Wyniki badania Sponsoring Monitor. PKN Orlen, Adidas i Nike najbardziej znanymi sponsorami sportu

Wyniki badania Sponsoring Monitor. PKN Orlen, Adidas i Nike najbardziej znanymi sponsorami sportu
fot.: Sponsoring Monitor 2021, ARC Rynek i Opinia, styczeń 2022

74 proc. Polaków jest zdania, że sponsoring ma korzystny wpływ na kondycję polskiego sportu, a 49 proc. badanych korzystniej ocenia firmy zaangażowane w taką działalność. Najbardziej znanymi sponsorami sportu są: PKN Orlen, Adidas i Nike – wynika z najnowszego raportu Sponsoring Monitor za 2021 rok przygotowanego przez ARC Rynek i Opinia.

Poziom zainteresowania sportem wśród Polaków jest od dwóch lat na wysokim poziomie sięgającym blisko 90 proc, przy czym 59 proc. osób deklaruje średnie zainteresowanie. Zdecydowania większość kibiców ma świadomość, że sportowi trudno byłoby funkcjonować bez sponsorów i doceniają to zaangażowanie. Spontanicznie najczęściej wymienianą marką, która sponsoruje sport jest PKN Orlen. Na kolejnych miejscach znalazły się marki związane branżowo ze sportem: Adidas i Nike.  

W pierwszej trójce najbardziej znanych sponsorów w branży paliwowej znalazły się: PKN Orlen (lider), Lotos oraz Shell. W branży energetycznej na podium stanęły: PGE (lider), PGNiG oraz Tauron. W branży bankowej pierwsza trójka to: PKO Bank Polski (lider), ING Bank Śląski oraz mBank, zaś w branży bukmacherskiej i gier losowych: LOTTO (lider), STS oraz Fortuna/ Totolotek.

Patrząc na ulubione sporty Polaków to pierwsza trójka pozostaje niezmienna od lat: piłka nożna, skoki narciarskie oraz siatkówka.

"Zainteresowanie dyscypliną sportową zazwyczaj idzie w parze z sukcesami polskich sportowców. Im lepsze wyniki naszych reprezentantów, tym większy odsetek kibiców interesuje się danym sportem. Dlatego w związku ze znacząco słabszym sezonem naszych skoczków narciarskich można się spodziewać, że jeżeli wynikowo nic nie zmieni się na plus, popularność tej dyscypliny będzie malała. Już teraz porównując wyniki rok do roku, a dokładnie grudzień 2020 do grudnia 2021 widoczny jest nieznaczny spadek zainteresowania – z 73 proc. do 69 proc. Na pewno jest to ważna informacja i dla decydentów tej dyscypliny i dla sponsorów". – komentuje Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Komentarze

Powiązane

19.02.24, 09:30
| internet » badania rynku | reklama & PR » informacje
Ponad 450 osób przeszkolonych z badania Mediapanel
W 2023 r. firmy Gemius i Polskie Badania Internetu uruchomiły szkolenia z badania Mediapanel, przeznaczone dla podmiotów z branży medialnej. W pierwszym etapie szkoleń, w okresie od września 2023 r. do stycznia 2024 r. wzięło w nich udział ponad 450 osób.
18.02.24, 12:59
| internet » ludzie
Krzysztof “Chris” Sulenta awansuje w MassiveMusic Warsaw
MassiveMusic Warsaw, kreatywna agencja muzyczna, awansowała Krzysztofa Sulentę na stanowisko senior music creative.
17.02.24, 12:00
| internet » informacje | kultura » informacje
Rusza ósma edycja Plebiscytu O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa
Po raz ósmy zostaną przyznane O!Lśnienia, nagrody kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Zwycięzców wybiorą internauci, a głosowanie potrwa do północy 1 marca br. 
16.02.24, 18:45
| internet » informacje
Jak pisać o klimacie 2.0. Czym jest dezinformacja klimatyczna i jak z nią walczyć. Druga część poradnika Gazeta.pl dla dziennikarek i dziennikarzy
Poradnik o dezinformacji klimatycznej dla dziennikarzy i dziennikarek to kontynuacja wydanej w 2023 r. publikacji Gazeta.pl „Jak pisać o klimacie”, której celem jest wsparcie przedstawicieli mediów ogólnopolskich i lokalnych, powstała we współpracy z Fundacją Climate Strategies Poland.
16.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Co to będzie. Polityczny wideopodcast od Gazeta.pl
Portal Gazeta.pl rusza z nowym formatem politycznym, prowadzonym przez Martę Nowak oraz Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza. Wideopodcast będzie publikowany  w każdy czwartek. Pierwszy odcinek został wyemitowany 15 lutego br.
15.02.24, 15:00
| radio » informacje | internet » informacje
Sprawa Rusałki. Nowa superprodukcja Audioteki
15 lutego br. udostępniono dwa pierwsze odcinki z sześciu odcinków nowej superprodukcji Audioteki – „Sprawa Rusałki”.
15.02.24, 12:48
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
W poprzedniej pracy nie było OK. Krzysztof Stanowski w kampanii rocketjobs.pl
Krzysztof Stanowski, twórca Kanału Zero, wziął udział w kampanii reklamowej portali pracy rocketjobs.pl i justjoin.it „Misja Zmiana”, w której namawia do zmiany pracy na własnych warunkach. Jest to już kolejna wspólna akcja marek z właścicielem Kanału Zero.
14.02.24, 15:30
| radio » informacje | internet » informacje
NOIZZ uruchamia podcast Komfort Guys
W czwartek, 15 lutego br., w Onet Audio, na NOIZZ.pl oraz na wybranych platformach podcastowych ruszy „Komfort Guys” - rozmowy o emocjach, z którymi można się utożsamiać, niezależnie od tego, czy jest to radość, smutek, bliskość, samotność, euforia, czy może przygnębienie.
14.02.24, 14:35
| prasa » informacje | internet » informacje
Nie żyje Mariusz Jabłoński
Zmarł Mariusz Jabłoński, właściciel portalu OstrowiecNews.pl.
14.02.24, 10:26
| internet » badania rynku
Pomponik.pl pozostaje liderem wśród serwisów plotkarskich
Pomponik.pl (Interia) w styczniu 2024 r. osiągnął rekordowy wynik – 8,8 mln RU. Serwis zdecydowanie wyprzedził inne serwisy plotkarskie. 
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Galeria Sztuki w Legnicy | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty
Konkursy
do 26.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.