28.12.10, 22:12

Wprost w czołówce Najbardziej opiniotwórczych mediów, prowadzi Rz (XI 2010)

„Rzeczpospolita” powraca na czoło zestawienia „Najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce”. Ale listopadowy raport przygotowany przez Instytut Monitorowania Mediów nie jest wcale przewidywalny.

„Rzeczpospolita” powraca na czoło zestawienia „Najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce”. Ale listopadowy raport przygotowany przez Instytut Monitorowania Mediów nie jest wcale przewidywalny.

Zwycięstwo „Rz” i drugie miejsce „Gazety Wyborczej” to sytuacja do której można się już przyzwyczaić. Tradycyjnie już „Rzeczpospolita” (881) dominuje dzięki swoim rankingom i sondażom oraz doniesieniom z zakresu polskiej polityki, zaś wynik GW (645 cytowań) to efekt doniesień z naszej rodzimej sceny politycznej. Zaskakuje jednak tygodnik „Wprost”, który znalazł się na trzecim miejscu zestawienia. Tak dobry rezultat (488 cytowań) to zasługa informacji o katastrofie smoleńskiej, jakie pojawiły się na łamach tego pisma. Zeznania wdów po oficerach oraz informacje z 57 tomów akt śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej przykuły to uwagę nie tylko czytelników, ale i innych mediów. Ale na wynik tygodnika Wprost wpłynął także wywiad z Joanną Kluzik-Rostkowską, który stał się przyczynkiem do rozłamu w PiS.

Tuż za czołówką uplasowały się najbardziej opiniotwórcza stacja telewizyjna, TVN24 oraz Dziennik Gazeta Prawna. Szóste miejsce w listopadowym zestawieniu IMM przypadło radiu RMF FM (266), cytowanemu przede wszystkim (podobnie jak najbardziej opiniotwórcza stacja telewizyjna) odnośnie spraw polskiej polityki i katastrofy smoleńskiej.  Na antenie RMF FM często dementowano także informacje podawane przez inne media. Faktem godnym odnotowania jest to, iż w czołowej dziesiątce „Najbardziej opiniotwórczych…” znalazły się także takie media jak telewizja TVN czy „Nasz Dziennik”.

Wśród najczęściej cytowanych mediów, obok „Newsweeka”, „Polski”, „Radia ZET” oraz dwóch tabloidów („Super Express” i „Fakt”) znalazł się także jeden portal internetowy (tvn24.pl, 103 cytowania) i pismo o charakterze sportowym („Przegląd sportowy”). Obecność w czołowej 15 „Najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce” jedynego portalu internetowego to zasługa informacji dotyczących śmierci gen. Papały, które pojawiały się w tym serwisie.

Jak pokazuje listopadowe zestawienie Instytutu Monitorowania Mediów, zainteresowanie katastrofą smoleńską jest wciąż ogromne. I choć pozostaje ono w cieniu spraw polskiej polityki (961 doniesień medialnych), to i tak bardzo często pojawia się w mediach (555 razy) i tym samym buduje opiniotwórczość wielu z nich. Obok często cytowanych rankingów i sondaży (480) oraz informacji stricte ekonomicznych (382), media w listopadzie bardzo często skłaniały się ku sprawie rozłamu w Prawie i Sprawiedliwości (375 razy).

Komentarze

Powiązane

05.04.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny:5 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 kwietnia?
04.04.25, 14:00
| radio / audio » informacje | prasa » informacje
Odkryć ukryte i niedopowiedziane. Rozmowy Iwony Kutyny z finalistami Nagrody Woyciechowskiego 2024
W podcaście „Odkryć ukryte i niedopowiedziane” Iwona Kutyna, dziennikarka Radia ZET, rozmawia z finalistami konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2024.
04.04.25, 00:15
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 kwietnia?
03.04.25, 00:19
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 3 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 3 kwietnia?
02.04.25, 14:42
| TV / VOD » informacje | prasa » informacje
Poranny Ring 7:50. Startuje publicystyczny format wideo live Super Expressu
2 kwietnia br. „Super Express” (Grupa ZPR Media) rozpocznie emisję nowego codziennego formatu wideo na kanale Super Ring na platformie You Tube. Gospodarzami godzinnego programu publicystycznego „Poranny Ring 7:50” będą Marek Balawajder, Karolina Pajączkowska i Wiktor Świetlik.
02.04.25, 10:41
| prasa » informacje
Wielki test wiedzy o Unii Europejskiej. Nowy projekt edukacyjny Gazety Wyborczej
1 kwietnia br. ruszył nowy projekt edukacyjny “Gazety Wyborczej”. Uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych z całej Polski będą mogli sprawdzić swoją wiedzę 27 maja br. w Warszawie i Katowicach. 
02.04.25, 10:21
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 2 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 2 kwietnia?
01.04.25, 10:55
| prasa » informacje | internet » informacje
Wyborczy Panel Obywatelski. Obywatele i obywatelki komentują kampanię prezydencką
31 marca br. ruszył projekt – Wyborczy Panel Obywatelski, organizowany przez "Wyborczą". Ponad 20 osób z różnych części Polski będzie na bieżąco komentować przebieg kampanii prezydenckiej.
31.03.25, 14:54
| prasa » informacje
Numizmat z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Jana Pawła II z czwartkowym Super Expressem
3 kwietnia br. wraz z „Super Expressem” (Grupa ZPR Media) do kupienia będzie kolekcjonerski pozłacany numizmat z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Jana Pawła II.
31.03.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 31 marca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 31 marca?