10.01.12, 21:42

Partie polityczne w mediach

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w minonym tygodniu prasa pisała na temat pięciu partii. Przeanalizowano wszystkie publikacje, które ukazały się w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich.

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w minonym tygodniu prasa pisała na temat pięciu partii. Przeanalizowano wszystkie publikacje, które ukazały się w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich. Wyselekcjonowano z nich wszystkie informacje, które dotyczyły Platformy Obywatelskiej (PO), Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Ruchu Palikota, Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD).

W ciągu tygodnia (02 - 07.01.2012r.) na temat wymienionych partii ukazało się 328 publikacji. Najwięcej informacji dotyczyło Platformy Obywatelskiej – 193, co stanowiło ponad 32 % spośród wszystkich publikacji na temat pięciu ugrupowań politycznych.

W ostatnim tygodniu najważniejszym wydarzeniem, do którego odniosły się wszystkie frakcje polityczne, dziennikarze oraz eksperci było zamieszanie wokół nowej listy leków refundowanych obowiązującej od 1 stycznia 2012 roku: "Eksperci prawa farmaceutycznego uważają, że ustawa refundacyjna jest pełna niedoróbek i spowoduje kolejne zamieszania wokół list leków. Politycy PO uspokajają, że wszystko wyjaśni się w miarę publikowania kolejnych list" (Rzeczpospolita, Katarzyna Nowosielska, "Co dalej z refundacjami leków", 04.01.). Według Prawa i Sprawiedliwości rząd po raz kolejny nie zdał egzaminu i wprowadził w życie niedopracowaną ustawę, która pociągnie za sobą ogromne koszty i spowoduje zamieszanie. Zdaniem opozycji "Za bałagan z receptami na leki refundowane odpowiada Ewa Kopacz, do niedawna minister zdrowia, która przeprowadziła ustawy przez Sejm. Chaos, który obserwujemy dziś, jest tylko początkiem problemów - ustawa, która weszła w życie 1 stycznia, jest pierwszą z całego pakietu przygotowanego przez panią minister (...) Ofiarą indolencji pani minister padają dziś pacjenci, lekarze i aptekarze, ale warto pamiętać, że są to konsekwencje decyzji premiera Tuska" (Gazeta Polska Codziennie, Joanna Lichocka, "Tusk, nie Arłukowicz", 04.01.). W związku z tym PiS domaga się dymisji obecnego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza: "PiS zapowiedziało złożenie wniosku o wotum nieufności wobec Bartosza Arłukowicza. "Minister jest odpowiedzialny za bałagan, który pojawił się przy wprowadzaniu ustawy refundacyjnej. Zalegitymizował knot prawny, zamiast znowelizować ustawę" – tłumaczył Bolesław Piecha z PiS" (Rzeczpospolita, "PiS chce odwołania ministra zdrowia", 04.01.). Wniosek PiS-u popiera Solidarna Polska i Ruch Palikota. Przeciwna jest Platforma oraz Ludowcy: "Posłowie Solidarnej Polski i Ruchu Palikota zapowiedzieli, że poprą wniosek o odwołanie Arłukowicza (...) Przeciw będą głosować kluby PO i PSL, które mają łącznie 235 posłów (do odwołania ministra potrzebnych jest 231 głosów). Co zrobi SLD? - Nie rozważaliśmy tej kwestii, nie znamy treści i uzasadnienia wniosku PiS - powiedział szef Sojuszu Leszek Miller" (Gazeta Wyborcza, Judyta Watoła, "Lista leków wciąż dziurawa", 04.01.).

W minionych dniach zastanawiano się także nad sposobem działania premiera Donalda Tuska w tym roku: "Premier Donald Tusk dociska ministrów, aby jak najszybciej wprowadzali w życie zapowiedzi z exposé. O efekty dopytywał ich m.in. na jednym z ostatnich posiedzeń gabinetu. Determinację rządu do ich wdrożenia potwierdza opublikowany w piątek "Wykaz prac legislacyjnych" – zawiera informacje, jakie projekty ustaw i założenia do nich powstaną w ciągu najbliższych trzech miesięcy. (...) Dwie ustawy z exposé premiera – utrudniająca unikanie podatku Belki i podwyższająca składkę rentową – zostały już przez Sejm przyjęte. Z pozostałymi może nie pójść tak łatwo. Najwięcej kłopotów przyniosą te, gdzie ścierają się interesy PO i PSL. Choć prace nad projektami już się rozpoczęły, wciąż trwają koalicyjne rozmowy, które przesądzą o ich kształcie" (Rzeczpospolita, Katarzyna Borowska, "Tusk żąda przyspieszenia", 02.01.). Dużo uwagi poświęcono również przyszłości koalicji PO – PSL: "Donald Tusk po wygranych wyborach zdawał się jasno wyrazić, że to on rozdaje karty. - Jeśli PSL uzna, że nie chce razem z PO przeprowadzić pakietu reform, to trudno będzie dalej kontynuować współpracę - oświadczył w telewizyjnym wywiadzie w TVP 2. Jego słowa zabrzmiały jak ostrzeżenie dla koalicjanta". Polska The Times, Joanna Miziołek, ("Nie wszystkim w PSL podoba się ugodowa polityka wobec PO", 05.01.). Kwestią, która dzieli koalicjantów jest opłacanie składki zdrowotnej rolników z budżetu państwa. Wiadomo,  że PSL nie chce się zgodzić na likwidację KRUS-u: "Jakiekolwiek tknięcie tematu rolniczych pieniędzy wywołuje ogromną nerwowość Polskiego Stronnictwa Ludowego, a twarz prezesa Waldemara Pawlaka staje się jeszcze bardziej kamienna, choć trudno sobie to wyobrazić" (Puls Biznesu, Jacek Zalewski, "Pierwsze tarcie koalicjantów", 04.01.). We wtorek 3 stycznia na posiedzeniu rządu zdecydowano, że PO będzie musiała skorygować propozycję w sprawie składki zdrowotnej dla rolników. "Sprawa składki nieoczekiwanie spadła wczoraj z posiedzenia Rady Ministrów. Rząd ma o niej dzisiaj dyskutować. Nową propozycję przedstawią premier Donald Tusk z ministrem zdrowia. Minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) zapewnia "Gazetę", że w tej sprawie w koalicji jest zgoda" (Gazeta Wyborcza, Renata Grochal,  „Sześć lat za 6 hektarów”, 04.01.).

Prawie 27% wszystkich analizowanych publikacji dotyczyło jednocześnie PO i PiS. Pisano głównie o niefortunnej według opozycji liście leków refundowanych. Prawo i Sprawiedliwość skomentowało także decyzję szefa rządu o powołaniu do życia MAiC. Według gazety Nasz Dziennik: "Przyczyny powołania Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji są ewidentne: w ten biurokratyczno-administracyjny sposób próbuje się ukryć odpowiedzialność za katastrofę e-administracji przed urzędnikami z UE, którzy przyjadą do Polski skontrolować, na co właściwie wydano unijne pieniądze. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji to sztuczka biurokratów, którzy   w ten sposób chcą uniemożliwić znalezienie odpowiedzialnych za największą klęskę cywilizacyjną rządów Tuska" (Nasz Dziennik, Piotr Piętak, "Krach e-administracji – przyczyny", 04.01.).

Warto wspomnieć, że artykuły które dotyczą tylko opozycji i partii Donalda Tuska pojawiają się najczęściej w Naszym Dzienniku oraz w Gazecie Polskiej i mają charakter pejoratywny. Prawo i Sprawiedliwość pojawiło się w 174 artykułach, które dotyczyły głównie krytyki rządu. Oprócz wniosku PiS-u o odwołanie Bartosza Arłukowicza pojawił się także wątek czyszczenia rządu z "ludzi Grzegorza Schetyny": "Adam Rapacki, wiceminister spraw wewnętrznych, odchodzi z resortu. Dymisja jest kolejną odsłoną wewnętrznej walki w obozie władzy (...) Rapacki był człowiekiem skontaktowanego z premierem Grzegorza Schetyny. Były marszałek Sejmu traci wpływy na rzecz otoczenia szefa rządu. Wyraźnie widać, że Donald Tusk czyści szeregi tak, by w rządzie nie było ludzi Schetyny — mówił dziennikarzom Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości" (Gazeta Polska Codziennie, Przemysław Harczuk, Kolejny cios w Schetynę",  04.01.).

Pięć badanych partii politycznych zostało wymienionych razem tylko w 4% artykułów. Interesująca okazała się druga część corocznego cyklu Gazety Wyborczej, w którym publicyści różnych opcji wybierają hity i porażki polityczne mijającego roku. I tak np. Anna Grodzka i Robert Biedroń uznali że "Bublem roku jest ograniczenie dostępu do informacji publicznej: urzędnik może teraz odmówić pokazania informacji publicznej, jeśli uzna, że mogłoby to zaszkodzić istotnym interesom gospodarczym czy majątkowym państwa lub osłabić pozycję w rokowaniach międzynarodowych". Natomiast według nich na uznanie zasługuje fakt, że: "Po małym oddechu premier znowu wrócił do aktywności wyborczej, ułożył sobie po swojemu rząd, zapowiedział reformy oszczędnościowe i wdał się w rozgrywki europejskie. Z tego powodu wygłosił, pod silnym ostrzałem wroga krajowego, kilka zasadniczych i dobrych przemówień o wspólnej Europie i potrzebie jej przemiany, wspierany równolegle przez Radosława Sikorskiego. Ta suma aktywności, decyzji i słów Donalda Tuska, integralnych i dodających się do siebie, pozwala przyznać mu najważniejszy puchar" (Gazeta Wyborcza, "Majstersztyk i bubel 2011", 02.01.).

Tymczasem Newsweek Polska opublikował sondaż na najpopularniejszego polskiego posła, który wygrał Ryszard Kalisz: "Urokowi Kalisza nie potrafi się oprzeć aż co trzeci poseł PO i PSL. Ma mnóstwo dobrej energii. Zawsze uśmiechnięty i pozytywnie nastawiony do innych" – uzasadnia swój wybór Małgorzata Kidawa-Błońska z PO. Drugie miejsce w rankingu zajął Janusz Palikot, do niedawna czarna owca Platformy. Ten sentyment posłów koalicji nie zaskakuje dr. Rafała Chwedoruka, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego. "Ich polityczny rozwód miał aksamitny charakter i nie bez powodu Ruch Palikota nazywa się przedłużonym ramieniem Platformy" – komentuje. (Newsweek Polska, Ewa Konieczna, "Ulubiony sejmowy wróg", 02.01.). W mionionym tygodniu nie zabrakło też sondażu poparciu dla partii: "Według najnowszego sondażu Millward Brown SMG/KRC przeprowadzonego dla "Faktów" TVN Platforma cieszy się poparciem 38% ankietowanych. Na PiS swój głos oddałoby zaledwie 20 proc. Respondentów. Trzecie miejsce zajął Ruch Palikota (12%), który zyskał 3 pkt. procentowe. Na SLD i PSL swój głos oddałoby po 9% badanych" (Super Express, "PO i Palikot w górę", 07.01.).

Komentarze

Powiązane

09.12.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 grudnia?
08.12.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 8 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 8 grudnia?
07.12.24, 16:32
| prasa » informacje
Twoje Imperium Ekstra. Magazyn przypomni najgorętsze wydarzenia 2024 roku
9 grudnia br. na rynku pojawi się "Twoje Imperium Ekstra" (Wydawnictwo Bauer). W sppecjalnym numerze czasopisma pojawi się m.in. podsumowanie mijającego roku.
07.12.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 7 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 7 grudnia?
06.12.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 6 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 6 grudnia?
05.12.24, 06:15
| prasa » ludzie
Krzysztof Romański redaktora naczelnego trójmiejskiej Wyborczej. Michał Jamroż odchodzi z redakcji
Od początku grudnia br. obowiązki zastępcy redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" w Trójmieście przejął Krzysztof Romański, związany z redakcją od blisko 10 lat. Zastąpił na tym stanowisku Michała Jamroża.
05.12.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 5 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 grudnia?
04.12.24, 18:00
| prasa » informacje | internet » informacje
Internauci wybierają świąteczną okładke magazynu Newsweek
Subskrybenci Newsweek.pl w głosowaniu zadecydują, jaką okładkę będzie miało świąteczne wydanie tytułu.
04.12.24, 12:56
| prasa » informacje | internet » informacje
Dziennik Zachodni z nową stroną główną. Początek zmian w serwisach regionalnych Polska Press Grupy
Od 4 grudnia br., Polska Press Grupa rozpoczyna cyfrową transformację swoich serwisów. Na początku zmiany zostały wprowadzone na stronie głównej serwisu Dziennikzachodni.pl. Działania te prowadzone są pod hasłem „Tutaj wszystko”. Zmienił się wygląd oraz architektura strony. Zmiany będą wprowadzane sukcesywnie także w kolejnych serwisach regionalnych, tematycznych oraz serwisie Nasze Miasto.
04.12.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 grudnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 grudnia? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.