02.10.11, 16:00

Janusz Palikot na podium. Przedwyborczy ranking

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot – to pierwsza trójka najczęściej występujących w prasie liderów polskich partii politycznych.

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot – to pierwsza trójka najczęściej występujących w prasie liderów polskich partii politycznych. Ofensywa medialna tego ostatniego jest na tyle ostra, że wyprzedza nawet przedstawicieli partii parlamentarnych – wynika z przedwyborczej edycji badania „Scena Polityczna”.

W wydaniu specjalnym raportu analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” wzięli pod uwagę te ugrupowania oraz ich liderów, których komitety zarejestrowały kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych. Badanie ilościowe dotyczy publikacji, jakie ukazały się w 1100 tytułach prasowych od poniedziałku 19 września do niedzieli 25 września 2011. W badaniu wydźwięku przeanalizowano publikacje z dzienników ogólnopolskich („Dziennik Gazeta Prawna”, „Fakt”, „Gazeta Wyborcza”, „Metro”, „Nasz Dziennik”, „Polska the Times”, „Rzeczpospolita”, „Super Express”) w tym samym okresie.

Na dwa tygodnie przed wyborami najbardziej medialna okazała się Platforma Obywatelska, która wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość. Warto przypomnieć, że w miesięcznych rankingach medialności na przestrzeni ostatniego roku to PiS za każdym razem plasował się na pierwszej pozycji. O partii rządzącej opublikowano 1605 tekstów, a na temat PiS-u 1581. Na trzecim miejscu znalazł się SLD (999), a dalej PSL, PJN, Ruch Poparcia Palikota i Polska Partia Pracy.

Wśród liderów politycznych na zdecydowanym prowadzeniu był premier (916 materiałów), który zdecydowanie zdystansował Jarosława Kaczyńskiego (574). Szef największej partii opozycyjnej o dziwo tylko nieznacznie częściej występował w prasie aniżeli Janusz Palikot (442). Ponad dwukrotnie mniej publikacji traktowało o Grzegorzu Napieralskim. Na dalszych pozycjach znalazł się Waldemar Pawlak, Paweł Kowal oraz Bogusław Ziętek.

Wizerunek medialny Grzegorza Napieralskiego tuż przed wyborami nie należy do najlepszych. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie dość, że nie może pochwalić się zbyt dużym szumem wokół własnej osoby, to stał się najczęściej krytykowanym liderem partii. Aż 46 proc. publikacji na jego temat miało wydźwięk negatywny. Dziennikarze publikują nieprzychylne informacje o szefie Sojuszu częściej niż na temat premiera (43 proc.). Trzecie miejsce w klasyfikacji należy do Janusza Palikota (36 proc.). Dopiero na czwartej pozycji znalazł się Jarosław Kaczyński (32 proc.), który w ostatnich miesiącach wielokrotnie był najczęściej krytykowanym liderem (m.in. w lipcu, czerwcu, kwietniu oraz marcu 2011).
 
Dziennikiem który najczęściej pisał o Donaldzie Tusku była „Gazeta Polska Codziennie”. W pierwszym tygodniu swojego funkcjonowania redakcja opublikowała na temat premiera 59 tekstów negatywnych i jeden neutralny. 96 proc. negatywnych tekstów o Tusku opublikował też „Nasz Dziennik”. Prócz tych tytułów krytykował go także „Super Express” (46 proc.).

Z kolei o Jarosławie Kaczyńskim w „Gazecie Polskiej Codziennie” ukazało się tylko 12 proc. negatywnych treści, a w „Naszym Dzienniku” - 0 proc. Najczęściej krytykowały go „Super Express” (54 proc.), „Fakt” (49 proc.) oraz „Polska” (41 proc.). Najbardziej nieprzychylne dla Janusza Palikota było „Metro”, „Gazeta Polska Codziennie” oraz „Nasz Dziennik”. Z kolei wyłącznie neutralnie lub pozytywnie pisali o nim dziennikarze „Polski”.

Komentarze

Powiązane

05.04.25, 08:00
| prasa » informacje
Życie Na Gorąco Ekstra tym razem na Wielkanoc
4 kwietnia br. ukazało się specjalne wydanie magazynu "Życie Na Gorąco Ekstra – Wielkanoc" (Wydawnictwo Bauer).
05.04.25, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny:5 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 kwietnia?
04.04.25, 14:00
| radio / audio » informacje | prasa » informacje
Odkryć ukryte i niedopowiedziane. Rozmowy Iwony Kutyny z finalistami Nagrody Woyciechowskiego 2024
W podcaście „Odkryć ukryte i niedopowiedziane” Iwona Kutyna, dziennikarka Radia ZET, rozmawia z finalistami konkursu o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2024.
04.04.25, 00:15
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 kwietnia?
03.04.25, 00:19
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 3 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 3 kwietnia?
02.04.25, 14:42
| TV / VOD » informacje | prasa » informacje
Poranny Ring 7:50. Startuje publicystyczny format wideo live Super Expressu
2 kwietnia br. „Super Express” (Grupa ZPR Media) rozpocznie emisję nowego codziennego formatu wideo na kanale Super Ring na platformie You Tube. Gospodarzami godzinnego programu publicystycznego „Poranny Ring 7:50” będą Marek Balawajder, Karolina Pajączkowska i Wiktor Świetlik.
02.04.25, 10:41
| prasa » informacje
Wielki test wiedzy o Unii Europejskiej. Nowy projekt edukacyjny Gazety Wyborczej
1 kwietnia br. ruszył nowy projekt edukacyjny “Gazety Wyborczej”. Uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych z całej Polski będą mogli sprawdzić swoją wiedzę 27 maja br. w Warszawie i Katowicach. 
02.04.25, 10:21
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 2 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 2 kwietnia?
01.04.25, 10:55
| prasa » informacje | internet » informacje
Wyborczy Panel Obywatelski. Obywatele i obywatelki komentują kampanię prezydencką
31 marca br. ruszył projekt – Wyborczy Panel Obywatelski, organizowany przez "Wyborczą". Ponad 20 osób z różnych części Polski będzie na bieżąco komentować przebieg kampanii prezydenckiej.
31.03.25, 14:54
| prasa » informacje
Numizmat z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Jana Pawła II z czwartkowym Super Expressem
3 kwietnia br. wraz z „Super Expressem” (Grupa ZPR Media) do kupienia będzie kolekcjonerski pozłacany numizmat z wizerunkami Bolesława Chrobrego i Jana Pawła II.