Piotr Kępski: Bez stempla
Nakładem Biura Literackiego 2 lipca br. ukazał się zbiór esejów Piotra Kępińskiego "Bez stempla. Opowieści o wierszach".
Nakładem Biura Literackiego 2 lipca br. ukazał się zbiór esejów Piotra Kępińskiego "Bez stempla. Opowieści o wierszach". To już trzecia książka w ostatnich miesiącach, którą Biuro Literackie opublikowało w nowej serii wydawniczej "Szkice". Pierwsze dwa tomy - "Najryzykowniej" Andrzeja Sosnowskiego oraz "Urwany ślad" Jacka Gutorowa - miały premierę w marcu tego roku. "Bez stempla" to kolejny głos w dyspucie o współczesnej poezji polskiej. We wstępie do książki autor stawia tezę, która zapewne wywoła niemałą dyskusję: "Nie było pokolenia 'bruLionu'. To prawda. Niektórzy dzisiejsi trzydziestoletni i prawie czterdziestoletni poeci i prozaicy przez ostatnie kilkanaście lat żyli w przeświadczeniu, że należą do jednego klubu. Ale byli w błędzie. Powtarzam: Nie było pokolenia 'bruLionu'! Była uzurpacja. Bo czy wspólny bunt przeciw poprzedniej epoce, niechęć do tych samych autorów lub podobne przeżycia uprawniały krytyków do lansowania tezy o pokoleniu? Zdaje się, że nie. BruLionowców łączyły jedynie podobne daty urodzenia". Piotr Kępiński odwołuje się do Gombrowicza i podobnie jak on pragnie mówić o poezji czystej. Zdaniem autora prezentują ją twórcy będący "zawsze na marginesie, zawsze z daleka od stada": Jacek Bierezin, Mariusz Grzebalski, Bartosz Muszyński, Tadeusz Pióro, Tadeusz Różewicz, Tomasz Różycki, Marcin Sendecki, Marcin Świetlicki, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki i Bohdan Zadura. W rozmowie z Anną Krzywanią autor tak tłumaczy ideę powstania "Bez stempla": "Moja książka proponuje trochę inny sposób pisania o wierszach. To jakby rozmowa na luzie ze znajomym - z dobrym znajomym. Ja opowiadam. Interpretuję. On słucha. Ten znajomy, którego nie znam. W ten sposób zapraszam do dyskusji. Nie buduję kanonu, nie narzucam swoich sądów. Zapraszam do wspólnego myślenia o literaturze". Ponadto Piotr Kępiński wyjawia, których krytyków ceni, dlaczego nie uznaje pokoleniowych stempli, czym jest dla niego poezja czysta i jaką literaturę omija szerokim łukiem. Urodzony w 1964 roku Piotr Kępiński jest poetą i krytykiem. Redaguje dział Kultura w "Dzienniku". Opublikował tomiki: "Most przed źródłem" (1989), "Porcelana" (1992), "Cudne historie" (1999, 2000), "Wszystko to więcej" (1999), "Cień kości" (2002), "Słona mgła" (2006) oraz książkę "Któż to opisze, któż to uciszy. Rozmowy z Wincentym Różańskim" (1997). Mieszka w Warszawie. Przez cały tydzień w "Przystani!", serwisie internetowym Biura Literackiego, premierze towarzyszyć będą fragmenty książki, opinie o niej oraz rozmowa z autorem. Książka "Bez stempla" jest do nabycia we wszystkich Empikach i dobrych księgarniach w całej Polsce. Zamawiać ją można także bezpośrednio w hurtowniach Platon, Azymut, i FK Olesiejuk. We Wrocławiu tom dostępny jest w księgarni Port Literacki, a w internecie w sklepie biuroliterackie.pl.
Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze