06.04.12, 20:54

Mariusz Szczygieł: Láska nebeská

24. lutego br. ukazała się najnowsza książka Mariusza Szczygła pt. "Láska nebeská", która jest zbiorem felietonów inspirowanych kolekcją "Literatura czeska".

24. lutego br. ukazała się najnowsza książka Mariusza Szczygła pt. "Láska nebeská", która jest zbiorem felietonów inspirowanych kolekcją "Literatura czeska".

Felietony zawarte w tomie "Láska nebeská" ukazywały się przez kolejnych 17 tygodni na łamach sobotniego "Magazynu Świątecznego" "Gazety Wyborczej" i nawiązywały do książek i ich filmowych adaptacji zebranych w kolekcji "Literatura czeska".

"Z książek zapamiętuję tylko pojedyncze zdania i potem zaczynają one żyć w mojej głowie własnym życiem" – mówi Szczygieł. Zebrane felietony są więc tylko improwizacją na temat danej książki, swoistym "jam session" – w tekstach pojawiają się czasem zupełnie nieoczekiwane motywy, np. niepochowane urny, walka męża Heleny Vondraczkovej o godność żony, kochanka prezydenta Vaclava Havla, najsławniejsze czeskie napisy klozetowe czy produkcja sztucznego boga.

Książka "Láska nebeská" zawiera także materiały dodatkowe: szkice o wybitnych Czechach, takich jak sławny Świrus – Ivan Martin Jirous, legenda czeskiego undergroundu czy opowieść o Leonardzie da Vinci znad Wełtawy - Járze Cimrmanie. Autor przyznaje się też w jednym z tekstów, dlaczego naprawdę nie zrobił wywiadu z siostrzenicą Franza Kafki.

Wydanie ilustrują zdjęcia ulubionego czeskiego fotografa autora – Frantiszka Dostála. Jest to pierwsza polska publikacja tego artysty, zwanego fotografem absurdu. Książka „Láska nebeská” będzie dostępna w sprzedaży na www.kulturalnysklep.pl, w sieci sklepów Empik oraz w wybranych salonach prasowych od 24 lutego br. Tom ukaże się nakładem Agory.

Komentarze

Powiązane

24.11.24, 08:00
| kultura » informacje
Muzeum Getta Warszawskiego z planem renowacji do końca 2026 roku
Muzeum Getta Warszawskiego prowadzi renowację i rozbudowę zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, które zostaną przekształcone w przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Projekt, realizowany w latach 2023–2026, obejmuje stworzenie stałej wystawy o tragedii Żydów uwięzionych w warszawskim getcie.
22.11.24, 21:45
| radio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
20.11.24, 23:05
| kultura » film
Koterski na dużym ekranie. Wyjątkowy przegląd w kinie Muranów
20 listopada 2024 roku w kinie Muranów rozpocznie się trzydniowy przegląd „Koterski. Życie w kadrze”, poświęcony twórczości Marka Koterskiego, reżysera znanego z filmów łączących humor, emocje i refleksję nad codziennością. Organizatorami wydarzenia są Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz kino Muranów.
20.11.24, 18:30
| radio » informacje | kultura » film
Kino dla Ciebie: Kobiece Wieczory w Atlanticu. RDC i Kino Atlantic uruchamiają cykl filmowy
Polskie Radio RDC i Kino Atlantic nawiązują współpracę, tworząc cykl „KINO DLA CIEBIE. Kobiece Wieczory w Atlanticu”. Pierwsze wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 listopada br. o godz. 19:00.
20.11.24, 07:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » książki
Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X. Sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży Izy Michalewicz
Wydawnictwo ZNAK poinformowało o sprzedaży kolejnej opcji filmowej. Tym razem sprzedano prawa filmowe do zbioru reportaży „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X” Izy Michalewicz.
19.11.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Pierwszy milion filmu Listy do M. Pożegnania i powroty. I to tylko w 10 dni od premiery biją rekordy
Najnowsza odsłona popularnej serii „Listy do M. Pożegnania i powroty" bije rekordy popularności. W ciągu zaledwie 10 dni od premiery, film przekroczył barierę 1 miliona widzów.
16.11.24, 20:00
| reklama & PR » informacje | kultura » teatr
Bank Millennium sponsorem spektaklu ONO-1 w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu
Pod koniec października br. odbyła się w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu premiera spektaklu młodych twórców „ONO-1”, eksplorującego temat sztucznej inteligencji i jej wpływu na przyszłość. Bank Millennium był partnerem wydarzenia.
15.11.24, 16:43
| radio » informacje | kultura » muzyka
Z klasyką przez Polskę. Arkadiusz Krupa i Michał Nagy wystąpią na antenie Dwójki
Program 2 Polskiego Radia i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca organizują kolejny koncert w ramach cyklu „Z klasyką przez Polskę”. 16 listopada br. o godz. 17:00 w Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana wystąpią Arkadiusz Krupa i Michał Nagy. Transmisja na antenie Dwójki oraz w formie streamingu wideo na Facebooku i kanale YouTube stacji.
13.11.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Fryderyki po długiej przerwie wracają do TVP
Fryderyki - nagrody polskiej branży muzycznej po kilku latach przerwy wracają do Telewizji Polskiej.
12.11.24, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje | kultura » informacje
Wszystko już było. Audioteka stworzyła audioserial o sztuce współczesnej
Audioteka wspiera Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w związku z otwarciem nowej siedziby muzeum. Efektem współpracy jest podcast „Wszystko już było” – pierwszy polski audioserial o sztuce współczesnej.