06.04.12, 21:04

Wkrótce Międzynarodowe Biennale Plakatu

W tym roku impreza odbędzie się już po raz 23 i zaprezentuje twórczość plakatową powstałą na świecie w latach 2010-2011.

Międzynarodowe Biennale Plakatu to prestiżowy konkurs, który przyciąga uwagę miłośników sztuki i artystów. W ostatniej edycji Muzeum Plakatu, organizator konkursu, otrzymało prawie 3500 prac z 50 krajów całego świata. W tym roku impreza odbędzie się już po raz 23 i zaprezentuje twórczość plakatową powstałą na świecie w latach 2010-2011. Prace, nadsyłane przez autorów indywidualnych, grupy, studia i agencje artystyczne oceniane będą w 4 kategoriach: plakat kulturalny, plakat reklamowy, plakat społeczny oraz Złoty Debiut. Dodatkowo, w związku z odbywającymi się w czerwcu mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej, wprowadzono kategorię specjalną – EURO 2012. Będzie to konkurs na plakat prezentujący graficzne spojrzenie na tematykę sportową związaną z odbywającym się w Polsce i na Ukrainie turniejem. Spośród kilku tysięcy nadesłanych prac komisja kwalifikacyjna wybierze kilkaset. Publiczność będzie je mogła zobaczyć już od 2 czerwca 2012, nie tylko w Muzeum Plakatu, ale też w wielu innych warszawskich miejscach kultury.

"W tym roku udało się nam pozyskać do współpracy szereg liczących się warszawskich galerii m.in. Galerię Muzeum Drukarstwa, Soho Factory, Galerię Schody oraz Galerię Funky" – podkreśla Maria Kurpik, Kurator Muzeum Plakatu. "Uzyskaliśmy również wsparcie od wielu instytucji kulturalnych w Warszawie takich jak ASP i Łazienki Królewskie. Sinfonia Varsowia oddała nam swoje przestrzenie na zorganizowanie tam ekspozycji związanych z Biennale. Prowadzimy także rozmowy z Centrum Nauki Kopernik. Moim zdaniem, takie wspólne działania umożliwią nie tylko przetrwanie, ale także rozwój tego najstarszego na świecie i uznanego za najbardziej prestiżowy konkurs w tej dziedzinie sztuki" – dodaje Kurpik.

Międzynarodowe Biennale Plakatu zostało zapoczątkowane w 1966 roku i było pierwszą tego typu imprezą na świecie. Dzięki wysiłkom polskich grafików przetrwało burzliwy dla kultury okres PRL, zyskując prestiżowy status wśród krajowych i zagranicznych artystów. Co dwa lata podsumowuje dorobek uznanych plakacistów, a jednocześnie jest szansą dla młodych artystów do zaprezentowania się w kategorii Złoty Debiut. Wśród laureatów poprzednich edycji są m.in. Andy Warhol, Hiroshi Tanaka i Henryk Tomaszewski.

Komentarze

Powiązane

13.09.23, 11:43
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Ikoniczne postacie popkultury na monetach. Współpraca Warner Bros. Discovery Global Consumer Products i Mennicy Gdańskiej
Mennica Gdańska i Warner Bros. Discovery Global Consumer Products nawiązały współracę. Mennica wyda wyjątkowe serie monet kolekcjonerskich z ikonicznymi postaciami popkultury.
03.09.23, 21:00
| kultura » książki
Finałowa siódemka 27. edycji Nagrody Literackiej Nike
Na łamach Wyborcza.pl i "Gazety Wyborczej" ogłoszono finałową siódemkę Nagrody Literackiej Nike. Ogłoszenie laureata zostało zaplanowane na 1 października 2023 r.
30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.