04.05.10, 18:40

Dlaczego SEO nie równa się White hat SEO?

Jak to możliwe iż SEO, pomimo skomplikowanego wykonania, jest metodą tak efektywną, że korzystają z niej miliony firm? Jak w praktyce ma się przeciętna kampania SEO do White hat SEO? Na pytania w artykule odpowiada Grzegorz Skiera z wysokapozycja.pl.

Jak to możliwe iż SEO, pomimo skomplikowanego wykonania, jest metodą tak efektywną, że korzystają z niej miliony firm? Pytanie to z pewnością zadaje sobie wiele osób  zamawiających kampanię pozycjonowania,  które słyszały o stworzonych przez Google, surowych kryteriach związanych z zastosowaniem tego narzędzia promocji. Jak w praktyce ma się przeciętna kampania SEO do White hat SEO?

Google, tworząc kodeks etycznego pozycjonowania, wprowadza obecnie coraz więcej zaostrzeń, mocno ograniczających pole działania pozycjonerów. Wskutek kolejnych, narzucanych kryteriów, okazuje się, że działania SEO są skomplikowane, czasochłonne, a przede wszystkim praktycznie nie możliwe do zrealizowania dla przeciętnego klienta, w pełnej zgodzie z wyszukiwarką Google.  

White hat SEO – „reklama nie z tej ziemi”
Jak powszechnie wiadomo, do najważniejszych działań w zakresie pozycjonowania, należy optymalizacja kodu witryny, a także zdobywanie linków, co najczęściej agencje wykonują poprzez budowanie zaplecza pozycjonującego lub kupowanie linków u innych Webmasterów. Nierzadko linki te umieszcza się również w katalogach stron, artykułach, komentarzach, pojawiających się na blogach itp. W związku z faktem, iż od pewnego czasu wyszukiwarka Google zabrania stosowania większości tych metod, agencje zmuszone są do działania na pograniczu wytycznych Google. Przeciętnemu klientowi, posiadającemu ograniczony budżet, chcącemu promować się zgodnie z kodeksem pozycjonowania, pozostaje niewiele możliwości...

Przynęta na linki
Jednym z narzędzi, zgodnych z kodeksem etycznego pozycjonowania, jest tzw. Link baiting, popularnie zwany przynętą na linki. Metoda ta związana jest z publikowaniem na stronie internetowej takich treści, filmów, obrazków, które zachęcają odwiedzających stronę Internautów do umieszczenia prowadzącego do nich linka na własnych stronach, w strefach społecznościowych itp. Najczęściej Link baiting tworzy się w formie dowcipnego i śmiesznego contentu. Wtedy Internauci sami, między sobą, przesyłają linki, a niektórzy z nich pozostawiają je na własnych blogach, różnego rodzaju forach, czy w swoich profilach, w serwisach społecznościowych. Ciekawą metodą pozyskania linków jest organizowanie konkursów na swojej stronie internetowej. Oryginalny konkurs Internauci nierzadko promują indywidualnie. Link baiting to metoda, która posiada jednak sporo wad. Należy tu bowiem zaznaczyć, iż nie każda firma może pozwolić sobie na organizowanie konkursów, czy publikowanie zabawnego contentu na swojej stronie www. Kolejną z nich jest fakt, że  właściciel witryny nie ma wpływu na to, gdzie oraz z jakimi opisami, linki do jego serwisu zostaną umieszczone. Z tego względu m.in. Link baiting to metoda, która posiada mały, bezpośredni wpływ na pozycje w wyszukiwarkach. W przypadku, kiedy jednak się na nią zdecydujemy, warto pomyśleć o budowie dodatkowych stron internetowych, z których właściciel będzie mógł linkować wg własnych potrzeb.

Budowanie „zaplecza”
Aby wspomóc działania tj. Link baiting można budować dodatkowe strony, przyjmujące postać portali branżowych, katalogów zawierających część oferty produktów i usług, blogów, sklepów internetowych itp., które możemy wykorzystać do promocji naszej witryny firmowej. Należy jednak pamiętać, że strony takie powinny zawierać treść wartościową i atrakcyjną dla odwiedzających je Internautów. Z tego względu, podejmując decyzję o stworzeniu nowych witryn, należy liczyć się z kosztem ich budowy oraz kosztem związanym z redakcją treści dla tych witryn.  Natomiast, aby linkować z takich stron do naszej witryny firmowej, trzeba mieć na uwadze kolejne wymogi Google. Linki te nie mogą być tworzone w sposób "sztuczny". Muszą nawiązywać do treści publikowanej na firmowej stronie www.

Kto wyznacza reguły gry?
Jak wyżej zostało wspomniane, wskutek coraz większej liczby, wydawanych przez Google, zaostrzeń, ograniczających możliwości pozycjonowania, większość działających na rynku agencji SEO, realizuje swoje kampanie na granicy kodeksu etycznego. Jednocześnie sytuację taką powoduje fakt, iż większość klientów zlecających pozycjonowanie, posiada ograniczone budżety, a na SEO decyduje się ze względu na wysoką skuteczność tej metody oraz ze względu na koszty tej usługi, które są o wiele  mniejsze w stosunku do reklamy w mediach tradycyjnych. Jednakże w momencie, kiedy kampania pozycjonowania miałaby być prowadzona w stu procentach zgodnie z kodeksem etycznym Google, wymagałaby ona poświęcenia ogromnej ilości czasu (nawet kilku lat), przy jednoczesnym zainwestowaniu bardzo wysokiego budżetu, jakiego przecięty klient nie posiada.

Kogo ukarze Google?
Obrazując praktyczne funkcjonowanie metody reklamy w wyszukiwarkach, jaką jest pozycjonowanie, należy zaznaczyć, iż wśród istniejących na rynku agencji, realizujących kampanie SEO na pograniczu kodeksu etycznego Google, działają również i takie, które kodeksu tego nie przestrzegają wcale. Działalność ta określana jest jako Black SEO. Zorientowana ona jest na osiągnięcie efektów w bardzo krótkim czasie i zazwyczaj opiera się na dodawaniu dużej liczby linków prowadzących do witryny klienta. Wskazuje to na wzrost popularności strony, która indeksowana jest na coraz wyższej pozycji. Należy jednak zaznaczyć, iż stworzony przez Google kodeks  etyczny  pozycjonowania nie uznaje dokonywania tak gwałtownych zmian w ilości linków, przez co na pozycjonowaną w ten sposób stronę www, właściciel wyszukiwarki może nałożyć różnego rodzaju kary tj. obniżenie jej pozycji w wynikach wyszukiwania na wybrane słowa kluczowe lub nie indeksowanie w wynikach wyszukiwania. Fakt ten warto mieć na uwadze podczas podejmowania decyzji o współpracy z daną agencją SEO. Wskazane jest tutaj, aby dobrze się zastanowić nad swoim wyborem, celem uniknięcia podobnych sytuacji.

Przedsiębiorcy oczekują od agencji SEO realizacji kampanii pozycjonowania w sposób efektywny oraz w rozsądnej cenie, a także szybkim czasie. Biorąc pod uwagę wyżej przedstawione fakty, należy podkreślić, iż spełnienie owych wymagań przy jednoczesnej zgodzie  z kodeksem etycznym Google, jest w tej chwili niemożliwe do wykonania. Kampania SEO, na realizację której, swój budżet przeznacza ogromna ilość firm, to działania prowadzone na pograniczu zasad Google. White hat SEO to reklama wzorcowa, możliwa do wykonania – trudno jednak znaleźć klienta który, zdając sobie sprawę z czasu oczekiwania oraz kosztów, skusiłby się na tego rodzaju działania. Jednocześnie, jeszcze raz warto zaznaczyć, iż wśród zwykłych agencji SEO, istnieją również agencje trudniące się pozycjonowaniem zupełnie zaprzeczającym wymaganiom Google – tego rodzaju jednostek należy unikać. Podejmując decyzję o wyborze firmy pozycjonującej warto powierzyć to zadanie profesjonalnej, sprawdzonej, cieszącej się zaufaniem na rynku jednostce, która mając na uwadze wymagania Google, fachowo i efektywnie wykona zlecony projekt.

Grzegorz Skiera
wysokapozycja.pl

Grzegorz Skiera - z branżą internetową związany jest od roku 2000. Początkowo jako twórca stron internetowych oraz prezentacji Flash. Od 2004 roku specjalizuje się w pozycjonowaniu stron w wyszukiwarkach internetowych. W latach 2005-2009  jako właściciel firmy  Silence!  prowadził działalność związaną z reklamą w wyszukiwarkach, usługami internetowymi oraz eventami z muzyką elektroniczną. Od marca 2009  szef działu e- marketingu  w  cyberstudio sp. z o.o. - właściciela marek abeon.pl oraz wysokapozycja.pl
Grzegorz Skiera jest  absolwentem wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach  na kierunku "Zarządzanie i marketing". Do tej pory publikował swoje teksty w "PC World Komputer - Linux Extra". Po godzinach miłośnik gór, nart, aktywnego spędzania czasu. 

cyberstudio to firma nowych technologii od 1994 działająca na rynku e-commerce oraz internetu w szerokim ujęciu. cyberstudio zajmuje się projektowaniem aplikacji oraz rozwiązań informatycznych dla Internetu, promocji i reklamy on-line. Agencja świadczy usługi tj. tworzenie stron i portali internetowych, wdrażając jednocześnie swój autorski system cms. Oferta cyberstudio obejmuje również pozycjonowanie stron.
cyberstudio to agencja kreatywna zbudowana przez zespół profesjonalistów tworzących nowoczesne rozwiązania internetowe oraz ekspertów w dziedzinie e-marketingu. Rozwiązania cyberstudio kompleksowo obsługują relacje z Klientami i optymalizują działania operacyjne oraz procesy biznesowe. Firma jest właścicielem marek abeon.pl i wysokapozycja.pl

Komentarze

Powiązane

20.11.22, 21:00
| prasa » informacje | internet » informacje
Adam Pawlukiewicz z zrelacjonuje mundial w Przeglądzie Sportowym i w kanale Total Sport
Adam Pawlukiewicz zostanie felietonistą „Przeglądu Sportowego” w trakcie Mistrzostw Świata w Katarze, jego teksty będą pokazywały biznesową i marketingową stronę Mundialu oraz opisywały mistrzostwa z perspektywy kibiców, którzy wybierają się do Dohy.
18.11.22, 19:10
| internet » informacje
Game Planet udostępnia piłkarski quiz Sędzia
18 listopda br. serwis Game Planet udostępnił quiz piłkarski „Sędzia”. Gra pozwala nabyć wiedzę i umiejętności arbitra na boisku piłkarskim. 
18.11.22, 08:00
| internet » informacje
Przegląd Sportowy Onet przygotował pięć formatów redakcyjnych na czas mundialu
Przegląd Sportowy Onet przygotował pięć formatów na czas piłkarskich mistrzostw świata w Katarze, które rozpoczynają się 20 listopada br. W Katarze będzie pracować troje korespondentów Przeglądu Sportowego Onet, a w Warszawie będzie przygotowywany codzienny program o rozgrywkach piłkarskich.
17.11.22, 11:58
| internet » informacje
Sport.pl w Katarze. Serwis promuje mundialową ofertę
Zespół Sport.pl (Agora) przygotował wielokanałowy plan relacjonowania nadchodzącego mundialu. Do Kataru poleci trzech korespondentów serwisu. 16 listopada br. ruszyła kampania „Sport.pl w Katarze” promująca działania serwisu w trakcie mundialu.
17.11.22, 11:00
| internet » informacje
Mariusz Pitura rusza z projektem med-tech The Linghos
„The Linghos” to projekt med-tech, który jest połączeniem gamingu, storytellingu, technologii i logopedii. Projekt rozwija Mariusz Pitura - były dyrektor kreatywny agencji J. Walther Thompson i Walk.
17.11.22, 06:00
| internet » informacje
Interia Sport podczas mundialu będzie współpracować z Eleven Sports
Interia Sport z okazji mundialu w Katarze rozpoczyna współpracę strategiczną z Eleven Sports. Wydarzenia wprost ze stadionów i bazy reprezentacji Polski będzie codziennie relacjonowało trzech dziennikarzy – Sebastian Staszewski, Michał Białoński i Wojciech Górski. W Katarze wspierać ich będzie Sławomir Peszko, specjalny wysłannik i ekspert Interii.
16.11.22, 16:45
| internet » informacje
Mundial 2022 w Wirtualnej Polsce
Wirtualna Polska przygotowała specjalne programy i ofertę redakcyjna na czas Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Wydarzenie będzie relacjonowane w serwisie WP SportoweFakty i w sportowej części o2.pl. Specjalny moduł pojawi się też na Stronie Głównej WP.
16.11.22, 14:03
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje | internet » informacje
Media z opóźnieniem informowały o ekspolzji we wsi Przewodów. Stacje informacyjne przerwały swoje ramówki
Mimo, że eksplozja we wsi Przewodów na Lubelszczyźnie miała miejsce15 listopada br.  o ok. 15.40, dopiero kilka godzin później media zaczęły informować o wydarzeniu. Część stacji nie przerwało jednak swoich ramówek, a prasa nie zdążyła zmienić swoich okładek.
15.11.22, 11:02
| prasa » informacje | internet » informacje
Piszemy o tym, co ma znaczenie. Wyborcza.pl rusza z kampanią
Ruszyła najnowsza kampania wizerunkowa Wyborcza.pl. Spoty reklamowe emitowane w sieci pokazują maja prezentować, jak serwis wspiera swoich czytelników i czytelniczki, wyjaśniając aktualne wydarzenia czy doradzając w ważnych dla nich kwestiach - w myśl hasła "Piszemy o tym, co ma znaczenie".
14.11.22, 12:26
| internet » informacje
Przegląd Sportowy Onet ze specjalnym mundialowym serwisem
Przegląd Sportowy Onet uruchomił serwis poświęcony piłkarskim mistrzostwom świata w Katarze, które rozpoczną się 20 listopada br. W ofercie nowego serwisu mundialowego znalazły się newsy i bieżące informacje, terminarz, statystyki oraz typer mundialowy.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli

Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli | mazowieckie

Przejdź do oferty

Specjalista ds. PR i komunikacji

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu | Toruń

Przejdź do oferty
Konkursy
do 03.01.23

Do zdobycia 13 nagród.

do 02.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.