04.03.20, 21:48

10 finalistów XI edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki

Logo nagrody
Fot.: materiały prasowe

Pięciu polskich i pięć zagranicznych reportaży znalazło się w gronie książek nominowanych do XI edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Ogłoszenie werdyktu jury odbyło się 4 marca br. – w dniu 88. rocznicy urodzin patrona konkursu. Podczas wydarzenia związanego z tym jubileuszem nastąpiło mteż wręczenie Nagrody Translatorskiej, którą odebrał Ole Michael Selberg.

Do tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki zostało zgłoszonych 135 publikacji. Spośród nich jury wybrało 10 książek, które trafiły do finału. Są to (w porządku alfabetycznym wg autorów):
• Alberto Arce – „Telefon obwieszcza śmierć. Zapiski korespondenta w Hondurasie”, z hiszpańskiego przeł. Jerzy Wołk-Łaniewski, wyd. Post Factum Sonia Draga;
• Lars Berge, „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo”, ze szwedzkiego przeł. Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne;
• Kate Brown, „Czarnobyl. Instrukcje przetrwania”, z angielskiego przeł. Tomasz S. Gałązka, wyd. Czarne;
• Artem Czech, „Punkt zerowy”, z ukraińskiego przeł. Marek S. Zadura, wyd. Warsztaty Kultury;
• Joanna Gierak-Onoszko, „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wyd. Dowody na Istnienie;
• Katarzyna Kobylarczyk, „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, wyd. Czarne;
• Óscar Martinez, „Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą”, z hiszpańskiego przeł. Tomasz Pindel, wyd. Post Factum Sonia Draga;
• Marta Mazuś, „Historie dziwnych samotności”, wyd. Wielka Litera;
• Agnieszka Pajączkowska, „Wędrowny Zakład Fotograficzny”, wyd. Czarne;
• Paweł Piotr Reszka, „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”, wyd. Agora.

W jury zasiadają: Piotr Mitzner (przewodniczący), William Brand, Julia Fiedorczuk, Abel A. Murcia Soriano, Katarzyna Surmiak-Domańska. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko.

Finałowa piątka nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki zostanie ogłoszona w kwietniu, zaś wręczenie Nagrody laureatom odbędzie się w maju br. podczas Warszawskich Targów Książki. Autor najlepszego reportażu otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, a autor najlepszego przekładu – 20 tys. zł.

Od 2015 r. przyjaciele i miłośnicy twórczości reportera spotykają się na jego urodzinach, podczas których jest wręczana Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości. W tym roku stanie się tak po raz szósty. Nagrodę odbierze Ole Michael Selberg z Oslo, tłumacz literatury polskiej oraz wielki promotor Polski i polskiej kultury w Norwegii. Jego dorobek translatorski obejmuje prozę (m.in. Ryszarda Kapuścińskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza, Piotra Szewca, Andrzeja Stasiuka); poezję (Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej) oraz dramaty (Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza i Witkacego). Jego największym dziełem – owocem ponad dwudziestoletniej pracy – jest obejmujący ponad 1500 stron i liczący ponad 72 tys. haseł „Wielki słownik norwesko-polski”.

Selberg przetłumaczył sześć książek Ryszarda Kapuścińskiego: „Cesarz” (1986), „Szachinszach” (1988), „Imperium” (1994), „Heban” (2001), „Podróże z Herodotem” (2006), „Jeszcze dzień życia” (2008) – trzy na język nynorsk („Cesarz”, „Szachinszach” i „Jeszcze dzień życia”) oraz trzy na język bokmål („Imperium”, „Heban” i „Podróże z Herodotem”).
Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego powstała w 2015 r. z inicjatywy Alicji Kapuścińskiej, żony pisarza, i jest przyznawana co roku w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości i za przekład na nowy język. W Kapitule Nagrody zasiadali w tym roku: Alicja Kapuścińska – z Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot, Vera Verdiani – pierwsza laureatka Nagrody Translatorskiej, Bożena Dudko – sekretarz Kapituły, Miłada Jędrysik, publicystka, tłumaczka Elżbieta Kalinowska i Jarosław Sroka z Kulczyk Investments – przedstawiciel mecenasa.

Komentarze

Powiązane

05.07.24, 14:30
| kultura » książki
Lista nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wyróżniono zaledwie trzy powieści
28 czerwca br. ogłoszono 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są cztery tomy poetyckie i tylko trzy powieści.
04.07.24, 10:59
| kultura » muzyka
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
29.06.24, 08:00
| kultura » informacje
Kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem Jesteśmy na wczasach
Od lipca br. w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”, rusza kino plenerowe. W wybrane soboty będzie można zobaczyć ciekawe filmy z różnych dekad, takie jak “Rejs”, “Hydrozagadka” czy “Jak żyć?”. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny. 
27.06.24, 20:00
| kultura » informacje
Kinga Zaborowska laureatka nagrody CineEurope Gold Award 2024
Kinga Zaborowska, dyrektorka działu filmbookingu w sieci kin Helios, otrzymała wyróżnienie CineEurope Gold Award. To nagroda przyznawana profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie. 20 czerwca br. podczas ceremonii rozdania nagród CineEurope w Barcelonie, złote statuetki odebrało osiem osób z całego świata. 
26.06.24, 17:45
| radio » informacje | kultura » informacje
XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024. Lista laureatów w kategorii słuchowisko
Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
11.06.24, 13:04
| kultura » muzyka
Wolne Duchy. Męskie Granie Orkiestra prezentuje tegoroczny singiel promujący trasę Męskie Granie. Obejrzyj teledysk
Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór „Wolne Duchy”, promujący tegoroczną, 15. edycję trasy Męskie Granie. Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów – podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa – przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
08.06.24, 07:00
| kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerską monetę „Superman”'
3 czerwca br. swoją premierę ma nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z Supermanem. Moneta wykonana jest z czystego srebra próby 999, waży 2 uncje (62,2 g) i ma wartość nominalną pięciu dolarów.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.