06.04.12, 20:59

Polskapresse spotka się z wydawcą Faktu w sądzie

Grupa Polskapresse zamierza spotkac się z wydawca dziennika "Fakt" w sądzie. Spornym materiałem jest fotorelacja wykorzystana bez zgody wydawcy na łamach "Faktu".

Zarząd Grupy Polskapresse, wydawca tytułu „Polska Gazeta Wrocławska” w specjalnym oświadczeniu poinfomował, "że kategorycznie sprzeciwia się bulwersującym praktykom dziennikarskim „Faktu” i kieruje do sądu sprawę bezprawnej publikacji reportażu o pobycie rodziców tragicznie zmarłej Madzi na Dolnym Śląsku, domagając się odszkodowania i przeprosin na łamach dziennika „Fakt”.

2 marca br. dziennik „Fakt” w wydaniu papierowym, a 1 marca br. w internetowym, na stronie www.fakt.pl, zdanniem Polskapresse, "bezprawnie i wbrew woli redakcji „Polski Gazety Wrocławskiej”, opublikował cykl zdjęć autorstwa dziennikarzy wałbrzyskiego wydania „Polski Gazety Wrocławskiej”. Zdjęcia miały charakter ekskluzywny i przygotowane zostały przez dwójkę dziennikarzy Polskapresse, którzy jako jedyni z mediów dowiedzieli się, że w okolicach Wałbrzycha przebywają rodzice tragicznie zmarłej Madzi z Sosnowca". Materiały te zostały opublikowane na stronie www.gazetawroclawska.pl. Jednocześnie, 2 marca br. przedstawiciele dziennika "Fakt" zwrócili się do redakcji „Polski Gazety Wrocławskiej” z prośbą o sprzedaż ww. zdjęć i zgodę na ich publikację, co spotkało się ze stanowczą zodmową redakcji.

"Niestety wydawca „Faktu” zignorował zakaz publikacji zdjęć, ilustrując okładkę dzisiejszego wydania, jak i całą kolumnę wewnątrz gazety, naszym fotoreportażem" - czytamy w oświadczeniu Polskapresse.

Grupa Polskapresse uważa takie działanie konkurencji za bezprawne i nieuczciwe, a korzystanie z cudzej własności wbrew jej woli, za kradzież. Polskapresse postanowiła wystąpić na drogę prawną wobec wydawcy dziennika „Fakt”, spółki Ringier Axel Springer Polska.

Na razie Ringier Axel Springer Polska nie komentuje sprawy. "Kiedy otrzymamy pismo, zapoznamy się z nim i przygotujemy odpowiedź prezentującą nasze stanowisko" - mówi dla portalu medialnego Anna Gancarz-Luboń, rzecznik prasowy Ringier Axel Springer Polska.

Komentarze

Powiązane

27.05.24, 20:00
| prasa » informacje
PoRUSZ!my przyszłość naszych dzieci. Akcja edukacyjna Gazety Wyborczej i Wysokich Obcasów
Redakcje “Gazety Wyborczej” i “Wysokich Obcasów” postanowiły w 2024 r. – roku Igrzysk olimpijskich – podjąć wyzwanie rozbudzenia w dzieciach miłości do ruchu, inicjując akcję edukacyjną “PoRUSZ!my przyszłość naszych dzieci”. W ramach projektu powstanie cykl eksperckich artykułów, podcasty i krótkie materiały wideo.
27.05.24, 13:30
| prasa » informacje
Orle Pióro, wydawca tygodnika Do Rzeczy chce zadebiutować na NewConnect
Orle Pióro S.A., wydawca portalu DoRzeczy.pl i tygodnika „Do Rzeczy – Pawła Lisickiego” oraz magazynu „Historia Do Rzeczy”, będący częścią notowanej na GPW grupy medialnej PMPG Polskie Media S.A., planuje debiut na NewConnect.
27.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 maja?
26.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 maja?
25.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 maja?
24.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 maja?
23.05.24, 19:59
| prasa » ludzie
Jan Rybicki na stałe w zespole redakcji Weekend.Gazeta.pl
Jan Rybicki, zwycięzca pierwszej edycji konkursu „Polska Stories”, na stałe dołączył do zespołu serwisu Weekend.Gazeta.pl.
23.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 maja?
22.05.24, 20:41
| prasa » informacje
Tele Tydzień Ekstra – Euro. Niezbędnik kibica od Wydawnictwa Bauer
22 maja br. na rynku prasowym ukazał się magazyn „Tele Tydzień Ekstra – „Euro” (Wydawnictwo Bauer) – poświęcony Mistrzostwom Europy w piłce nożnej.
22.05.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 maja 2024 r. (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 maja?