06.04.12, 21:16
PLANETE+ DOC również z wrocławską edycją
PLANETE+ DOC poszerza zasięg - w tym roku po raz pierwszy odbędzie się równolegle w Warszawie i we Wrocławiu, a w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” także w 22 innych miastach w Polsce.
PLANETE+ DOC poszerza zasięg - w tym roku po raz pierwszy odbędzie się równolegle w Warszawie i we Wrocławiu, a w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” także w 22 innych miastach w Polsce.
Festiwal PLANETE+ DOC odbędzie się w dniach 11-20 maja br. w warszawskich kinach: Kinoteka, Luna i KINO.LAB, a edycja wrocławska potrwa tydzień, od 14 do 20 maja. W Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) zostanie zaprezentowanych 49 filmów. Jury w składzie: Przemysław Wojcieszek, Magda Podsiadły, Lambros Ziotas przyzna Grand Prix Dolnego Śląska - Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego i 3000 euro najlepszemu filmowi z 16 startujących w konkursie głównym o Nagrodę Millenium.
Wrocławską edycję festiwalu swoją obecnością uświetni kilkunastu twórców m.in. Mathieu Roy - współreżyser „Pułapek rozwoju“ (wyprodukowanego przez Martina Scorsese i producentów „Korporacji”), Michael Glawogger (reżyser „Śmierci człowieka pracy”) z premierowym pokazem nagrodzonego w Wenecji filmu „Chwała dziwkom”, czy angielski reżyser James Marsh - laureat Oscara za „Człowieka na linie“. Zaprezentuje on swój najnowszy dokument „Projekt Nim“ - niezwykłą historię szympansa wychowywanego jak człowieka przez amerykańską rodzinę.
Oprócz emocjonujących i wywołujących dyskusję projekcji odbędzie się cykl debat, poruszających najbardziej aktualne problemy w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości XXI wieku. Już pierwszego dnia festiwalu, 14 maja w obecności współtwórcy „Pułapek rozwoju“, Mathieu Roy’a oraz zaproszonych gości odbędzie się dyskusja pt. „Rozwój - miraż wiecznego postępu?“, poświęcona pułapkom postępu i zagrożeniom globalnego rozwoju. W środę, 16 maja po pokazie filmu „Zurbanizowani” Gary’ego Hustwita eksperci będą rozmawiać o perspektywach zrównoważonego rozwoju na poziomie lokalnym podczas debaty „Zrównoważone miasta przyszłości: plany czy marzenia?”. Na panel „Quo vadis Rosjo?“, poświęcony demokracji we współczesnej Rosji, który odbędzie się w czwartek, 17 maja po projekcji „Pocałunku Putina” Lise Birk Pedersen, przyjedzie gość specjalny - Ilya Yashin, lider rosyjskiego ruchu politycznego Solidarnost. Natomiast w sobotę, 19 maja po pokazie „Ambasadora” Madsa Brüggera eksperci porozmawiają z widzami o granicach etyki dziennikarskiej podczas panelu dyskusyjnego „Szara strefa dziennikarstwa: kiedy dziennikarz staje się przestępcą”.
Po filmowych wrażeniach organizatorzy zapraszają na koncerty w Klubie Puzzle. W poniedziałek, 14 maja odbędzie się recital „Marilyn. Miss. M.”, a w środę, 16 maja zagra dla widzów Midi Lidi - czeski eksperymentalny zespół elektro, mieszający pop z dźwiękami elektro lat 90., który występuje w filmie „Świat Marii” Željki Sukovej. Koncerty odbędą się również w pozostałe dni festiwalu.
W programie znajdzie się także transmitowana na żywo we Wrocławiu, Warszawie i Dżubie - stolicy Południowego Sudanu, wideokonferencja ze znaną kanadyjską pisarką Margaret Atwood. Rozmowa odbędzie się w piątek, 18 maja, po pokazie filmu „Dług według Margaret Atwood” Jennifer Baichwal, nakręconego na podstawie książki Atwood „Dług. Rozrachunek z ciemną stroną bogactwa”.
Przedsprzedaż biletów rusza 4 maja we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Filmowym. Cena biletów w przedsprzedaży: 12 zł przy zakupie minimum 10 biletów. Cena biletów normalnych: 16 zł.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęDo zdobycia jeden egzemplarz książki.
Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze