 / 252-81-55
biuro@cyberstudio.pl

Komentarze

Powiązane

20.11.22, 21:00
| prasa » informacje | internet » informacje
Adam Pawlukiewicz z zrelacjonuje mundial w Przeglądzie Sportowym i w kanale Total Sport
Adam Pawlukiewicz zostanie felietonistą „Przeglądu Sportowego” w trakcie Mistrzostw Świata w Katarze, jego teksty będą pokazywały biznesową i marketingową stronę Mundialu oraz opisywały mistrzostwa z perspektywy kibiców, którzy wybierają się do Dohy.
18.11.22, 19:10
| internet » informacje
Game Planet udostępnia piłkarski quiz Sędzia
18 listopda br. serwis Game Planet udostępnił quiz piłkarski „Sędzia”. Gra pozwala nabyć wiedzę i umiejętności arbitra na boisku piłkarskim. 
18.11.22, 08:00
| internet » informacje
Przegląd Sportowy Onet przygotował pięć formatów redakcyjnych na czas mundialu
Przegląd Sportowy Onet przygotował pięć formatów na czas piłkarskich mistrzostw świata w Katarze, które rozpoczynają się 20 listopada br. W Katarze będzie pracować troje korespondentów Przeglądu Sportowego Onet, a w Warszawie będzie przygotowywany codzienny program o rozgrywkach piłkarskich.
17.11.22, 11:58
| internet » informacje
Sport.pl w Katarze. Serwis promuje mundialową ofertę
Zespół Sport.pl (Agora) przygotował wielokanałowy plan relacjonowania nadchodzącego mundialu. Do Kataru poleci trzech korespondentów serwisu. 16 listopada br. ruszyła kampania „Sport.pl w Katarze” promująca działania serwisu w trakcie mundialu.
17.11.22, 11:00
| internet » informacje
Mariusz Pitura rusza z projektem med-tech The Linghos
„The Linghos” to projekt med-tech, który jest połączeniem gamingu, storytellingu, technologii i logopedii. Projekt rozwija Mariusz Pitura - były dyrektor kreatywny agencji J. Walther Thompson i Walk.
17.11.22, 06:00
| internet » informacje
Interia Sport podczas mundialu będzie współpracować z Eleven Sports
Interia Sport z okazji mundialu w Katarze rozpoczyna współpracę strategiczną z Eleven Sports. Wydarzenia wprost ze stadionów i bazy reprezentacji Polski będzie codziennie relacjonowało trzech dziennikarzy – Sebastian Staszewski, Michał Białoński i Wojciech Górski. W Katarze wspierać ich będzie Sławomir Peszko, specjalny wysłannik i ekspert Interii.
16.11.22, 16:45
| internet » informacje
Mundial 2022 w Wirtualnej Polsce
Wirtualna Polska przygotowała specjalne programy i ofertę redakcyjna na czas Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Wydarzenie będzie relacjonowane w serwisie WP SportoweFakty i w sportowej części o2.pl. Specjalny moduł pojawi się też na Stronie Głównej WP.
16.11.22, 14:03
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Media z opóźnieniem informowały o ekspolzji we wsi Przewodów. Stacje informacyjne przerwały swoje ramówki
Mimo, że eksplozja we wsi Przewodów na Lubelszczyźnie miała miejsce15 listopada br.  o ok. 15.40, dopiero kilka godzin później media zaczęły informować o wydarzeniu. Część stacji nie przerwało jednak swoich ramówek, a prasa nie zdążyła zmienić swoich okładek.
15.11.22, 11:02
| prasa » informacje | internet » informacje
Piszemy o tym, co ma znaczenie. Wyborcza.pl rusza z kampanią
Ruszyła najnowsza kampania wizerunkowa Wyborcza.pl. Spoty reklamowe emitowane w sieci pokazują maja prezentować, jak serwis wspiera swoich czytelników i czytelniczki, wyjaśniając aktualne wydarzenia czy doradzając w ważnych dla nich kwestiach - w myśl hasła "Piszemy o tym, co ma znaczenie".
14.11.22, 12:26
| internet » informacje
Przegląd Sportowy Onet ze specjalnym mundialowym serwisem
Przegląd Sportowy Onet uruchomił serwis poświęcony piłkarskim mistrzostwom świata w Katarze, które rozpoczną się 20 listopada br. W ofercie nowego serwisu mundialowego znalazły się newsy i bieżące informacje, terminarz, statystyki oraz typer mundialowy.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie | Cała Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 03.01.23

Do zdobycia 13 nagród.

do 02.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.