23.05.18, 11:00

Tony Halik. Urodzony dla przygody. Dokument o podróżniku w kinach w 2019 r.

Tony Halik
Fot.: zdjęcie pochodzi z prywatnego archiwum Elżbiety Dzikowskiej

Rozpoczęły się prace nad filmem dokumentalnym „Tony Halik. Urodzony dla przygody”, który w drugiej połowie 2019 r. trafi do kin. 

23 maja 2018 r. mija 20. rocznica śmierci Tony’ego Halika – polskiego podróżnika, dziennikarza, pisarza, fotografa, operatora filmowego oraz współautora programów podróżniczych, które tworzył we współpracy ze swoją wieloletnią partnerką Elżbietą Dzikowską, również podróżniczką. W programie „Pieprz i wanilia”, Dzikowska i Halik prezentowali Polakom świat z Międzylesia, bowiem to właśnie tam – w ich domowej piwnicy – nagrywany był ów program. Wcześniej Halik był żonaty z Francuską Pierrette Andree Courtin, z którą ma syna Ozanę.

Mieczysław Sędzimir Antoni Halik przyszedł na świat 24 stycznia 1921 r. w Toruniu. 14 lat później, zafascynowany odkrywaniem świata chłopiec, wyruszy jako flisak na tratwie z Płocka do Trójmiasta (Halik mieszkał wtedy w internacie w Płocku, gdzie uczęszczał do Liceum im. Stanisława Małachowskiego). Podróż małoletniego Mieczysława, w którą wyruszył bez zgody matki i ojczyma, została zakończona przez straż portową. 14-latek pod eskortą funkcjonariuszy wrócił do Żabin, gdzie był jego dom rodzinny. Pierwotnie to nie nadmorska miejscowość miała być celem podróży Halika – miał to być zaledwie punkt przesiadkowy w drodze do Brazylii.

Ta interwencja nie zniechęciła Halika do podróży – wręcz przeciwnie. Chłopiec zaznaczał na mapie miejsca, które chce odwiedzić i uczył się języka portugalskiego. Podróżnik komunikował się w wielu językach – angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim oraz wspomnianym portugalskim, ale żadnego z nich nie opanował do perfekcji. Ponoć, podczas konwersacji mieszał słowa pochodzące z różnych języków, jednak jego rozmówcy nie mieli mu tego za złe. Z Indianami Halik starał się komunikować w ich rodzimych językach. Posługiwał się narzeczami Indian Hinan, Guarani i Xavante.

Zaabsorbowany życiem Indian Halik wraz z żoną chętnie wyjeżdżali do dżungli amazońskiej, aby poznawać zwyczaje i tradycje kolejnych plemion. Niekiedy podróże te były niebezpieczne, Halik niejednokrotnie otarł się o śmierć. To właśnie na cześć Indianina z Mato Grosso, który uratował mu życie, zdecydował się nazwać syna imieniem Ozana. Halik wciąż był głodny nowych wrażeń, odkrywał miejsca, w których nikt wcześniej nie był, stawał „oko w oko” zarówno z dzikimi zwierzętami, jak i „łowcami głów”. Z niebezpiecznych sytuacji wychodził obronną ręką.

Czytając o przygodach Halika można mieć wrażenie, że odwiedził każdy zakątek świata – nie było go tylko na księżycu. Jednakże jak wyznała po jego śmierci Elżbieta Dzikowska, podróżnik i tam zamierzał się znaleźć. Czynił nawet starania, aby tego dokonać. Gdyby do tej wyprawy doszło, to problemem byłoby jedynie to, że Halik uwielbiał poznawać tubylców – na księżycu nie miałby takiej okazji.

Podróżnik potrafił zaskarbiać sobie sympatię ludzi, zyskał nawet miano „białego Indianina”. Pamiętają o nim nawet Ci, którzy nigdy go nie poznali. Jak to możliwe? Podczas wspomnianej już podróży z Ziemi Ognistej na Alaskę Halik zbudował „most”, który pozwolił mu przedostać się z jednej strony na drugą. Przy budowli – dla żartu – wbił tabliczkę z napisem „Puente Halik” (Most Halika). Mieszkańcy zaczęli wykorzystywać „infrastrukturę” stworzoną przez podróżnika, stopniowo ją rozbudowywać. Na jego cześć nawet nazwali osadę „Puente Halik”.

Produkcja „Tony Halik. Urodzony dla przygody” zostanie zmontowana z materiałów archiwalnych. „Dzięki naszym staraniom rozpoczęła się digitalizacja prywatnych archiwów Elżbiety Dzikowskiej. Taśmy i kasety przeleżały na półkach ponad 20 lat. Są na nich niezwykłe rzeczy” - mówi Marcin Borchardt, reżyser i scenarzysta. „Cieszymy się, że Elżbieta zaufała nam i dała nam dostęp do dokumentów i informacji dotąd nie publikowanych” – dodaje Borchardt. „Tony Halik. Urodzony dla przygody” to film o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach, jakie trzeba zapłacić, aby mogły się ziścić. Opowieść o płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który na tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi” – dodaje Borchardt.

Film powstaje ze wsparciem ekspertów - Elżbiety Dzikowskiej, Mirosława Wlekłego, biografa Halika, oraz Romana Warszewskiego, biografa Elżbiety Dzikowskiej. Filmowcy będą korzystać z archiwów Telewizji Polskiej, Filmoteki Narodowej, a także telewizji argentyńskiej i NBC, której Tony Halik był wieloletnim współpracownikiem. 

Film ma pojawić się na ekranach kin w drugiej połowie 2019 r. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Marcin Borchardt. Za produkcję - FURIA Film – Karolina Galuba. Dokument będzie montowany z archiwaliów. Partnerami produkcji są: TVP2, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Media Move. 

Komentarze

Powiązane

02.04.25, 14:42
| TV / VOD » informacje | prasa » informacje
Poranny Ring 7:50. Startuje publicystyczny format wideo live Super Expressu
2 kwietnia br. „Super Express” (Grupa ZPR Media) rozpocznie emisję nowego codziennego formatu wideo na kanale Super Ring na platformie You Tube. Gospodarzami godzinnego programu publicystycznego „Poranny Ring 7:50” będą Marek Balawajder, Karolina Pajączkowska i Wiktor Świetlik.
01.04.25, 14:00
| TV / VOD » seriale
I love this job. Nowy serial animowany od Animoon trafi do iTVN i MOMLI
„I love this Job” to nowy serial animowany na podstawie pomysłu Grzegorza Wacławka, w reżyserii Kasi Wilk i Ariny Sizovej, który został wyprodukowany został przez Animoon przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w koprodukcji z Letko, Piotrem Szczepanowiczem i EC1 Łódź - Miasto Kultury. Wkrótce trafi na platformy iTVN i MOMLI.
31.03.25, 20:46
| TV / VOD » informacje | internet » informacje
Korneliusz Rzeźwicki gospodarzem programu Pierwsza Druga w Trójce
28 marca br., kanał TVP3 rozpoczął emisję programu „Pierwsza Druga w Trójce” o meczach Betclic 1. i 2. Ligi.
31.03.25, 10:45
| TV / VOD » informacje
Mikołaj Roznerski gospodarzem polskiej edycji teleturnieju The Floor
Polska wersja teleturnieju “The Floor” zadebiutuje na antenie TVN. Gospodarzem formatu będzie aktor - Mikołaj Roznerski.
30.03.25, 17:04
| TV / VOD » informacje
My Happy Place. Nowy program podróżniczy CNN
CNN ORIGINAL ogłosił premierę i zaprezentował zwiastun nowego programu „My Happy Place”, w którym gwiazdy, m.in. Alan Cumming, Taraji P. Henson i Simu Liu, opowiedzą o swoich wyjątkowych azylach. Produkcja zadebiutuje 27 kwietnia 2025 r. i będzie emitowana w każdą niedzielę o godz. 22:00 ET/PT na CNN i CNN International.
30.03.25, 08:00
| TV / VOD » informacje
Kwiatki Polskie w Niedzielę. Nowy format Kwiatków Polskich w TVP Info i TVP2
W niedzielę, 30 marca br. zostanie wyemitowane premierowe wydanie programu Katarzyny Kasi i Grzegorza Markowskiego. „Kwiatki Polskie w Niedzielę”. Program będzie emitowany w niedziele w TVP Info o godz. 20:15, a powtórki o godz. 22:00 w TVP2.
29.03.25, 16:00
| TV / VOD » seriale
Lekarze na start. Produkcja Telewizji Puls w ofercie Netfliksa
26 marca br. w serwisie Netflix udostępniono serial „Lekarze na start” - produkcję Telewizji Puls. To pierwszy serial TV Puls dostępny w Netflixie.
28.03.25, 08:04
| TV / VOD » informacje
Elevents Sports podnosi ceny pakietów w serwisie streamingowym
25 kwietnia br. zacznie obowiązywać nowy cennik dostępu do serwisu online ELEVEN SPORTS. To pierwsza zmiana cennika od momentu uruchomienia platformy dziewięć lat temu.
27.03.25, 15:00
| TV / VOD » informacje | kultura » muzyka
Falowanie i spadanie koncert dla Kory w TVP2
Koncert „Falowanie i spadanie – pamięci Kory” to muzyczne wydarzenie upamiętniające Korę Olgę Sipowicz. Jest ono związane z nadaniem jej imienia największej hali studyjnej Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie. Transmisja koncertu odbędzie się w piątek, 28 marca br., o godz. 20:45 na antenie TVP2.
27.03.25, 13:33
| TV / VOD » informacje
30 lat CANAL+ z polskim kinem. Urodzinowa kolekcja CANAL+
W ramach świętowania 30. urodzin CANAL+, 21 marca br. udostępniono kolekcję filmów, które powstały, m.in. w koprodukcji z CANAL+ Polska. Zaplanowano również cykl na CANAL+ PREMIUM przez kolejne 30 piątków.