11.11.09, 01:59

11 listopada w Polskim Radiu

Specjalne audycje z Okazji Święta Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości Polskie Radio przygotowało dla swoich słuchaczy specjalne audycje.

Jedynka już chwilę po północy zaprasza na spotkanie z pisarką Ewą Stachniak, autorką książek historycznych, na stałe mieszkającą w Kanadzie. „Nocne spotkania” do godz. 3.00 poprowadzi Ewa Heine. O godz. 9.00 na antenie pojawi się tradycyjna msza św. z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie , prowadzona przez ks. bp Tadeusza Płoskiego. Po mszy „Cztery Pory Roku (godz. 10.05), w trakcie których Paula Michalik będzie rozmawiać z Jackiem Cyganem o tym, dlaczego Polacy tak smutno obchodzą swoje święto w przeciwieństwie np. do Amerykanów. Podczas programu prezentowane będą polskie utwory. O godz. 11.50 rozpocznie się transmisja oficjalnych uroczystości z przed Grobu Nieznanego Żołnierza. W „Muzycznej Jedynce” (od godz. 12.30) popłynie muzyka filmowa kina Polski Niepodległej, a w „Rozmowach w Jedynce” dyskusja dotyczyć będzie nowoczesnego patriotyzmu. O godz. 19.10 nadany zostanie reportaż Anny Kaczkowskiej „Jak przechowaliśmy Marszałka” - ten dokument zawiera barwne opowieści i sensacyjne wątki dotyczące przechowywania monumentów z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Teatr Polskiego Radia zaprasza o godz. 20.10 na słuchowisko „Chłopcy malowani, chłopcy wybierani” w reżyserii i adaptacji Waldemara Modestowicza. Spektakl odwołuje się do legendy Legionów Józefa Piłsudskiego. Nie jest to rekonstrukcja wydarzeń, a jedynie próba prześledzenia emocji i motywacji zarówno samego Józefa Piłsudskiego, jak i towarzyszących mu żołnierzy. Występują: Irena Jun, Mariusz Bonaszewski, Grzegorz Damięcki, Marcin Hycnar. Pieśni legionowe śpiewają Stanisław Górka i Wojciech Machnicki, na fortepianie gra Zbigniew Rymarz. Świąteczny wieczór zakończy o godz. 22.05 „Naukowy Wieczór z Jedynką”, w trakcie którego Dorota Truszczak opowie o „Przyjaciołach Polski” – narodach sympatyzujących z Polską i Polakami. Wśród gości audycji będą: dr Mieczysław Żochowski – historyk, Andrzej Sowa oraz eksperci z ambasad: Włoch i Chorwacji.

Na antenie Dwójki o godz. 11.15 specjalne wydanie „Lekcji muzyki Piotra Orawskiego”, poświęcone dziejom polskich pieśni patriotycznych, a o godz. 14.15 audycja Barbary Schabowskiej „Niepodległość i co dalej – pierwsze pokolenie wolnej Polski”. O godz. 17.05 usłyszymy „Dramat w Teatrze Wyobraźni”, a w nim „Chryje z Polską – Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim” Macieja Wojtyszki, w reżyserii autora. W sztuce ukazane zostały ważne epizody ostatnich lat życia Wyspiańskiego: przegrana batalia o teatr krakowski i historia niezwykłego spotkania autora „Wesela” z Józefem Piłsudskim. Wojtyszko stworzył portret Wielkiego Artysty w konfrontacji z rzeczywistością, przedstawił spotkanie dwóch światów – świata rewolucji ze światem sztuki. W słuchowisku wystąpili: Mariusz Bonaszewski, Adam Bauman, Zbigniew Konopka, Katarzyna Skarżyńska, Przemysław Chojęta, Brygida Turowska. Ponadto o godz. 22.05 Anna Skulska i Elżbieta Łukomska zaproszą na audycję pt. „Ignacy Jan Paderewski – mistrz i autorytet”, w której przybliżą sylwetkę tego wybitnego artysty, polityka i działacza niepodległościowego.

Przez cały dzień 11 listopada słuchaczom Trójki towarzyszyć będzie polska muzyka. Pojawią się utwory inspirowane ważnymi w dziejach Polski wydarzeniami historycznymi. Ponadto w pasmach prowadzonych kolejno przez Marcina Łukawskiego (06.00-09.00), Piotra Barona (09.00-12.00) oraz Roberta Kantereita (16.00-19.00) pojawi się specjalny cykl pod hasłem „91 lat Niepodległości”, przedstawiający bohaterów poszczególnych dekad wolności. W materiałach pojawią się sylwetki, kolejno: Józefa Piłsudskiego, Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury, Władysława Sikorskiego, Lechosława Goździka, kardynała Stefana Wyszyńskiego, Jacka Kuronia, Adama Michnika, Karola Modzelewskiego, Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, Czesława Miłosza, Leszka Balcerowicza oraz Adama Małysza. „Klub Trójki” (od godz. 21.00) będzie w całości poświęcony Pawłowi Jasienicy, a gościem Dariusza Bugalskiego będzie córka pisarza, Pani Ewa Beynar-Czeczott.

Radio Euro rozpocznie świętowanie 11 listopada od porannej audycji. Gościem programu będzie Krzysztof Jaraczewski – wnuk marszałka Józefa Piłsudskiego, a znani aktorzy i reżyserzy odpowiedzą na pytanie czym jest dla nich wolność i niepodległość. O godz. 9.00 „O wielkich zwycięstwach Polaków”, czyli o wygranych bitwach, wojnach, powstaniach w oparciu o informacje z książki „Zwycięstwa oręża polskiego”, opowie Justyna Dżbik. Jej gośćmi będą: autorzy książki oraz pracownicy Muzeum Wojska Polskiego, którzy porozmawiają o historii widzianej przez pryzmat zwycięstw i sukcesów, a nie jak to zazwyczaj jest czynione przez pryzmat klęski i smutku. O godzinie 11.00, Ula Kaczyńska zaprosi do wysłuchania pierwszej części „Dźwięków Niepodległości”. Zaprezentuje słuchaczom młode zespoły, które mają szansę tworzyć, nagrywać i wydawać płyty w wolnej Polsce: Skinny Patrini, Biff, Oszibarack, Pablopavo itp. W południe usłyszymy audycję „Wojowie i żołnierze w walkach o niepodległość”, prowadzoną z Rynku Sejmiku Śląskiego w Katowicach. O godzinie 14.00 znów porcja muzyki: „Rock przeciwko systemowi”. Będzie można usłyszeć rockowe hymny wolności i niezależności – od Kryzysu, Izraela, Dezertera do Lao Che, Masali i Vavamuffin. W studiu pojawia się Krzysztof Grabowski, perkusista i autor tekstów Dezertera oraz Sławomir Gołaszewski – filozof, pisarz, publicysta. „Rodziny rozdzielone przez historię” to kolejna propozycja Polskiego Radia Euro. Patryk Kuniszewicz zaprezentuje o godz. 15.00 rozmowy, reportaż i film na temat rodzin, które zostały rozdzielone w wyniku historycznych wydarzeń. O godzinie 17.00 usłyszymy drugą część „Dźwięków Niepodległości” Uli Kaczyńskiej z muzyka z do wierszy poetów związanych z wojną – m.in. Gajcego i Białoszewskiego oraz utworami z płyty „39/89” L.U.C.’a. Następnie „Całkiem inne święto”, na które zaprasza Justyna Majchrzak o godz.18.00. W tym samym dniu, w którym Polacy obchodzą rocznicę odzyskania niepodległości, świętują także inne narody. Na przykład w Finlandii 11 listopada przypada Dzień Ojca. W Chinach swoje święto mają single. W Szwecji obchodzi się w tym dniu święto Gęsi. W programie pojawią się rozmowy z gośćmi, relacje i korespondencje. O godz. 20.00 Maciej Szajkowski w audycji „Muzyka wolności” zaprezentuje polską muzykę etniczną opiewającą wolność. Na zakończenie dnia Tomasz Kosiorek zaprasza do wysłuchania audycji „Chodziło o niepodległość” (od godz. 22.00). Skauting i harcerstwo tworzono na naszych ziemiach z myślą o odzyskaniu niepodległości. Członkom Szarych Szeregów też chodziło o wolność. A jak wygląda wychowanie patriotyczne w ZHP, największej organizacji patriotycznej w Polsce? Na to pytanie odpowiedzą Barbara Wachowicz oraz Wojciech Hausner.

Redakcja Polska Polskiego Radia dla Zagranicy w związku z przypadającą rocznicą odzyskania niepodległości przygotowała specjalne wydanie magazynu „Wehikuł Czasu”, a w nim kronika wydarzeń sprzed 91 lat. Ponadto zaprasza do wysłuchania debaty poświęconej wpływowi wydarzeń historycznych na współczesną Polskę. W debacie udział wezmą historycy i socjologowie. Gościem w audycji będzie Krzysztof Jaraczewski, wnuk Marszałka Józefa Piłsudskiego. Redakcja Polska nada również reportaż o współczesnych ułanach, czyli o Szwadronie Honorowym 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich – grupie, która rekonstruuje polską kawalerię sprzed lat i co roku uczestniczy w uroczystościach 11 listopada. Redakcja Angielska zaprasza do wysłuchania wywiadu z prof. Wojciechem Roszkowskim na temat odzyskania niepodległości. Redakcja Białoruska opowie o uroczystościach związanych z odzyskaniem niepodległości, poruszy kwestię znaczenia daty historycznej dla krajów za wschodnią granicą Polski, a także przypomni mniejszość białoruską Polski międzywojennej. Komentarzy o dążeniu do niepodległości Szewacha Weissa i Zwi Raw-Nera, ambasadora Izraela będzie można wysłuchać w audycji Redakcji Hebrajskiej. Redakcja Niemiecka przypomni w słuchaczom wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 r. oraz postać marszałka Józefa Piłsudzkiego. Nadany zostanie również Apel Poległych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Redakcja Rosyjska zaprasza do wysłuchania relacji z wykładu Michała Boniego na temat „Przyszłości Polski”, a także z relacji z wystaw „Wojenne Rozstania” przygotowanej w ramach obchodów 11 listopada i IV Przystanku Niepodległość w Muzeum Historii Polski. Ponadto w magazynie Redakcji Rosyjskiej pojawią się rozważania o wartości niepodległości. Rozmowy na temat polskiej drogi do Niepodległości będzie można wysłuchać w audycji Redakcji Ukraińskiej. Ponadto nadany zostanie magazyn pod tytułem „Dążenia niepodległościowe Polaków w roku 1918 na tle innych narodów Europy Środkowo-Wschodniej”.

 

 

 

 

Komentarze

Powiązane

04.04.25, 21:00
| radio / audio » informacje
Lista Przebojów RDC. Stacja wyemitowała 2000. notowanie
W piątek, 28 marca br. na antenie Polskiego Radia RDC wyemitowano 2000. notowanie „Listy Przebojów RDC”. Audycja nadawana jest w każdy piątek od 18:00 do 20:00.
04.04.25, 14:00
| radio / audio » informacje | prasa » informacje
Odkryć ukryte i niedopowiedziane. Rozmowy Iwony Kutyny z finalistami Nagrody Woyciechowskiego 2024
W podcaście „Odkryć ukryte i niedopowiedziane” Iwona Kutyna, dziennikarka Radia ZET, rozmawia z finalistami konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2024.
03.04.25, 23:10
| radio / audio » informacje
RMF FM po latach przerwy poszerza program o lokalne treści
Od 1 kwietnia br., Radio RMF FM wprowadziło emisje lokalnych treści w sześciu miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu oraz Trójmieście.
03.04.25, 18:24
| radio / audio » informacje
Nowy septet Marka Pospieszalskiego na żywo w Dwójce
Program 2 Polskiego Radia przygotował koncert w wykonaniu multiinstrumentalistów i improwizatorów - nowego septetu Marka Pospieszalskiego. W piątek, 4 kwietnia br. o godz. 18.00 w cyklu „Jazzowy Klub Polskiego Radia” muzycy zaprezentują premierowe utwory znanego saksofonisty. 
02.04.25, 18:15
| radio / audio » informacje
270 km na rowerach. Charytatywna wyprawa rowerowa dziennikarzy Radia VOX FM
Radio VOX FM organizuje charytatywną wyprawę rowerową, w której prezenterzy porannego programu „Pierwsza zmiana”: Julina Chren, Konrad Piwowarski i Paweł Pawelec pokonają w sumie aż 270 km na trasie Białystok-Lublin.
01.04.25, 15:30
| radio / audio » informacje
Nowy wymiar radia. RMF ON w odświeżonej odsłonie
Internetowa platforma audio RMF ON pojawiła się w odświeżonej odsłonie. Serwis ma wyróżniać się intuicyjnym layoutem oraz rozwiązaniami technologicznymi poprawiającymi komfort użytkowników. Nową wersję platformy promuje hasło „Nowy wymiar radia”. 
31.03.25, 13:00
| radio / audio » informacje
Marcin Wojciechowski przechodzi z Radia Zet do Jedynki. Zmiany w ramówce
1 kwietnia br. do zespołu Programu Pierwszego Polskiego Radia dołączy dziennikarz Marcin Wojciechowski, który wspólnie z Ulą Kaczyńską poprowadzi w nowej formule audycję „Folder Ulubione”. Zmienia się także wieczorne pasmo publicystyki i informacji.
31.03.25, 10:11
| radio / audio » ludzie
Awanse w redakcji Radia TOK FM
Tomasz Krzemiński awansuje na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego Radia TOK FM, Olga Tanajewska zostanie sekretarzem redakcji, a z kolei Krzysztof Woźniak szefem anteny.
31.03.25, 06:00
| radio / audio » informacje
Żądza pieniądza powraca do Radia ZET. Zmiany w ramówce stacji
31 marca br. rozpoczyna się antenowa zabawa, którą Radio ZET przygotowało na wiosnę dla swoich słuchaczy. Pula nagród wynosi 1,5 mln zł, a finał każdej rozgrywki będzie odbywał się w nowym popołudniowym paśmie – „Razem lepiej”.
30.03.25, 12:00
| radio / audio » informacje
Ćwierćnuta – nieregularnik muzyczny i Pomiędzy w Radiu Nowy Świat
„Ćwierćnuta – nieregularnik muzyczny” i „Pomiędzy” to dwie nowe propozycje programowe, które zadebiutują na antenie Radia Nowy Świat.
Subskrybuj RSS działu radio / audio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.05.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.