30.07.11, 13:24

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie

100 polsko-ukraińskich projektów - koncerty, wystawy, projekcje filmowe, warsztaty, debaty, działania w przestrzeni miejskiej i przedstawienia teatralne.

Jak przenikają się kultury polska i ukraińska? Czy stereotypy można przełamać poprzez działania w sferze kultury i sztuki? Jaki wpływ na relacje między Polską i Ukrainą mają przygotowania do EURO 2012? Próbą odpowiedzi na te pytania ma być inauguracja polsko-ukraińskiego programu kulturalnego pod nazwą Europejski Stadion Kultury w dniach 12-14 sierpnia w Rzeszowie. Złoży się na nią około 100 polsko-ukraińskich projektów: koncerty, wystawy, projekcje filmowe, warsztaty, debaty, działania w przestrzeni miejskiej i przedstawienia teatralne. Europejski Stadion Kultury zainicjowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizują Miasto Rzeszów i Narodowe Centrum Kultury. Honorowy patronat nad Europejskim Stadionem Kultury objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Inauguracja Europejskiego Stadionu Kultury będzie prezentacją twórców, artystów oraz licznych organizacji pozarządowych działających w przestrzeni kultury i sztuki w Polsce jak i na Ukrainie. Motywem przewodnim ESK będą strefy muzyczne codziennie przygotowane przez wielu wybitnych artystów. Pierwszy wieczór to koncert przebojów pod nazwą Gramy Razem! oraz alternatywny NoBorder Music. Drugi dzień zwieńczy wieczorny koncert nowej fali muzyki ukraińskiej ART.BOX UA/PL. Niedziela, trzeci dzień ESK, pozostanie pod wpływem jazzu i klasyki.

Oficjalne otwarcie projektu nastąpi w piątkowy wieczór podczas koncertu GRAMY RAZEM!, na rzeszowskim rynku zamienionym w stadion. Pod batutą Krzesimira Dębskiego usłyszymy prawykonanie utworów zamówionych na Europejski Stadion Kultury autorstwa Krzesimira Dębskiego oraz ukraińskiego kompozytora Romana Drozda. Ponadto przeboje rozbrzmiewające na światowych stadionach w wykonaniu polskich i ukraińskich artystów oraz GWIAZD WIECZORU. Koncert z oprawą muzyczną Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej, Orkiestry Jupiter i Chóru Leopolis ze Lwowa, Chóru Warszawskiej Opery Kameralnej oraz chórów dziecięcych z Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych "Śpiewająca Polska", transmitowany będzie na antenie TVP 1.

Drugi dzień artystycznych zmagań zwieńczy koncert pod hasłem Art.BOX UA/PL, będący rewolucyjnym odczytaniem tradycyjnych dźwięków przez współczesnych twórców z Polski i Ukrainy. Wśród zaproszonych artystów znaleźli się Anniebri, z premierowym projektem R.U.T.A na Uschod!, Perkalaba, Zavoloka, Dakha Brakha oraz znany z niekonwencjonalnych brzmień zespół Karbido, występujący z ukraińskim poetą i pozaikiem Jurijem Andruchowyczem. Sobota to również, dzięki projektowi Music4Buildings, muzyka wyłaniająca się z podziemi rzeszowskiego rynku w niekonwencjonalny sposób angażująca publiczność Europejskiego Stadionu Kultury.

Piątkowa i sobotnia noc to także NoBorder Music - elektroniczne dźwięki i muzyka alternatywna w wykonaniu czołowych przedstawicieli europejskich scen klubowych: Pati Yang, Igor Boxx z wytwórni Ninja Tunes, T-One Dart Phunk - Ukraina, AXMusique, Rubber Dots, Bueno Bros, Last Robots oraz Bartek Szczęsny-Rebeka.

Niedziela, ostatni dzień Inauguracji Europejskiego Stadionu Kultury, będzie czasem jazzowych inspiracji i fuzji dźwięków etnicznych, klubowych i elektronicznych. Wśród wykonawców niedzielnego Jazz Etno Fusion są multiinstrumentaliści z zespołów Shockolad, Tatosh Banda, DJ Binghi & Banda Arkan.

Rzeszów będzie też punktem startowym międzynarodowej wyprawy Globall, której uczestnicy wyruszą w podróż do Afryki, by animując artystycznie i sportowo lokalne społeczności wrócić w 2012 roku do Polski i na Ukrainę. Globall to ekspedycja idei, międzykulturowe i międzykontynentalne spotkanie, gdzie piłka stanowi symbol wspólnoty i pozytywnej energii.

ESK to także projekcje filmów polskich oraz przegląd nowej fali w kinematografii ukraińskiej. W Rzeszowie prezentowane też będą spektakle teatrów alternatywnych oraz akcje performatywne w przestrzeni miasta. Wśród nich między innymi zespół Niemy Movie z premierą projektu ,,Znak Zorro" – specjalną projekcją filmu niemego z 1920 roku, do którego artyści na żywo tworzą dubbing i wykonują muzykę, Republika USTA USTA z zaskakującym projektem „Ambasada”, Lwowski Teatr Woskresinnia z projektem ognia „Gloria” oraz przedstawienie ”Prolog”, twórczy eksperyment  w reżyserii Wojtka Ziemilskiego.

Dla najmłodszych gości w programie Europejskiego Stadionu Kultury przewidziano warsztaty plastyczne, teatralne i muzyczne oraz niedzielny pokaz filmów animowanych. Dla starszych - spotkania literackie, dyskusje i debaty zorganizowane we współpracy z ukraińskim stowarzyszeniem ArtPole oraz Krytyką Polityczną. Wśród wystaw, które zaprezentowane będą w Rzeszowie, wyjątkowe znaczenie ma „Projekt U” – swoisty „portret Ukrainy”, przygotowany przez 9 fotografów z kolektywu Sputnik Photos pochodzących z różnych krajów naszej części Europy.

Wśród działań w przestrzeni publicznej znajdą się między innymi prezentowany przez ukraińskich artystów skupionych w legendarnym Stowarzyszeniu Artystycznym „Dzyga” projekt fotograficzny Studio.UA – 194 metry sztuki, a także instalacje artystyczne w przestrzeni miejskiej pod nazwą Podwidoki, których autorzy sięgną po artystyczne środki wyrazu w ramach street-artu. Murale zagoszczą w okolicy charakterystycznych dla Rzeszowa miejsc, ale przede wszystkim w sąsiedztwie głównych miejsc ESK. Inauguracja Europejskiego Stadionu Kultury to także projekt ROWER POWER, swoista rowerowa gra miejska z trasą zaprojektowaną przez Jakuba Stępnia aka HAKOBO.

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Animator Kultury w obszarze czytelnictwa

Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 14.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.