30.07.11, 13:24

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie

100 polsko-ukraińskich projektów - koncerty, wystawy, projekcje filmowe, warsztaty, debaty, działania w przestrzeni miejskiej i przedstawienia teatralne.

Jak przenikają się kultury polska i ukraińska? Czy stereotypy można przełamać poprzez działania w sferze kultury i sztuki? Jaki wpływ na relacje między Polską i Ukrainą mają przygotowania do EURO 2012? Próbą odpowiedzi na te pytania ma być inauguracja polsko-ukraińskiego programu kulturalnego pod nazwą Europejski Stadion Kultury w dniach 12-14 sierpnia w Rzeszowie. Złoży się na nią około 100 polsko-ukraińskich projektów: koncerty, wystawy, projekcje filmowe, warsztaty, debaty, działania w przestrzeni miejskiej i przedstawienia teatralne. Europejski Stadion Kultury zainicjowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizują Miasto Rzeszów i Narodowe Centrum Kultury. Honorowy patronat nad Europejskim Stadionem Kultury objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Inauguracja Europejskiego Stadionu Kultury będzie prezentacją twórców, artystów oraz licznych organizacji pozarządowych działających w przestrzeni kultury i sztuki w Polsce jak i na Ukrainie. Motywem przewodnim ESK będą strefy muzyczne codziennie przygotowane przez wielu wybitnych artystów. Pierwszy wieczór to koncert przebojów pod nazwą Gramy Razem! oraz alternatywny NoBorder Music. Drugi dzień zwieńczy wieczorny koncert nowej fali muzyki ukraińskiej ART.BOX UA/PL. Niedziela, trzeci dzień ESK, pozostanie pod wpływem jazzu i klasyki.

Oficjalne otwarcie projektu nastąpi w piątkowy wieczór podczas koncertu GRAMY RAZEM!, na rzeszowskim rynku zamienionym w stadion. Pod batutą Krzesimira Dębskiego usłyszymy prawykonanie utworów zamówionych na Europejski Stadion Kultury autorstwa Krzesimira Dębskiego oraz ukraińskiego kompozytora Romana Drozda. Ponadto przeboje rozbrzmiewające na światowych stadionach w wykonaniu polskich i ukraińskich artystów oraz GWIAZD WIECZORU. Koncert z oprawą muzyczną Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestry Jupiter i Chóru Leopolis ze Lwowa, Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej oraz chórów dziecięcych z Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych "Śpiewająca Polska", transmitowany będzie na antenie TVP 1.

Drugi dzień artystycznych zmagań zwieńczy koncert pod hasłem Art.BOX UA/PL, będący rewolucyjnym odczytaniem tradycyjnych dźwięków przez współczesnych twórców z Polski i Ukrainy. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się Anniebri, z premierowym projektem R.U.T.A na Uschod!, Perkalaba, Zavoloka, Dakha Brakha oraz znany z niekonwencjonalnych brzmień zespół Karbido, występujący z ukraińskim poetą i pozaikiem Jurijem Andruchowyczem. Sobota to również, dzięki projektowi Music4Buildings, muzyka wyłaniająca się z podziemi rzeszowskiego rynku w niekonwencjonalny sposób angażująca publiczność Europejskiego Stadionu Kultury.

Piątkowa i sobotnia noc to także NoBorder Music - elektroniczne dźwięki i muzyka alternatywna w wykonaniu czołowych przedstawicieli europejskich scen klubowych: Pati Yang, Igor Boxx z wytwórni Ninja Tunes, T-One Dart Phunk - Ukraina, AXMusique, Rubber Dots, Bueno Bros, Last Robots oraz Bartek Szczęsny-Rebeka.

Niedziela, ostatni dzień Inauguracji Europejskiego Stadionu Kultury, będzie czasem jazzowych inspiracji i fuzji dźwięków etnicznych, klubowych i elektronicznych. Wśród wykonawców niedzielnego Jazz Etno Fusion są multiinstrumentaliści z zespołów Shockolad, Tatosh Banda, DJ Binghi & Banda Arkan.

Rzeszów będzie też punktem startowym międzynarodowej wyprawy Globall, której uczestnicy wyruszą w podróż do Afryki, by animując artystycznie i sportowo lokalne społeczności wrócić w 2012 roku do Polski i na Ukrainę. Globall to ekspedycja idei, międzykulturowe i międzykontynentalne spotkanie, gdzie piłka stanowi symbol wspólnoty i pozytywnej energii.

ESK to także projekcje filmów polskich oraz przegląd nowej fali w kinematografii ukraińskiej. W Rzeszowie prezentowane też będą spektakle teatrów alternatywnych oraz akcje performatywne w przestrzeni miasta. Wśród nich między innymi zespół Niemy Movie z premierą projektu ,,Znak Zorro" – specjalną projekcją filmu niemego z 1920 roku, do którego artyści na żywo tworzą dubbing i wykonują muzykę, Republika USTA USTA z zaskakującym projektem „Ambasada”, Lwowski Teatr Woskresinnia z projektem ognia „Gloria” oraz przedstawienie ”Prolog”, twórczy eksperyment  w reżyserii Wojtka Ziemilskiego.

Dla najmłodszych gości w programie Europejskiego Stadionu Kultury przewidziano warsztaty plastyczne, teatralne i muzyczne oraz niedzielny pokaz filmów animowanych. Dla starszych - spotkania literackie, dyskusje i debaty zorganizowane we współpracy z ukraińskim stowarzyszeniem ArtPole oraz Krytyką Polityczną. Wśród wystaw, które zaprezentowane będą w Rzeszowie, wyjątkowe znaczenie ma „Projekt U” – swoisty „portret Ukrainy”, przygotowany przez 9 fotografów z kolektywu Sputnik Photos pochodzących z różnych krajów naszej części Europy.

Wśród działań w przestrzeni publicznej znajdą się między innymi prezentowany przez ukraińskich artystów skupionych w legendarnym Stowarzyszeniu Artystycznym „Dzyga” projekt fotograficzny Studio.UA – 194 metry sztuki, a także instalacje artystyczne w przestrzeni miejskiej pod nazwą Podwidoki, których autorzy sięgną po artystyczne środki wyrazu w ramach street-artu. Murale zagoszczą w okolicy charakterystycznych dla Rzeszowa miejsc, ale przede wszystkim w sąsiedztwie głównych miejsc ESK. Inauguracja Europejskiego Stadionu Kultury to także projekt ROWER POWER, swoista rowerowa gra miejska z trasą zaprojektowaną przez Jakuba Stępnia aka HAKOBO.

Komentarze

Powiązane

05.07.24, 14:30
| kultura » książki
Lista nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wyróżniono zaledwie trzy powieści
28 czerwca br. ogłoszono 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są cztery tomy poetyckie i tylko trzy powieści.
04.07.24, 10:59
| kultura » muzyka
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
29.06.24, 08:00
| kultura » informacje
Kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem Jesteśmy na wczasach
Od lipca br. w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”, rusza kino plenerowe. W wybrane soboty będzie można zobaczyć ciekawe filmy z różnych dekad, takie jak “Rejs”, “Hydrozagadka” czy “Jak żyć?”. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny. 
27.06.24, 20:00
| kultura » informacje
Kinga Zaborowska laureatka nagrody CineEurope Gold Award 2024
Kinga Zaborowska, dyrektorka działu filmbookingu w sieci kin Helios, otrzymała wyróżnienie CineEurope Gold Award. To nagroda przyznawana profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie. 20 czerwca br. podczas ceremonii rozdania nagród CineEurope w Barcelonie, złote statuetki odebrało osiem osób z całego świata. 
26.06.24, 17:45
| radio » informacje | kultura » informacje
XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024. Lista laureatów w kategorii słuchowisko
Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
11.06.24, 13:04
| kultura » muzyka
Wolne Duchy. Męskie Granie Orkiestra prezentuje tegoroczny singiel promujący trasę Męskie Granie. Obejrzyj teledysk
Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór „Wolne Duchy”, promujący tegoroczną, 15. edycję trasy Męskie Granie. Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów – podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa – przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
08.06.24, 07:00
| kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerską monetę „Superman”'
3 czerwca br. swoją premierę ma nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z Supermanem. Moneta wykonana jest z czystego srebra próby 999, waży 2 uncje (62,2 g) i ma wartość nominalną pięciu dolarów.