02.07.15, 09:00

IMM: Najbardziej opiniotwórcze media w maju

Wykres z wynikami raportu
fot. materiały prasowe

Maj został zdominowany przez tematykę związaną z kampanią wyborczą oraz II turą wyborów prezydenckich. Na fotel lidera rankingu „Najbardziej opiniotwórczych mediów” powróciła Gazeta Wyborcza, wyprzedzając dziennik Rzeczpospolita oraz stację TVN - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów.

Kolejne miejsca zajęły telewizja TVN24 oraz radio RMF FM. W mediach często poruszane były kwestie sondażowych wyników wyborczych oraz porażki Bronisława Komorowskiego w I turze. Szeroko komentowano także nowe fakty związane z aferą podsłuchową, w szczególności, w odniesieniu do ujawnionych przez tygodnik „Do Rzeczy” rozmów pomiędzy minister Elżbietą Bieńkowską a szefem CBA Pawłem Wojtunikiem, jak również kwestię lokalizacji pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. W pierwszej dziesiątce zestawienia najbardziej opiniotwórczych mediów maja znalazło się ponadto Radio ZET, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Newsweek” oraz TVP INFO.

W przypadku prasy, na pierwszym miejscu wśród najczęściej cytowanych tytułów znalazła się „Gazeta Wyborcza”, wyprzedzając dziennik „Rzeczpospolita” oraz tygodnik „Do Rzeczy”. W zestawieniu znalazły się ponadto kolejno „Dziennik Gazeta Prawna”, „Newsweek”, „Puls Biznesu”, „Super Express”, „Wprost”, „Fakt” oraz „Przegląd Sportowy”.

Czołówkę najczęściej cytowanych tygodników otworzyło wspomniane już „Do Rzeczy”, co związane było z ujawnieniem przez tygodnik nowych zapisów rozmów w sprawie afery podsłuchowej, tym razem pomiędzy minister Bieńkowską a szefem CBA Pawłem Wojtunikiem. Na kolejnych miejscach na podium uplasował się „Newsweek” oraz „Wprost”, które wyprzedziły „Politykę” oraz „Tygodnik Powszechny”.

„Forbes” ponownie został z kolei liderem w kategorii miesięczników, pokonując „Twój Styl”, którego wysoka pozycja podyktowana jest publikacją wywiadu z Danutą Wałęsą na temat życia u boku swojego męża - Lecha Wałęsy oraz „Perspektywy”. Kolejne miejsca zajęły „Press” oraz „Zwierciadło”.

Na lidera wśród stacji telewizyjnych wysunęła się stacja TVN, nieznacznie wyprzedzając TVN24. Na podium znalazło się także TVP Info, które wyprzedziło TVP1 oraz Polsat. W przypadku radia pozycję dominującą utrzymało RMF FM, znacząco wyprzedzając konkurencję: Radio ZET, TOK FM, Program Trzeci Polskiego Radia oraz Radiową Jedynkę.

Najpopularniejszym portalem w maju okazał się natomiast portal wpolityce.pl, przesuwając na kolejne miejsca sportowefakty.pl oraz onet.pl. W dziesiątce znalazły się ponadto money.pl, wp.pl, tvn24.pl, gazeta.pl, bankier.pl. sport.pl oraz fronda.pl.

Wspomniany wcześniej „Dziennik Gazeta Prawna” zwyciężył w kategorii mediów ekonomicznych, wyprzedzając w zestawieniu „Puls biznesu” oraz „Forbes”. Wśród mediów regionalnych dominowały natomiast cytaty z Radia Merkury, które nieznacznie wyprzedziło Radio Gdańsk oraz dwóch zdobywców trzeciego miejsca – „Polska Dziennik Polski” oraz „Polską Gazetę Wrocławską”.

Badanie przeprowadzono na podstawie  4 736 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 do 31 maja 2015 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości z łamów innych mediów 4 811 razy (3 028 w prasie, 908 w telewizji i 875 w radio).

Analiza objęła ponad 900 gazet i czasopism oraz stacje telewizyjne (TVP1, TVP2, TVPinfo, TVN, TVN24, TVN CNBC, TVN TURBO, POLSAT, Polsat News, TV BIZNES, TV4) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, PR4, Radio Dla Ciebie / RDC, Radio Maryja, Radio PiN, Radio RMF FM, Radio Zet, Radio TOK FM).

Badanie wykonano na podstawie materiałów z monitoringu prasy, radio i telewizji, w których pojawiały się nazwy mediów: prasowych, portali internetowych, stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Nie objęło ono natomiast cytowań, opublikowanych w sieci. Pod uwagę brane były jedynie cytowania mediów internetowych, jeśli pojawiły się one w prasie, radio bądź w telewizji.

Komentarze

Powiązane

20.06.24, 12:30
| prasa » informacje
Wydawnictwo Bauer inauguruje Świat Wiedzy Extra SMART
Na rynku prasowym ukazał się adresowany głównie do młodzieży „Świat Wiedzy Extra SMART” (Wydawnictwo Bauer).
20.06.24, 10:30
| prasa » informacje
Gazeta Uchodźców po raz trzeci. Gazeta Wyborcza ochodzi Światowy Dzień Uchodźców
W czwartek, 20 czerwca br. po raz trzeci ukazała się „Gazeta Uchodźców”. W ten sposób dziennik chce obchodzić przypadający tego dnia Światowy Dzień Uchodźców. Specjalne wydanie gazety zostanie przygotowane przez dziennikarzy i ich partnerów: osoby z doświadczeniem uchodźczym oraz imigrantów żyjących w naszym kraju.
20.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 20 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 20 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
19.06.24, 07:30
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Raport Reuters Institute: RMF FM siódmy raz wygrywa ranking mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków
Radio RMF FM już po raz siódmy rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Co istotne, RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
19.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
18.06.24, 16:00
| prasa » informacje
Za króla Sasa, czyli Niemcy na polskim tronie. Nowy Pomocnik Historyczny Polityki
19 czerwca br. trafi do sprzedaży Pomocnik Historyczny POLITYKI z serii Biografie: „Za króla Sasa, czyli Niemcy na polskim tronie”.
18.06.24, 13:54
| prasa » informacje
Nie żyje Łukasz Lipiński
Redakcja "Polityki" poinformowała, że w wieku 51. lat zmarł dziennikarz Łukasz Lipiński.
18.06.24, 13:35
| prasa » informacje | internet » informacje
Specjalne wydanie serwisu GOL24 i Niezbędnik kica od Polska Press Grupa na EURO 2024
Z okazji Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, Polska Press Grupa przygotowała m.in. specjalne wydanie serwisu GOL24, sekcję „Euro 2024”, która dostępna jest na portalu i.pl oraz w serwisach regionalnych, a także „Niezbędnik kibica”.
18.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
17.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.