01.08.24, 10:06

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenach TVP

Kadr z dokumentu „Warszawskie dzieci ‘44”, fot.: TVP

Telewizja Polska w związku z 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowała specjalną ofertę programową. TVP1, TVP Polonia oraz TVP Wilno przeprowadzą transmisję koncertu „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Tego dnia w TVP1 zaplanowano premierę filmu dokumentalnego „Warszawskie dzieci ‘44” Jolanty Kessler-Chojeckiej.

Obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą szeroko omawiane na antenie TVP INFO. O godz. 6:00 Wioleta Wramba i Bartosz Cebeńko przywitali widzów z Muzeum Powstania Warszawskiego, a wydanie „Info Poranka” w całości poświęcone było bohaterskiemu zrywowi ludności okupowanej stolicy. W kolejnych godzinach na antenie będą relacjonowane na żywo najważniejsze uroczystości rocznicowe. Anna Hałas zaprosi widzów na specjalne rozmowy z powstańcami warszawskimi. O godz. 17:00 „Teleexpress” nie będzie emitowany. Dokładnie w Godzinę „W”, kiedy zawyją syreny, kamery TVP Info staną w najważniejszych miejscach Warszawy oraz innych miast Polski. Następnie transmitowane będą uroczystości przy pomniku „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie znajdują się mogiły warszawskich powstańców.

W TVP1 o godz. 17:25 swoją premierę będzie mieć „Cena ”W”olności 44”. Reportaż w reżyserii Anny Hałas jest próbą odpowiedzi na pytanie o cenę wolności 80 lat temu oraz dziś. Autorzy w swoich rozważaniach oparli się na rozmowach z sześciorgiem powstańców: Janiną Jankowską, Andrzejem Frydryszakiem, Ireną Paśnik, Bogdanem Bartnikowskim, Barbarą Tokarską i Wandą Traczyk-Stawską. Widzowie będą mogli poznać ich wspomnienia i emocje, które towarzyszyły im 1 sierpnia 1944 r.

Wieczorny koncert w TVP

Na trzech antenach (TVP1, TVP Polonia oraz TVP Wilno) o godz. 20.30 będzie transmitowany koncert z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego” „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. Jak co roku, 1 sierpnia mieszkańcy Warszawy wspólnie z Chórem Warszawiaków i Orkiestrą Warszawy będą śpiewać powstańcze pieśni, by w ten sposób uczcić pamięć powstańców. O swoich przeżyciach opowiedzą podczas jubileuszowego koncertu uczestnicy tamtych wydarzeń i członkowie ich rodzin. Tematem przewodnim będą powstańcze pamiątki, przedmioty o symbolicznej wartości, które przypominają powstanie. W koncercie zostaną wykorzystane archiwalne fotografie, wypowiedzi powstańców i fragmenty filmów, m.in. dokumentu „Powstanie Warszawskie” zmontowanego z komputerowo koloryzowanych kronik filmowych z sierpnia 1944 r. Specjalnie na tę okazję przygotowywane będą dla zgromadzonych śpiewniki zawierające repertuar powstańczy.
Koncert organizowany jest przez Muzeum Powstania Warszawskiego i będzie transmitowany przez Telewizję Polską z tekstami piosenek, transkrypcją oraz tłumaczeniem migowym dla niesłyszących. Koncert poprowadzi Jan Emil Młynarski. Chórzystom i solistom towarzyszyć będzie orkiestra pod dyrekcją Jana Stokłosy. Reżyserem koncertu jest Bolesław Pawica.

W TVP1, o godz. 23:05 odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Warszawskie dzieci ’44”. Produkcja poświęcona jest pokoleniu, które w momencie wybuchu II wojny światowej jeszcze nie wyszło z dzieciństwa, dojrzewało w okresie okupacji, kształtowało swoje charaktery i patriotyzm oraz pomagało i walczyło na barykadach stolicy. Jeszcze żyją ostatni kombatanci, dawni małoletni powstańcy, którzy włączyli się do walki o swoje miasto. Podzielili też los żołnierzy Armii Krajowej po zakończeniu powstania idąc do niewoli niemieckiej. Wielu z nich znalazło się w obozie przejściowym Lamsdorf/Łambinowice, a po utraceniu statusu jeńców wojennych trafiło na roboty w różnych zakładach produkcyjnych Niemiec. Ich cierpienia w niewoli, głód, choroby oraz śmierć są stosunkowo mało znanym fragmentem naszej historii i przedmiotem pierwszych badań rof. Damiana Tomczyka. Dzisiaj temat czeka na rozwinięcie przez młodych historyków. Inspiracją dla autorów filmu była ocalona przez Jana Łompierza i jego kolegów kolekcja zdjęć chłopców – byłych powstańców warszawskich, wykonana przez czeskiego robotnika w okresie ich niewolniczej pracy w fabryce w Brockwitz. Wspomnienia czterech kombatantów – dawnych młodocianych jeńców wojennych: Jana Łompierza, Andrzeja Łysakowskiego, Stanisława Woźniaka i Juliana Kulskiego pozwalają lepiej poznać wyjątkowe pokolenie, które w dzieciństwie musiało chwycić za broń, a po przegranej walce doświadczyło niewoli, nienawiści i niemieckiego okrucieństwa. Film Jolanty Kessler-Chojeckiej ma być wyrazem hołdu dla najmłodszych żołnierzy Powstania Warszawskiego.

W TVP Historia o godz. 23:25 zaplanowano emisję filmu „Tadeusz ‘Bór’ Komorowski – głosem Generała”. Premierowo pokazywany przez TVP Historia dokumentalny film poświęcony jest zmarłemu w 1966 r. Tadeuszowi Komorowskiemu pseudonim Bór. Generał dywizji Polskich Sił Zbrojnych (1944), premier rządu RP na uchodźstwie (1947-1949), Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych (1945-1947), Komendant Główny Armii Krajowej (1943-1944), członek Rady Trzech (1956), kawaler Orderu Virtuti Militari (1947) oraz Orderu Orła Białego (1995) po wojnie na emigracji zarabiał na życie jako tapicer. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Konrad Zagórski.

Antena TVP3 w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przygotowała specjalne wydania programów: „Dobrego Dnia”, „Dziennik Regionów” oraz „Telekurier”.

Komentarze

Powiązane

12.09.24, 12:39
| telewizja / VOD » informacje
LEGO Masters. Kierunek Polska jesienią w TVN. Ruszyły zdjęcia do programu
Ruszyły się zdjęcia do nowej edycji „LEGO Master” . Tym razem budowle z klocków LEGO powstaną poza studiem. Uczestnicy programu odwiedzą Jabłonną, Powsin, Warszawę, Poznań czy Nowy Sącz.
12.09.24, 11:11
| telewizja / VOD » informacje
Grupa A+E Networks EMEA to od teraz Hearst Networks EMEA
Grupa A+E Networks EMEA, nadawca m.in. History i History 2, zmieniła nazwę na Hearst Networks EMEA. 
12.09.24, 10:02
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Niepewność. Zakochany Mickiewicz. TVP przygotowała lekcję on-line o Adamie Mickiewiczu
W związku z premierą kinową filmu „Niepewność. Zakochany Mickiewicz” ukazującego pierwszą młodzieńczą miłość poety, Telewizja Polska dyspozycji myślą o nauczycielach szkół przygotowała bezpłatną lekcję on-line, która od 12 września będzie dostępna w serwisie internetowym nadawcy.
11.09.24, 11:04
| telewizja / VOD » informacje
Ranking Naj Polskiego Kina na antenie Kino Polska
Kino Polska wyemituje nowy własny format „Ranking Naj Polskiego Kina”, czyli subiektywny przegląd tego, co najlepsze w polskim kinie.
11.09.24, 09:57
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska reaguje na krytykę Instrukcji współpracy z producentami zewnętrznymi
Telewizja Polska stanowczo zaprzeczyła, że zmiany w „Instrukcji współpracy TVP S.A. w likwidacji z producentami zewnętrznymi” spowodują niekontrolowany wypływ środków finansowych ze spółki oraz wzrost zatwierdzonych kosztów produkcji zewnętrznych.
11.09.24, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
Będzie drugi sezon serialu Bracia. Ruszyły zdjęcia do produkcji
We wrześniu br. rozpoczną się zdjęcia do II sezonu serialu “Bracia” (Polsat). Obsada produkcji pozostaje bez zmian.
11.09.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Cykle filmowe oraz kabaretowe pasmo jesienią w ViDocTV
W jesiennej ramówce kanału ViDoc TV pojawi się nowe pasmo kabaretowe oraz liczne cykle filmowe.
10.09.24, 09:06
| telewizja / VOD » informacje
Kampania reklamowa wspiera premierę 21. sezonu Warsaw Shore
22 września br. na antenie MTV rozpocznie się emisja 21. sezonu formatu "Warsaw Shore - Ekipa z Warszawy". Pod hasłem "Viva la Vixa!" program przenosi się do Szczecina.
10.09.24, 07:30
| telewizja / VOD » badania rynku
4 mln widzów meczu Chorwacja – Polska. 1,2 mln widzów serialu Profilerka
W niedzielę, 8 września br. mecz Chorwacja – Polska w ramach Ligi Narodów w TVP1 i TVP Sport obejrzało łącznie 4 mln widzów (przed telewizorami i poza domem). Dużym zainteresowaniem cieszył się m.in. nowy serial „Profilerka”.
09.09.24, 18:30
| telewizja / VOD » seriale
Zatoka szpiegów nominowana do nagrody Prix Europa 2024
Serial „Zatoka szpiegów” otrzymał nominację do nagrody dla najlepszej europejskiej produkcji telewizyjnej Prix Europa 2024. Prix Europa to jeden z najbardziej wpływowych paneuropejskich festiwali skierowany do nadawców publicznych.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Stanowisko ds. promocji i komunikacji

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja

Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice

Przejdź do oferty

Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 11.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.10.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.