02.10.11, 16:00

Janusz Palikot na podium. Przedwyborczy ranking

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot – to pierwsza trójka najczęściej występujących w prasie liderów polskich partii politycznych.

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot – to pierwsza trójka najczęściej występujących w prasie liderów polskich partii politycznych. Ofensywa medialna tego ostatniego jest na tyle ostra, że wyprzedza nawet przedstawicieli partii parlamentarnych – wynika z przedwyborczej edycji badania „Scena Polityczna”.

W wydaniu specjalnym raportu analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wzięli pod uwagę te ugrupowania oraz ich liderów, których komitety zarejestrowały kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych. Badanie ilościowe dotyczy publikacji, jakie ukazały się w 1100 tytułach prasowych od poniedziałku 19 września do niedzieli 25 września 2011. W badaniu wydźwięku przeanalizowano publikacje z dzienników ogólnopolskich („Dziennik Gazeta Prawna”, „Fakt”, „Gazeta Wyborcza”, „Metro”, „Nasz Dziennik”, „Polska the Times”, „Rzeczpospolita”, „Super Express”) w tym samym okresie.

Na dwa tygodnie przed wyborami najbardziej medialna okazała się Platforma Obywatelska, która wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość. Warto przypomnieć, że w miesięcznych rankingach medialności na przestrzeni ostatniego roku to PiS za każdym razem plasował się na pierwszej pozycji. O partii rządzącej opublikowano 1605 tekstów, a na temat PiS-u 1581. Na trzecim miejscu znalazł się SLD (999), a dalej PSL, PJN, Ruch Poparcia Palikota i Polska Partia Pracy.

Wśród liderów politycznych na zdecydowanym prowadzeniu był premier (916 materiałów), który zdecydowanie zdystansował Jarosława Kaczyńskiego (574). Szef największej partii opozycyjnej o dziwo tylko nieznacznie częściej występował w prasie aniżeli Janusz Palikot (442). Ponad dwukrotnie mniej publikacji traktowało o Grzegorzu Napieralskim. Na dalszych pozycjach znalazł się Waldemar Pawlak, Paweł Kowal oraz Bogusław Ziętek.

Wizerunek medialny Grzegorza Napieralskiego tuż przed wyborami nie należy do najlepszych. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie dość, że nie może pochwalić się zbyt dużym szumem wokół własnej osoby, to stał się najczęściej krytykowanym liderem partii. Aż 46 proc. publikacji na jego temat miało wydźwięk negatywny. Dziennikarze publikują nieprzychylne informacje o szefie Sojuszu częściej niż na temat premiera (43 proc.). Trzecie miejsce w klasyfikacji należy do Janusza Palikota (36 proc.). Dopiero na czwartej pozycji znalazł się Jarosław Kaczyński (32 proc.), który w ostatnich miesiącach wielokrotnie był najczęściej krytykowanym liderem (m.in. w lipcu, czerwcu, kwietniu oraz marcu 2011).
 
Dziennikiem który najczęściej pisał o Donaldzie Tusku była „Gazeta Polska Codziennie”. W pierwszym tygodniu swojego funkcjonowania redakcja opublikowała na temat premiera 59 tekstów negatywnych i jeden neutralny. 96 proc. negatywnych tekstów o Tusku opublikował też „Nasz Dziennik”. Prócz tych tytułów krytykował go także „Super Express” (46 proc.).

Z kolei o Jarosławie Kaczyńskim w „Gazecie Polskiej Codziennie” ukazało się tylko 12 proc. negatywnych treści, a w „Naszym Dzienniku” - 0 proc. Najczęściej krytykowały go „Super Express” (54 proc.), „Fakt” (49 proc.) oraz „Polska” (41 proc.). Najbardziej nieprzychylne dla Janusza Palikota było „Metro”, „Gazeta Polska Codziennie” oraz „Nasz Dziennik”. Z kolei wyłącznie neutralnie lub pozytywnie pisali o nim dziennikarze „Polski”.

Komentarze

Powiązane

18.04.24, 15:00
| prasa » informacje
Piąte urodziny Forbes Women. Specjalna wystawa plenerowa w warszawskich Łazienkach
Pięć lat temu ukazało się pierwsze wydanie magazynu „Forbes Women” (Ringier Axel Springer). Najnowsze urodzinowe wydanie czasopisma zawiera nie tylko podsumowanie ostatnich pięciu lat obecności magazynu na rynku, ale także Listę 25 Liderek Klimatu i Środowiska.
18.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 kwietnia?
17.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 kwietnia?
16.04.24, 20:28
| prasa » informacje
Świat Wiedzy Extra. 150 pytań i odpowiedzi
17 kwietnia br. na rynku prasowym ukaże się najnowsze wydanie magazynu „Świat Wiedzy Extra” (Wydawnictwo Bauer).
16.04.24, 15:30
| prasa » informacje
Wysokie Obcasy świętują 25. urodziny
Wysokie Obcasy obchodzą w kwietniu br. 25 urodziny. Redakcja serwisu przypomina 25 przełomowych tekstów magazynu, a 13 kwietnia br. ukazało się jubileuszowe wydanie z 25 najlepszymi okładkami.
16.04.24, 06:30
| radio » informacje | prasa » informacje | reklama & PR » informacje
MT Biznes rozpoczyna współpracę z Michałem Proszowskim i Damianem Kwiekiem
Wydawnictwo MT Biznes rozpoczyna współpracę w obszarze cyklu podcastów o książkach oraz budowania społeczności czytelników z Damianem Kwiekiem, dawnym dziennikarzem Trójki oraz Michałem Proszowskim, byłym dyrektorem komunikacji i marketingu PGE Narodowego. 
16.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 kwietnia?
15.04.24, 13:12
| prasa » ludzie
Dział sprzedaży Wyborczej wzmacnia warszawski region
W kwietniu br. nastąpiły zmiany w zespole zajmującym się sprzedażą reklam w mediach marki „Wyborcza”. Mateusz Gros objął stanowisko kierownika ds. sprzedaży agencyjnej w „Wyborczej” i Wyborcza.pl, a Wioletta Napurka – dyrektorki sprzedaży w regionie Warszawa.
15.04.24, 11:54
| prasa » informacje
Polska Press Grupa rozstaje się z redaktorem naczelnym Dziennika Łódzkiego i Expressu Ilustrowanego
Zarząd Polska Press Grupy informuje pożegnał się z kolejnym redaktorem naczelnym – tym razem „Dziennika Łódzkiego i „Expressu Ilustrowanego.
15.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 15 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 15 kwietnia?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden zestaw. Wariant kolorystyczny może różnić się od tego na zdjęciu w informacji w zależności od stanu magazynu.

Polecamy