22.04.10, 20:08

Nagrody dla filmów TVP w Houston

Aż sześć nagród przypadło produkcjom TVP w różnych sekcjach tegorocznej, 43. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Houston, który odbywał się w dniach 9 – 18 kwietnia br.

Aż sześć nagród przypadło produkcjom TVP w różnych sekcjach tegorocznej, 43. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Houston, który odbywał się w dniach 9 – 18 kwietnia br.
„Drzazgi” Macieja Pieprzycy zostały nagrodzone Srebrną Nagrodą Remi w kategorii „debiuty”, serial „Czas honoru” Michała Kwiecińskiego, Michała Rosy i Wojciecha Wójcika otrzymał Platynową Nagrodę Remi w kategorii „serial TV”, dwa odcinki serii dla dzieci „Miś Fantazy” otrzymały Złotą i Srebrną Nagrodę Remi w kategorii „animacja”, zaś dwa filmy dokumentalne: „Warszawa do wzięcia” Karoliny Bielawskiej i Julii Ruszkiewicz oraz „Amerykanin w PRL” Piotra Morawskiego i Ryszarda Kaczyńskiego zdobyły Specjalne Nagrody Jury w kategorii „dokument”.

Wyprodukowane przez Akson Studio i TVP „Drzazgi” to historia trójki młodych ludzi z różnych środowisk, mijających się codziennie na ulicach jednego ze śląskich miast. Ich losy splatają się nagle i przynoszą dramatyczne wydarzenia. Film zdobył nagrodę za najlepszą rolę żeńską na zeszłorocznym festiwalu w Kairze oraz był prezentowany w programach licznych, międzynarodowych imprez filmowych, m.in.: Shanghai Film Festival, Montreal World Film Festival, Troia Film Festival (Portugalia), Hamburg Film Festival, Mumbai Film Festival, Denver Film Festival, Vancouver Film Festival, czy Cleveland Film Festival.

„Czas honoru”, wyprodukowany dla TVP2, nominowany w zeszłym roku do nagrody Złota Nimfa w Monte-Carlo to serial obyczajowy, inspirowany historią polskich dywersantów, którzy w czasie II wojny światowej przechodzili w Anglii wojskowe szkolenia, by wrócić do okupowanej przez hitlerowców Polski z misją konspiracyjnej walki o niepodległość. Niecodzienny temat, rozmach inscenizacyjny i gwiazdorska obsada zapewniły produkcji sukces artystyczny i komercyjny.

„Miś Fantazy” wyprodukowany przez Studio Filmów Animowanych w Poznaniu dla TVP1, jest animowaną adaptacją popularnej książki dla dzieci Ewy i Marka Karwan-Jastrzębskich o przygodach niebieskiego misia Fantazego i grupki jego przyjaciół. Serial otrzymał w zeszłym roku liczne nagrody w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci w Nairobi w Kenii.

„Warszawa do wzięcia” Karoliny Bielawskiej i Julii Ruszkiewicz, wyprodukowany przez Eureka Media dla TVP2, ukazuje losy trzech dziewcząt z różnych części Polski, które przyjeżdżają do Warszawy by zrealizować swoje marzenia.

Nagrodzony również właśnie w Chicago, wyprodukowany dla TVP1 przez Studio Filmowe Kalejdoskop, „Amerykanin w PRL” to film w całości skomponowany z materiałów archiwalnych prezentujących wizytę Roberta Kennedy’ego w Warszawie w 1964, kilka miesięcy po śmierci Johna Kennedy’ego. Otoczony przez tłumy entuzjastycznie go witających warszawiaków oraz przez setki agentów służb specjalnych Robert Kennedy funkcjonuje w Warszawie jak figura symbolizująca legendarny Zachód. Jego zachowanie i stosunek do ludzi drastycznie kontrastują z socjalistycznymi realiami, co częstokroć wywołuje konsternację obu stron.

Podczas 10 dni tegorocznej edycji WorldFest Houston zaprezentowano 55 filmów fabularnych, 96 filmów krótkometrażowych oraz zorganizowano 6 specjalistycznych seminariów producenckich.

Komentarze

Powiązane

21.03.25, 16:09
| kultura » informacje
Tomasz Jagiełło laureatem nagrody UNIC Achievement Award 2025
Tomasz Jagiełło, założyciel, prezes zarządu i dyrektor generalny sieci kin Helios, otrzyma europejską branżową nagrodę UNIC Achievement Award. To wyróżnienie przyznawane jest profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia. 
09.03.25, 23:00
| radio / audio » informacje | kultura » książki
Superprodukcja Audioteki i Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”
12 lutego br. premierę miała pierwsza wspólna superprodukcja Audioteki oraz Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”. Ta wciągająca od samego początku historia, została zrealizowana na podstawie książki Marcina Mortki.
08.03.25, 12:00
| kultura » książki
Premiera książki „Głupie zwierzęta Polski i jak je znaleźć. Przewodnik świadomego obserwatora”
26 marca 2025 roku odbędzie się premiera książki „Głupie zwierzęta Polski i jak je znaleźć. Przewodnik świadomego obserwatora” autorstwa Marka Maruszczaka. Ta publikacja wydawnictwa Znak Koncept zaskoczy i rozbawi nawet najbardziej doświadczonych pasjonatów przyrody.
06.03.25, 06:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Dziesięć reportaży w walce o prestiżową nagrodę Kapuścińskiego
Jury wyłoniło dziesięć najlepszych reportaży wydanych po polsku w 2024 roku, z czego cztery to książki polskich autorów, a sześć to tłumaczenia. Finał 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa i „Gazetę Wyborczą”, odbędzie się w połowie maja.
02.03.25, 21:50
| kultura » informacje
The Batman – nowa kolekcjonerska moneta od Mennicy Gdańskiej oraz Warner Bros. Discovery Global Consumer Products
"The Batman" to nowa moneta kolekcjonerska dla pasjonatów uniwersum DC powstała we współpracy Mennicy Gdańskiej oraz Warner Bros. Discovery Global Consumer Products (WBDGCP). Numizmat został zaprezentowany 20 lutego 2025 r.
28.02.25, 16:45
| radio / audio » informacje | kultura » informacje
Radio Kraków nagrodzi najważniejsze wydarzenia kulturalne roku. Uroczysta gala już 3 marca
W poniedziałek, 3 marca br. o godz. 18.05 w Studiu im. Romany Bobrowskiej odbędzie się Gala wręczenia najważniejszych kulturalnych nagród Radia Kraków: Marek i Supermarki Radia Kraków za 2024 rok oraz Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej.
27.02.25, 21:00
| kultura » informacje
Bukiet lisów ‒ ekskluzywna kolekcja porcelany Fabryki Porcelany AS Ćmielów
Fabryka Porcelany AS Ćmielów prezentuje nową odsłonę unikatowej edycji filiżanek na 2025 rok – zaprojektowanej w nurcie art déco przez Marisę de Lempicka. Dekoracje kolekcji „Bukiet lisów” przygotowała Pola Dwurnik. 
26.02.25, 09:09
| kultura » film
14. edycja Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski - Końce i początki
14. Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia 2025 r. w Sokołowsku. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi "Końce i początki".
24.02.25, 22:12
| kultura » książki
Wydawnictwo Znak i Fundacja Wisławy Szymborskiej będą dalej współpracować
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej podpisały umowę partnerstwa wydawniczego na kolejne 10 lat.
14.02.25, 15:30
| TV / VOD » informacje | kultura » film
Gala Orłów wraca na antenę Telewizji Polskiej
Dwie dokumentalne koprodukcje TVP znalazły się wśród filmów nominowanych w 27. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły: „8. Dzień Chamsinu” w reż.Zviki Gregory Portnoya oraz „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” w reż. Elizy Kubarskiej. Telewizja Polska po ośmiu latach wraca do roli oficjalnego nadawcy i partnera telewizyjnego Orłów. 
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.05.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.