04.03.20, 21:48

10 finalistów XI edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki

Logo nagrody
Fot.: materiały prasowe

Pięciu polskich i pięć zagranicznych reportaży znalazło się w gronie książek nominowanych do XI edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Ogłoszenie werdyktu jury odbyło się 4 marca br. – w dniu 88. rocznicy urodzin patrona konkursu. Podczas wydarzenia związanego z tym jubileuszem nastąpiło mteż wręczenie Nagrody Translatorskiej, którą odebrał Ole Michael Selberg.

Do tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki zostało zgłoszonych 135 publikacji. Spośród nich jury wybrało 10 książek, które trafiły do finału. Są to (w porządku alfabetycznym wg autorów):
• Alberto Arce – „Telefon obwieszcza śmierć. Zapiski korespondenta w Hondurasie”, z hiszpańskiego przeł. Jerzy Wołk-Łaniewski, wyd. Post Factum Sonia Draga;
• Lars Berge, „Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo”, ze szwedzkiego przeł. Irena Kowadło-Przedmojska, wyd. Czarne;
• Kate Brown, „Czarnobyl. Instrukcje przetrwania”, z angielskiego przeł. Tomasz S. Gałązka, wyd. Czarne;
• Artem Czech, „Punkt zerowy”, z ukraińskiego przeł. Marek S. Zadura, wyd. Warsztaty Kultury;
• Joanna Gierak-Onoszko, „27 śmierci Toby’ego Obeda”, wyd. Dowody na Istnienie;
• Katarzyna Kobylarczyk, „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, wyd. Czarne;
• Óscar Martinez, „Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą”, z hiszpańskiego przeł. Tomasz Pindel, wyd. Post Factum Sonia Draga;
• Marta Mazuś, „Historie dziwnych samotności”, wyd. Wielka Litera;
• Agnieszka Pajączkowska, „Wędrowny Zakład Fotograficzny”, wyd. Czarne;
• Paweł Piotr Reszka, „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”, wyd. Agora.

W jury zasiadają: Piotr Mitzner (przewodniczący), William Brand, Julia Fiedorczuk, Abel A. Murcia Soriano, Katarzyna Surmiak-Domańska. Sekretarzem jury jest Bożena Dudko.

Finałowa piątka nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki zostanie ogłoszona w kwietniu, zaś wręczenie Nagrody laureatom odbędzie się w maju br. podczas Warszawskich Targów Książki. Autor najlepszego reportażu otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. złotych, a autor najlepszego przekładu – 20 tys. zł.

Od 2015 r. przyjaciele i miłośnicy twórczości reportera spotykają się na jego urodzinach, podczas których jest wręczana Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości. W tym roku stanie się tak po raz szósty. Nagrodę odbierze Ole Michael Selberg z Oslo, tłumacz literatury polskiej oraz wielki promotor Polski i polskiej kultury w Norwegii. Jego dorobek translatorski obejmuje prozę (m.in. Ryszarda Kapuścińskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza, Piotra Szewca, Andrzeja Stasiuka); poezję (Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza i Wisławy Szymborskiej) oraz dramaty (Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza i Witkacego). Jego największym dziełem – owocem ponad dwudziestoletniej pracy – jest obejmujący ponad 1500 stron i liczący ponad 72 tys. haseł „Wielki słownik norwesko-polski”.

Selberg przetłumaczył sześć książek Ryszarda Kapuścińskiego: „Cesarz” (1986), „Szachinszach” (1988), „Imperium” (1994), „Heban” (2001), „Podróże z Herodotem” (2006), „Jeszcze dzień życia” (2008) – trzy na język nynorsk („Cesarz”, „Szachinszach” i „Jeszcze dzień życia”) oraz trzy na język bokmål („Imperium”, „Heban” i „Podróże z Herodotem”).
Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego powstała w 2015 r. z inicjatywy Alicji Kapuścińskiej, żony pisarza, i jest przyznawana co roku w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości i za przekład na nowy język. W Kapitule Nagrody zasiadali w tym roku: Alicja Kapuścińska – z Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego – Herodot, Vera Verdiani – pierwsza laureatka Nagrody Translatorskiej, Bożena Dudko – sekretarz Kapituły, Miłada Jędrysik, publicystka, tłumaczka Elżbieta Kalinowska i Jarosław Sroka z Kulczyk Investments – przedstawiciel mecenasa.

Komentarze

Powiązane

21.03.25, 16:09
| kultura » informacje
Tomasz Jagiełło laureatem nagrody UNIC Achievement Award 2025
Tomasz Jagiełło, założyciel, prezes zarządu i dyrektor generalny sieci kin Helios, otrzyma europejską branżową nagrodę UNIC Achievement Award. To wyróżnienie przyznawane jest profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia. 
09.03.25, 23:00
| radio / audio » informacje | kultura » książki
Superprodukcja Audioteki i Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”
12 lutego br. premierę miała pierwsza wspólna superprodukcja Audioteki oraz Wydawnictwa SQN ‒ „Grom. Wojna runów”. Ta wciągająca od samego początku historia, została zrealizowana na podstawie książki Marcina Mortki.
08.03.25, 12:00
| kultura » książki
Premiera książki „Głupie zwierzęta Polski i jak je znaleźć. Przewodnik świadomego obserwatora”
26 marca 2025 roku odbędzie się premiera książki „Głupie zwierzęta Polski i jak je znaleźć. Przewodnik świadomego obserwatora” autorstwa Marka Maruszczaka. Ta publikacja wydawnictwa Znak Koncept zaskoczy i rozbawi nawet najbardziej doświadczonych pasjonatów przyrody.
06.03.25, 06:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Dziesięć reportaży w walce o prestiżową nagrodę Kapuścińskiego
Jury wyłoniło dziesięć najlepszych reportaży wydanych po polsku w 2024 roku, z czego cztery to książki polskich autorów, a sześć to tłumaczenia. Finał 16. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, organizowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa i „Gazetę Wyborczą”, odbędzie się w połowie maja.
02.03.25, 21:50
| kultura » informacje
The Batman – nowa kolekcjonerska moneta od Mennicy Gdańskiej oraz Warner Bros. Discovery Global Consumer Products
"The Batman" to nowa moneta kolekcjonerska dla pasjonatów uniwersum DC powstała we współpracy Mennicy Gdańskiej oraz Warner Bros. Discovery Global Consumer Products (WBDGCP). Numizmat został zaprezentowany 20 lutego 2025 r.
28.02.25, 16:45
| radio / audio » informacje | kultura » informacje
Radio Kraków nagrodzi najważniejsze wydarzenia kulturalne roku. Uroczysta gala już 3 marca
W poniedziałek, 3 marca br. o godz. 18.05 w Studiu im. Romany Bobrowskiej odbędzie się Gala wręczenia najważniejszych kulturalnych nagród Radia Kraków: Marek i Supermarki Radia Kraków za 2024 rok oraz Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej.
27.02.25, 21:00
| kultura » informacje
Bukiet lisów ‒ ekskluzywna kolekcja porcelany Fabryki Porcelany AS Ćmielów
Fabryka Porcelany AS Ćmielów prezentuje nową odsłonę unikatowej edycji filiżanek na 2025 rok – zaprojektowanej w nurcie art déco przez Marisę de Lempicka. Dekoracje kolekcji „Bukiet lisów” przygotowała Pola Dwurnik. 
26.02.25, 09:09
| kultura » film
14. edycja Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski - Końce i początki
14. Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia 2025 r. w Sokołowsku. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi "Końce i początki".
24.02.25, 22:12
| kultura » książki
Wydawnictwo Znak i Fundacja Wisławy Szymborskiej będą dalej współpracować
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej podpisały umowę partnerstwa wydawniczego na kolejne 10 lat.
14.02.25, 15:30
| TV / VOD » informacje | kultura » film
Gala Orłów wraca na antenę Telewizji Polskiej
Dwie dokumentalne koprodukcje TVP znalazły się wśród filmów nominowanych w 27. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły: „8. Dzień Chamsinu” w reż.Zviki Gregory Portnoya oraz „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” w reż. Elizy Kubarskiej. Telewizja Polska po ośmiu latach wraca do roli oficjalnego nadawcy i partnera telewizyjnego Orłów. 
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 02.05.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.