07.10.09, 22:13

Jak pozycjonować sklep internetowy?

Polski handel elektroniczny cieszy się dobrą i ustabilizowaną kondycją. Rośnie liczba nowych sklepów internetowych. Co za tym idzie, przybiera na sile rywalizacja o zainteresowanie klientów. Wobec takiej sytuacji, dla sklepów internetowych, promocja w sieci nabiera szczególnego znaczenia - pisze w artykule Grzegorz Skiera (www.wysokapozycja.pl).

Polski handel elektroniczny cieszy się dobrą i ustabilizowaną kondycją. Rośnie liczba nowych sklepów internetowych. Co za tym idzie, przybiera na sile rywalizacja o zainteresowanie klientów. Wobec takiej sytuacji, dla sklepów internetowych, promocja w sieci nabiera szczególnego znaczenia.

W trakcie spowolnienia gospodarczego na dobre przyjęła się już strategia redukowania wydatków na działania promocyjne. Znaczna ilość firm liczy na to, że ich znana i ustabilizowana już marka, popracuje w tej chwili sama na siebie. Okazuje się, że sytuacja na rynku e-commerce wygląda zupełnie odwrotnie. Tu systematycznie rośnie świadomość istoty działań marketingowych. Sieć WWW to bowiem medium wyjątkowe. Z jednej strony zapewnia dotarcie do ogromnej ilości odbiorców, z drugiej strony, ze względu na niewyobrażalną ilość informacji, wymaga stałego dbania o dobry wizerunek. Sklepy internetowe wciąż poszukują więc najbardziej skutecznych dla nich metod reklamy.

„Co naprawdę działa”
Najnowszy raport przygotowany przez Biznes 2.0, Conditum, Divante oraz Instytut Badania Rynku i Opinii społecznej IMAS International potwierdza, że już od momentu wejścia na rynek sklepu internetowego, właściciele i menadżerowie decydują się na promocję z wykorzystaniem narzędzi SEO. Działania takie, jak optymalizacja serwisu i jego pozycjonowanie podejmowane są przez 63% sklepów. SEO postrzegane jest również, aż przez 62,7 % badanych, jako działanie, które ma największe przełożenie na konwersję. Ponadto, według opinii 51% ankietowanych SEO daje również sklepom internetowym największy zasięg. Warto jednak przy tym zauważyć, że nie są to wciąż te same rozwiązania SEO. One systematycznie ewoluują. Zmieniają się także mechanizmy działania samych wyszukiwarek. Pojawiają się również coraz to nowsze i atrakcyjniejsze narzędzia, wspierające pozycjonowanie. Okazuje się więc, że obecnie celem zagwarantowania sobie skutecznej promocji, nie wystarczy sięgnąć po narzędzie, powszechnie uważane za efektywne. Tutaj potrzeba zdecydowanie czegoś więcej. Decydując się na pozycjonowanie, należy wybrać odpowiednią technikę, a także zadbać o aspekty, które skutecznie wspomogą prowadzone działania SEO.

Skuteczne metody
Dla działań związanych z pozycjonowaniem sklepów internetowych doskonale można wykorzystać fakt, że posiadają one zwykle dużą liczbę podstron. Mogą być więc pozycjonowane metodą "long-tail". W tym momencie można liczyć na ruch wygenerowany przez wyszukiwarki na frazy związane z treścią na podstronach. Są to przeważnie frazy wieloczłonowe, generujące większą konwersję niż frazy ogólne. Aby jednak pozycjonowanie szerokie okazało się skuteczne, należałoby w pełni zoptymalizować internetową witrynę sklepową pod kątem wyszukiwarek. Istotną rolę odgrywa tu technologia wykonania sklepu, w tym min. kod strony, adresy URL oraz odpowiednie ułożenie struktury kategorii oraz produktów w sklepie. Ułatwiają one robotowi wyszukiwarki dotarcie do podstron sklepu. Będzie on również bardziej wyczulony na frazy związane z kategoriami oraz produktami. Warto przy tym postawić na indywidualne i niepowtarzalne opisy towarów oraz kategorii. Pozwoli to uniknąć zjawiska "Duplicate Content" (powielaniu identycznych treści na kilku stronach internetowych). Co więcej, oryginalna treść zapewni szybszą indeksację sklepu w wyszukiwarkach, dzięki czemu jego pozycja w wynikach wyszukiwania może być automatycznie wyższa.

Z myślą o użytkownikach
Promując sklep internetowy warto jednak pamiętać przede wszystkim o jego użytkownikach. Celem, do którego powinien dążyć każdy sklep internetowy jest to, aby był on przyjazny zarówno dla wyszukiwarek, jak i samych Internautów. Na uwagę, jak i zaufanie tych ostatnich, z pewnością zapracuje przyjazny i prosty graficznie layout. Ponadto każdy sklep internetowy powinien posiadać dobrą wyszukiwarkę produktów i kategorii. Sam użytkownik w każdym momencie powinien orientować się, w której części sklepu się znajduje. Nie należy również zapominać o maksymalnym uproszczeniu procesu zakupu towaru. Powinien on być łatwy, szybki i w pełni komfortowy dla klienta. Jednocześnie warto pomyśleć o zdobyciu dodatkowego wsparcia w serwisie związanym z tematyką sprzedawanych przez dany sklep produktów. Rekomendacje produktów na blogach, serwisach i forach internetowych stają się bowiem coraz bardziej popularne wśród Internautów.

Konkurencja w sieci dynamicznie wzrasta. Pojawiają się przy tym coraz to nowsze metody reklamy. Dobrze wiedzieć, jakie możliwości daje nam marketing w wyszukiwarkach i wybierać najlepsze i najbardziej skuteczne rozwiązania. Tajemnica efektywnej reklamy w sieci to przede wszystkim umiejętność promowania witryny sklepowej zarówno pod kątem wyszukiwarek jak i potencjalnych klientów. Warto o tym pamiętać.

Grzegorz Skiera
wysokapozycja.pl

Grzegorz Skiera - z branżą internetową związany jest od roku 2000. Początkowo jako twórca stron internetowych oraz prezentacji Flash.
Od 2004 roku specjalizuje się w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach internetowych.
W latach 2005-2009 jako właściciel firmy Silence! prowadził działalność związaną z reklamą w wyszukiwarkach, usługami internetowymi oraz eventami z muzyką elektroniczną.
Od marca 2009 szef działu e- marketingu w cyberstudio sp. z o.o. - właściciela marek abeon oraz wysokapozycja.
Grzegorz Skiera jest absolwentem wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach na kierunku "Zarządzanie i marketing". Do tej pory publikował swoje teksty w "PC World Komputer - Linux Extra".
Po godzinach miłośnik gór, nart, aktywnego spędzania czasu.


cyberstudio to firma nowych technologii od 1994 działająca na rynku e-commerce oraz internetu w szerokim ujęciu. cyberstudio zajmuje się projektowaniem aplikacji oraz rozwiązań informatycznych dla Internetu, promocji i reklamy on-line.
Agencja posiada szeroką ofertę usług dotyczących tworzenia serwisów i portali internetowych, internetowych kampanii reklamowych, projektowania graficznego, hostingu.
cyberstudio to agencja kreatywna zbudowana przez zespół profesjonalistów tworzących nowoczesne rozwiązania internetowe oraz ekspertów w dziedzinie e-marketingu.
Rozwiązania cyberstudio kompleksowo obsługują relacje z Klientami i optymalizują działania operacyjne oraz procesy biznesowe. Firma jest właścicielem marek abeon.pl i wysokapozycja.pl


ul. Raciborska 24/1, 40-074 Katowice
telefon: +48 32 / 781-41-41
telefon / fax: +48 32 / 252-81-55
biuro@cyberstudio.pl

Komentarze

Powiązane

20.03.23, 10:42
| radio » informacje | internet » informacje
Dobra robota: zarobki. Marcin Łukasik gospodarzem specjalnego sezonu podcastu Pracuj.pl
Zespół Pracuj.pl przygotowuje specjalny sezon podcastu „Dobra robota”. Najnowsza seria związana jest z kampanią zatytułowaną „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o zarobkach, ale baliście się zapytać”.
19.03.23, 13:00
| internet » informacje
Spółka FORIGI rozwija platformę do zarządzania treścią w internecie
FORIGI, LegalTech wyspecjalizowany w usuwaniu bezprawnych treści z Internetu, przygotowuje się do wzrostu. Spółka pozyskała kilkunastu klientów i zakończyła z sukcesem pierwszą rundę finansowania.
17.03.23, 06:30
| internet » informacje | biznes i technologie » informacje
Brand24 rozważa pozyskanie inwestora
Wrocławska spółka Brand24 chce przeanalizować możliwość pozyskania partnera, który przyspieszyłby dynamiczny rozwój firmy na rynkach zagranicznych.
15.03.23, 14:27
| internet » informacje
Ringier Axel Springer Polska łączy redakcje et Lifestyle, Onet Kultura i Ofeminin
Od kwietnia br. Ringier Axel Springer Polska połączy redakcje Onet Lifestyle, Onet Kultura i Ofeminin. Na czele zespołu stanie Dominika Olszyna-Kniaź, dotychczasowa redaktorka naczelna Onet Lifestyle i Onet Kultura. 
13.03.23, 16:00
| internet » informacje
Halo, tu bank. Podcast BGK w języku migowym
„Halo, tu bank” to autorski projekt Banku Gospodarstwa Krajowego, który ma uczyć o zrównoważonym rozwoju i angażować społeczność do udziału w wyzwaniach w tym temacie. Jest to pierwszy podcast firmowy przetłumaczony na polski język migowy.
13.03.23, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje
Onet nawiązuje współpracę podcastową i muzyczną z Radiem 357
W piątek 10 marca br., aplikacja Onet Audio wzbogaciła się o podcasty przygotowane przez zespół Radia 357. Do najpopularniejszych podcastów w Polsce dołączy ponad 80 odcinków podcastów Radia 357.
09.03.23, 19:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Słynne głosy w nowej kampanii platformy Audioteka
8 marca br. miała miejsce premiera nowego spotu reklamowego Audioteki. Krótki klip zabiera widza w animowaną podróż przez historie i gatunki, które można poznać dzięki produkcjom dostępnym w katalogu marki. 
09.03.23, 16:00
| internet » ludzie
Magdalena Wysocka na czele zespołu Programmatic w Grupie OLX
Grupa OLX zmianach wprowadza zmiany organizacyjne w strukturze zespołu programmatic. Do tej pory każdy z rynków europejskich OLX, m.in. Polska, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Portugalia w obszarze programmatic obsługiwany był przez osobne, samodzielne zespoły zarządzane na szczeblach lokalnych.
09.03.23, 12:00
| internet » ludzie
Piotr Kozłowski redaktorem naczelnym serwisu Autoswiat.pl od kwietnia
Piotr Kozłowski przechodzi do redakcji Autswiat.pl i od 1 kwietnia 2023 r. obejmie funkcję redaktora naczelnego serwisu. Z kolei Robert Rybicki, dotychczasowy szef redakcji, obejmie nowe stanowisko menedżera ds. paid content i lead generation w Autoswiat.pl.
09.03.23, 10:00
| internet » ludzie
Sylwester Kubiak awansuje w Gemius w Polsce. Został Dyrektorem Sprzedaży
Na początku marca br. Sylwester Kubiak objął stanowisko Dyrektora Sprzedaży Gemius w Polsce. W nowej roli będzie odpowiadał za planowanie i wdrażanie strategii sprzedaży na rynku polskim oraz współpracę z kluczowymi klientami.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 23.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.